O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz dr Patrycją Gołąbek-Jonak, mamą, pedagożką i terapeutką.
Jakie produkty znalazły się w zestawieniu?
Co może wywołać tę chorobę?
Psycholog radzi, jak chronić maluchy przed szkodliwymi treściami w Internecie.
Pierwsze wyjazdy dzieci na obozy i kolonie mogą być stresujące. Jak przygotować najmłodszych do takiego wyjazdu? O tym, co jest najistotniejsze przed taką pierwszą wyprawą, mówiły w Dzień Dobry TVN: potrójna mama i blogerka Marzena Winiarska oraz psycholożka dziecięca dr Aleksandra Piotrowska.
Jak rozpoznać, że dziecko doświadcza przemocy?
Satyryk Tomasz Jachimek przyznał, że w tej kwestii poniósł spektakularną klęskę wychowawczą.
"Nie polega na negowaniu płci".
"Świetnym rozwiązaniem jest wymiennik usług".
W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy eksperyment, który zweryfikował, czy reagujemy na przemoc psychiczną wobec dzieci.
- To nie jest tak, że jedyną przyczyną są wady charakterologiczne - komentuje dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.
Psycholożka: "Nie ma, co udawać, że takie problemy nas omijają".
"Dzieci przez wiele lat musiały doświadczać poczucia bezkarności".
Od lat przygotowywane są rankingi najlepszych liceów i techników w Polsce. Nieraz uczniowie i ich rodzice sugerują się nimi przy wyborze szkoły. Ale czy to na pewno dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką, psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz dyrektorką i coachem edukacyjnym Anną Kozicką.
"My nie mamy czegoś takiego jak histeria w sklepie".
Oto kilka porad.
Rozmowy o pieniądzach i nie są łatwe, szczególnie wtedy, gdy w dobie kryzysu i wysokiej inflacji, może brakować funduszy w domowym budżecie.
"To często zaskakuje rodziców".
Od wyników testów zależy to, gdzie młody człowiek będzie mógł kontynuować edukację.
Przyjęło się mówić, że rodzice powinni kochać wszystkie swoje pociechy tak samo mocno. Okazuje się jednak, że teoria jest daleka od rzeczywistości. Psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i modelka Karolina Malinowska opowiedziały o miłości do dzieci, która może być różna, ale to nie oznacza, że któraś z nich jest gorsza.
Wielu rodziców krzyczy na swoje dzieci. Tymczasem, jak pokazują badania, takie praktyki mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Dlaczego nie powinno się krzyczeć na dziecko? Jakie mogą być tego konsekwencje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską,
"To jest taki trochę kontakt narzeczeński".
Smycze i szelki dla dzieci stały się ostatnio popularnym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Ich widok może budzić zdziwienie, a nawet oburzać. Z drugiej strony pomagają one rodzicom upilnować energiczne pociechy, dlatego coraz częściej zauważamy je na ulicach polskich miast. Czy używanie smyczy dla dziecka ma sens? I czy nie wpływa negatywnie na rozwój pociechy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.
Szkoła powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu i nauce, a także bezpiecznym. Niestety, coraz częściej słyszy się o aktach przemocy uczniów wobec siebie. Według badań, co trzeci polski uczeń doznał przemocy fizycznej lub psychicznej w szkole i boi się do niej chodzić. 5 listopada wystartowała akcja "Bądź kumplem nie dokuczaj", która zwraca uwagę na relacje z uczniami i ma przeciwdziałać przemocy. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Żysko-Pałubę, Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz Jakuba Dymowskiego, który jest nauczycielem i tatą.
To rodzic powinien decydować o tym, czy dziecko będzie uczestniczyło w lekcjach religii czy też nie. Okazuje się, że w wielu placówkach przedszkolnych wbrew woli rodziców, odbywają się zajęcia z religii. Czy wiek przedszkolny jest na pewno odpowiedni, by edukować dziecko w kwestii wiary? Jak w przedszkolu wyglądają zajęcia z religii? Zdaniem psycholog Aleksandry Piotrowskiej dziecko które ma 3,4,5 lat nie ma prawa zrozumieć religii. Dopiero po 11. 12. roku życia umysł dziecka jest w stanie operować abstrakcjami. Dodała również, że lepszym rozwiązaniem niż lekcja religii jest przekazywanie dziecku idei Boga w zaciszu domowym.
Jak powinno wyglądać przyjęcie urodzinowe, tak by dziecko było uhonorowane? Psycholog Aleksandra Piotrowska zwróciła uwagę, że imprezy urodzinowe powinny być bardziej kameralne. Aktualnie rodzice organizują dzieciom pompatyczne przyjęcia w salach zabaw lub w restauracjach, na które zapraszają całe klasy. Co więcej, rodzice zaczynają ze sobą konkurować, które z nich zorganizuje bardziej wystawne urodziny. Według psycholog powinniśmy wrócić do tego co było dawniej i zamiast hucznych imprez zaprośmy gości do domu. Pozwólmy też dziecku, aby to ono było organizatorem własnego przyjęcia. Dzięki temu możemy nauczyć je, co to znaczy być gospodarzem.
To rodzice dostarczają dzieciom określonych wzorców zachowań. Wygłaszają przy dzieciach opinie, które dziecko zapamiętuje i później powtarza. Samoocena dziecka kształtuje się przede wszystkim podczas codziennych kontaktów z rodzicami. Jak wychować dziecko, by miało wysokie poczucie własnej wartości? Czego nie powinniśmy mówić przy dziecku? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog dr Aleksandrę Piotrowską.
Okazuje się, że ponad 10 proc. dzieci miało w swoim życiu kontakt z pedofilem. Jakie ślady zostawia w psychice dziecka molestowanie? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? I kiedy je rozpocząć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog, dr. Aleksandrę Piotrowską, która zwróciła uwagę, by dawać dziecku czułość, troskę i czas. Według psycholog należy również uczyć dziecko asertywności i sprzeciwiania się.
Kiedy dziecko jest często smutne i rozdrażnione, zazwyczaj uważa się, że takie zachowania to zwykłe wahania nastrojów charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tymczasem może to być objaw depresji. Jak zatem odróżnić ją od zwykłej huśtawki nastroju? Jakie są przyczyny depresji u dzieci? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandrą Piotrowską.
W dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Czasami, aż za bardzo. Jak rodzice powinni na to reagować? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska, która zwróciła uwagę, że skrajności w wychowaniu nie są dobrym rozwiązaniem, a więc nie poleca radykalnego odcięcia dziecka od technologii. Co zrobić, by dziecko nie uzależniło się od telefonu? Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?