Najnowsze odkrycie duńskich badaczy rzuca nowe światło na tę kwestię.
Noworodki są do siebie bardzo podobne i często trudno jest wskazać, którego z rodziców bardziej przypomina danych maluch. Mimo to część osób uważa, że dzieci zdecydowanie bardziej przypominają swoich ojców.
Satyryk Tomasz Jachimek przyznał, że w tej kwestii poniósł spektakularną klęskę wychowawczą.
Mauro Amarante był uczestnikiem 12. edycji programu "MasterChef". U jego najstarszej córki wykryto rzadką chorobę związaną z uszkodzeniem chromosomu 22Q11. Czym się charakteryzuje? Jak dziecko się rozwija?
Rodzice często marzą o tym, by pociechy poszły w ich ślady. Ale czy rzeczywiście dzieci powinny podążać podobną ścieżką kariery co ich opiekunowie? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Agę Rogalę - terapeutkę rodziców i pedagożkę oraz Hanię Zborowską - prezenterkę programów podróżniczych.
Co robić, gdy marzą ci się długie pasma, a wciąż nie satysfakcjonuje cię tempo ich wzrostu?
Jak sobie poradzić z tym problemem?
Oczekiwania często odbiegają od rzeczywistości. Przekonała się o tym pewna świeżo upieczona mama.
Martyna Cwyl ma 16 lat. Kilka lat temu lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobą. Choć medycyna była bezradna wobec tego schorzenia, to dzięki determinacji ojca dziewczyny udało się opracować lek, który pomoże nastolatce oraz innym pacjentom.
Wszyscy rodzice zaraz po narodzinach dziecka dopatrują się podobieństwa malucha do mamy bądź taty. Hannah już we wczesnym etapie odkryła, że wygląd jej najmłodszego synka odbiega od rodzeństwa. Gdy udała się do lekarza, zdiagnozowano chorobę genetyczną, która wpływa na zmiany wizerunku.
W starożytnej Grecji wierzono, że możliwe jest spłodzenie dziecka idealnego, czyli takiego, które obdarzone będzie preferowanymi przez rodziców cechami. Trzeba było jednak pełnić kilka warunków. Jakich?
Ekspertka tłumaczy, co jest dla nas lepsze: ciepło czy chłód.
To, jacy jesteśmy i jak wyglądamy, w dużej mierze zależy od naszych genów. Połowę z nich dostajemy od każdego z rodziców. Czy zatem stanowimy mieszankę cech matki i ojca? Czy mamy coś, co jest tylko nasze? O tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Ewą Bartnik - genetykiem, profesor biologii, popularyzatorką nauki z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
29-letnia Chantelle Broughton została mamą bliźniąt. Gdy je pierwszy raz ujrzała, była zdziwiona, ponieważ dzieci mają różny kolor skóry. - To był szok. Tak bardzo się różniły - wspominała.
"Co ma większy wpływ na nasze dzieci: geny czy wychowanie?" - to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Ciekawe stanowisko w tej sprawie zajmuje ekonomista Bryan Caplan, autor książki "Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci". Z uczonym porozmawiał Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN.
Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.
Jaki wpływ na nasze zachowanie ma biologia, a jaki czynniki środowiskowe? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział biolog i psycholog prof. Wojciech Dragan.
Do kogo jesteśmy podobni?
Naukowcy z MNM Diagnostics we współpracy ze szpitalem MSWiA w Warszawie przeanalizowali genomy ponad tysiąca Polaków. Na tej podstawie stworzyli bazę wariantów genetycznych. Co ona nam daje? Do której nacji jesteśmy podobni? O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Paula Dobosz, genetyk oraz Adrian Lejman, koordynator projektów.
"Przywrócenie zwierzęcia mogłoby wspomóc walkę ze zmianami klimatycznym"
Ashanti Smith nie żyje. Brytyjka zmagała się z progeria, rzadką chorobą genetyczną, która powoduje u dzieci szybkie starzenie się organizmu. Dziewczyna odeszła mając zaledwie osiemnaście lat. Mama nastolatki zdradziła jej ostanie słowa.
Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.
Czy wszystko zależy od genów? Okazuje się, że nie. Nasz styl życia oraz dieta mogą wpływać i modyfikować zapisane w nich informacje. To, jak duże mogą być te zmiany bada epigenetyka. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina nauki? Jak można wykorzystać wiedzę o ludzkim genomie, której dostarcza? Na ten temat rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium.
Edyta Pazura spełnia się jako żona oraz mama trójki dzieci. Co jakiś czas w sieci dzieli się rodzinnymi zdjęciami i pokazuje fanom niesamowitą siłę genów. Jak się okazuje, maluchy to skóra zdjęta z taty. Wszelkie wątpliwości rozwiało jedna fotografia Cezarego z czasów dzieciństwa. Co na to fani?
SMA to rzadka choroba genetyczna, która prowadzi do stopniowego zaniku mięśni. Zmaga się z nią dziewięciomiesięczna Ania. Szansą dla dziewczynki na odzyskanie zdrowia i normalne życie może być terapia genowa. Koszt leczenia przekracza jednak możliwości rodziców, dlatego potrzebna jest nasza pomoc.
12-letnia Weronika, córka Wojciecha Cugowskiego zaśpiewała piosenkę Eltona Johna "Can you feel the love tonight". Dumny ojciec postanowił pochwalić się w mediach społecznościowych talentem swojej pociechy, a Sandra Hajduk zaprezentowała nagranie widzom Dzień Dobry TVN. Czy nastolatka pójdzie w ślady ojca i dziadka?
Niektóre mamy z niecierpliwością czekają, by poznać płeć dziecka. Inne kierują się zasadą - płeć jest nieistotna, ważne, aby było zdrowe. Na uniwersytecie w Newcastle przeprowadzono badanie, które skierowane jest do rodziców, którzy chcą wiedzieć, jakiej płci będzie ich potomek.
Przyjęło się, że koronawirusa najciężej przechodzą osoby starsze oraz ci, którzy mają problemy z układem oddechowym. Czy rzeczywiście tak jest? O tym mówił prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z WUM oraz dziennikarka Ola Stanisławska, której wszyscy domownicy byli zakażeni, a ona miała ujemny wynik testu.
Marzysz o tym, by schudnąć, ale słabość do słodyczy zawsze bierze górę? Być może zdrowe jedzenie jest wbrew twojej naturze? Hiszpańscy naukowcy odkryli zależność między genami a naszymi ulubionymi potrawami. Dziennikarz Robert Stockinger rozmawiał na ten temat przez skype z Silvią Berciano, współautorką badań.
Na początku 2017 roku w Kijowie przyszedł na świat chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. Jak do tego doszło? Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z tego typu zabiegiem? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dziennikarkę Karolinę Domagalską, która bada historie rodzin z in vitro i filozofa prof. Zbigniewa Mikołajko.