"Mięsień, który należałoby dokarmiać". Skąd się bierze poczucie humoru?

Czy poczucie humory można dziedziczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy poczucie humor się dziedziczy?
Czy poczucie humor się dziedziczy?
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Bardzo często śmieszą nas te same żarty, co naszych rodziców czy rodzeństwo. Dlaczego tak się dzieje? Czy poczucie humoru dziedziczymy po przodkach, a może się go uczymy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca oraz Tomasz Jachimek, satyryk, który przyznał, że w tej kwestii poniósł spektakularną klęskę wychowawczą. Dlaczego?

Skąd się bierze poczucie humoru?

Zdaniem Tomasza Jachimka, poczucie humoru jest rzeczą niewymierną.

- To jest pewnego rodzaju mięsień, który należałoby ćwiczyć, dokarmiać i ewentualnie wobec tego nastroju, który panuje w domu, dzieciaki mogą pewnego rodzaju klimat wyłapać, wyczuć. Natomiast pytanie wprost, czy odziedziczyły poczucie humoru, to poniosłem spektakularną klęskę wychowawczą. Moi mistrzowie tego kabaretu wielkiego do nich zupełnie nie trafiają - przyznał satyryk.

Jak dodał nasz gość, czasami wymienia się dziećmi memami oraz żartami. - One w 88 proc. są tak skrajnie żenujące, ale w tych 12 są naprawdę dobre - stwierdził.

Czy poczucie humoru zależy od genów?

Czy poczucie humoru dziedziczymy po rodzicach? Pytana o to dr Aleksandra Piotrowska podkreśliła, że nie udało się wykryć genu, który by o tym decydował.

- Jest dziedziczenie społeczne, które polega na tym, że dziecko już od okresu prenatalnego nasiąka określonym klimatem. Odwołując się do tego dziedziczenia społecznego, trudno zrozumieć tak ogromne różnice pomiędzy poczuciem humoru kolejnych pokoleń. Ale z drugiej strony powinniśmy chyba mieć świadomość, że po kilku latach życia najważniejszym środowiskiem dla naszych dzieci przestajemy być my, a zaczynają ich rówieśnicy - zaznaczyła psycholożka dziecięca i ekspertka Dzień Dobry TVN.

Według niej poczucie humoru można też kształtować.

- Już z pewnych zachowań czy niewyraźnych powiedzonek ludzika, którego wiek jeszcze w miesiącach się liczy, już wtedy powinniśmy rechotać i okazywać, że to jest bardzo fajny sposób funkcjonowania, bo pamiętajmy, że prawo efektu działa. Jeśli młody człowiek [...] spotyka się z takimi nagradzającymi, pełnymi aplauzu, akceptacji reakcjami otoczenia na swoje zachowanie, to zupełnie nieświadomie powiela w przyszłości te zachowania - tłumaczyła.

Czy możemy się nauczyć poczucia humoru? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości