geny

  geny

  Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.

  Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.

  Marzysz o tym, by schudnąć, ale słabość do słodyczy zawsze bierze górę? Być może zdrowe jedzenie jest wbrew twojej naturze? Hiszpańscy naukowcy odkryli zależność między genami a naszymi ulubionymi potrawami. Dziennikarz Robert Stockinger rozmawiał na ten temat przez skype z Silvią Berciano, współautorką badań.

  Na początku 2017 roku w Kijowie przyszedł na świat chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. Jak do tego doszło? Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z tego typu zabiegiem? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dziennikarkę Karolinę Domagalską, która bada historie rodzin z in vitro i filozofa prof. Zbigniewa Mikołajko.

  Świat obiegła informacja o tym, że naukowcy stworzyli krzyżówkę człowieka i świni. O komentarz do sprawy poprosiliśmy prof. Magdalenę Fikus, specjalistkę w dziedzinie genetyki: "Państwo sobie wyobrażacie w tym momencie, że gdzieś na świecie pojawia się prosiaczek, który ma długie włosy i piękne nogi. To nie całkiem jest tak". Po co naukowcy przeprowadzają tego typu eksperymenty.

  Fakt, że niektórzy z nas wyglądają młodziej niż w rzeczywistości mają lat, od dawna interesuje genetyków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę i modelkę Ewę Pacułę, dermatologa dra Marcina Ambroziaka oraz właścicielkę agencji PR i modelkę Bognę Sworowską, by zapytać, co ich zdaniem wpływa na młody wygląd. Dlaczego męska skóra starzeje się wolniej? Jakie części ciała zdradzają nasz wiek?

  Podobno niedaleko pada jabłko od jabłoni, dlatego dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zajrzał do swojego ogródka, aby zbadać, co odziedziczył po swoim starym dawcy genów, czyli ojcu Zygmuncie. Postanowił też sprawdzić, jak bardzo do swoich rodziców podobni są: Maria Niklińska, Tytus Hołdys oraz Venessa Mensah.

  Długość życia się wydłuża. Jakie są tego przyczyny? Zdrowy styl życia, postępy w medycynie, pozytywne myślenie, a może geny? O opinię poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN: specjalistkę od długowieczności prof. dr hab. n. med. Monikę Puzianowską-Kuźnicką z PAN. Dowiedzieliśmy się również, w jakich rejonach świata żyje się najdłużej.

  Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.

  Do tej pory myśleliśmy, że szczupła sylwetka prowadzącego Dzień Dobry TVN Marcina Prokopa to wynik połączenia dobrych genów i zdrowego odżywiania. Okazuje się jednak, że jest "suchy" z zupełnie innego powodu. Zobaczcie, z jakiego. Z tej samej przyczyny są również suche jego żarty ;)

  Od szympansów i goryli różni nas tylko 1-2 proc. genów, więc nie powinien nas dziwić widok małpy zachowującej się podobnie jak człowiek. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki sprawdził, co ludzkiego mają człowiekowate.

  Wczesne poznanie swoich predyspozycji genetycznych oraz zmiana stylu życia wpływają na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na różnego rodzaju choroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy analityka genetycznego dra inż. Adama Kuzdralińskiego, aby zapytać, jak jest z kondycją Polaków, co kryją męskie geny i na czym polega ich badanie.

  To dzięki genom dzieci mogą dziedziczyć po rodzicach te same oczy, nos, czy kształt twarzy. Jednak wielu z nas genom przepisuje znacznie więcej niż tylko wygląd, np. cechy charakteru. Czy słusznie? O podobieństwach do rodziców i kształtowaniu zachowań rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorką Kariną Kunkiewicz - mamą dwójki dzieci i psycholog Małgorzatą Ohme. Czy bałaganiarstwo się dziedziczy po rodzicach?

  Agnieszka Szulim poddała się testom genetycznym pod kątem genu otyłości. Czy go posiada? Dzięki nim dowiedziała się, co może jeść, a co powinna wykluczyć ze swojej diety. O sekretach swojej diety i rzekomo powiększonych policzkach opowiedziała Dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej.

  Czy badania genetyczne rzeczywiście mogą być podstawą do ustalenia optymalnej diety? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego typu badań, ile one kosztują i jak powinna wyglądać konsultacja wyników takich badań? O badaniach DNA rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot. Czy Waszym zdaniem takie badania mają sens?

  Sprzątanie jest niemęskie - takie wrażenie można odnieść po wysłuchaniu wypowiedzi abp. Stanisława Gądeckiego. Tę teorię postanowił sprawdzić reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy sprzątanie mają w genach tylko dziewczynki? Co czuje chłopiec, który został nauczony przez rodziców, że powinien po sobie sprzątać?

  Melanie Gaydos cierpi na dysplazję ektodermalną. To między innymi dzięki niej świat usłyszał o tej chorobie. Ludzie z dysplazją często nie mają włosów, a często układ ich szczęki nadaje twarzy charakterystyczny wygląd. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Katarzyna Estkowska, nauczycielka, która cierpi na dysplazję ektodermalną i Elżbieta Blum, Prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy", mama Oliwiera z dysplazją. "Człowiek podobno ma tyle siły, ile wymaga od niego sytuacja" - zgadzacie się?

  O swoich dobrych genach, babci i tym, dlaczego medycyna estetyczna nie jest dla niej Marion Cotillard opowiedziała Ani Wendzikowskiej. Całą rozmowę z francuską aktorką zobaczycie w Dzień Dobry TVN w najbliższą niedzielę. Zapraszamy od 8:30!

  Genetyka jest częścią medycyny. Jednak w pewnym sensie ją wyprzedza. Część chorób jest spowodowana defektem genetycznym. Jak można pomóc osobie, której choroba ma podłoże genetyczne? Czy możemy "naprawiać" niektóre geny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. dr hab. n. med. Rafał Płoski - kierownik Zakładu Genetyki Medycznej na WUM. Czy genetyka może "wywróżyć" nam naszą chorobę?

  Kinga Burzyńska, w Instytucie Matki i Dziecka w Zakładzie Genetyki Medycznej, spotkała się z genetykiem dr. Pawłem Gawlińskim, który odpowiedział na pytanie, czy każda kobieta powinna się teraz poddać takiemu badaniu piersi, jakiemu poddała się aktorka Angelina Jolie? Gdzie w Polsce można przeprowadzić takie badanie?

  Niedawno skończyła 40 lat, choć trudno w to uwierzyć. Czy, jako kobieta, obawiała się zbliżających się okrągłych urodzin? Jak Justyna Steczkowska świętowła swoje urodziny? Czy powzięła jakieś szczególne postanowienia? Dlaczego nigdy nie skoczy ze spadochronem i nie chciałby mieć znowu 20 lat? Poznajcie sekret urody i dobrego samopoczucia Justyny Steczkowskiej.