charakter

  charakter

  Charakter człowieka jest grupą cech, które ukształtowały się w toku rozwoju i wskutek wpływów środowiska. Każdy człowiek ma pewne cechy charakteru, które chciałby zmienić lub ulepszyć i wzmocnić. Wiele osób zastanawia się, jak zmienić charakter na lepszy. Zdaniem psychologów charakter zmienia się samoistnie co kilka lat, jednak wraz z wiekiem częstość zmian maleje.

  Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?

  Temperament to wrodzona właściwość człowieka, która uwarunkowana jest genetycznie oraz środowiskowo. Pierwsze definicje temperamentu związane są z postacią Hipokratesa i Galena, a współcześnie jedną z najbardziej popularnych koncepcji jest regulacyjna teoria temperamentu (RTT) autorstwa Strelaua.

  Syndrom Piotrusia Pana uważany jest za spory problem dzisiejszych czasów. Mężczyźni, dorośli ciałem, wciąż nie są dojrzali ani psychicznie, ani emocjonalnie. Ich zachowania są egoistyczne, uciekają oni przed odpowiedzialnością. Syndrom ten dotyka także kobiet, jednak częściej pojawia się u mężczyzn.

  Kobiety w XXI wieku żyją i funkcjonują, przynajmniej w teorii, na równych prawach z mężczyznami. Nowoczesna kobieta wyzwolona jest odważna, pewna siebie, niezależna i samodzielna, a także skoncentrowana na swoich potrzebach i własnej karierze zawodowej.

  Osoby z syndromem Resting Bitch Face, czyli pozornym niezadowoleniem na twarzy odbierane są zazwyczaj negatywnie. W wielu przypadkach takie postrzeganie jest niesprawiedliwe, ponieważ są one tak naprawdę "całe wewnętrznie uśmiechnięte" i zadowolone. Właśnie do tej grupy należą goście Dzień Dobry TVN: aktor Krzysztof Materna i modelka Jagoda Judzińska. Do studia zaprosiliśmy także specjalistkę ds. mowy ciała Dianę Nowek, aby zapytać, na podstawie jakich cech twarzy ludzie są oceniani. Zobaczcie, jak wygląda "zagotowany" Jarek Kuźniar :)

  Pierwsi na ten z pozoru kuriozalny pomysł wpadli paparazzi, którzy w poszukiwaniu sensacji zaczęli przeszukiwać śmieci gwiazd. Psycholog śledczy Bogdan Lach udowodnił, że na ich podstawie można o ich właścicielu wiele powiedzieć. Co "wyczytał" w śmieciach?