Aleksandra Piotrowska

  Aleksandra Piotrowska

  Smycze i szelki dla dzieci stały się ostatnio popularnym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Ich widok może budzić zdziwienie, a nawet oburzać. Z drugiej strony pomagają one rodzicom upilnować energiczne pociechy, dlatego coraz częściej zauważamy je na ulicach polskich miast. Czy używanie smyczy dla dziecka ma sens? I czy nie wpływa negatywnie na rozwój pociechy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.

  Szkoła powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu i nauce, a także bezpiecznym. Niestety, coraz częściej słyszy się o aktach przemocy uczniów wobec siebie. Według badań, co trzeci polski uczeń doznał przemocy fizycznej lub psychicznej w szkole i boi się do niej chodzić. 5 listopada wystartowała akcja "Bądź kumplem nie dokuczaj", która zwraca uwagę na relacje z uczniami i ma przeciwdziałać przemocy. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Żysko-Pałubę, Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz Jakuba Dymowskiego, który jest nauczycielem i tatą.

  To rodzic powinien decydować o tym, czy dziecko będzie uczestniczyło w lekcjach religii czy też nie. Okazuje się, że w wielu placówkach przedszkolnych wbrew woli rodziców, odbywają się zajęcia z religii. Czy wiek przedszkolny jest na pewno odpowiedni, by edukować dziecko w kwestii wiary? Jak w przedszkolu wyglądają zajęcia z religii? Zdaniem psycholog Aleksandry Piotrowskiej dziecko które ma 3,4,5 lat nie ma prawa zrozumieć religii. Dopiero po 11. 12. roku życia umysł dziecka jest w stanie operować abstrakcjami. Dodała również, że lepszym rozwiązaniem niż lekcja religii jest przekazywanie dziecku idei Boga w zaciszu domowym.

  Jak powinno wyglądać przyjęcie urodzinowe, tak by dziecko było uhonorowane? Psycholog Aleksandra Piotrowska zwróciła uwagę, że imprezy urodzinowe powinny być bardziej kameralne. Aktualnie rodzice organizują dzieciom pompatyczne przyjęcia w salach zabaw lub w restauracjach, na które zapraszają całe klasy. Co więcej, rodzice zaczynają ze sobą konkurować, które z nich zorganizuje bardziej wystawne urodziny. Według psycholog powinniśmy wrócić do tego co było dawniej i zamiast hucznych imprez zaprośmy gości do domu. Pozwólmy też dziecku, aby to ono było organizatorem własnego przyjęcia. Dzięki temu możemy nauczyć je, co to znaczy być gospodarzem.

  To rodzice dostarczają dzieciom określonych wzorców zachowań. Wygłaszają przy dzieciach opinie, które dziecko zapamiętuje i później powtarza. Samoocena dziecka kształtuje się przede wszystkim podczas codziennych kontaktów z rodzicami. Jak wychować dziecko, by miało wysokie poczucie własnej wartości? Czego nie powinniśmy mówić przy dziecku? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog dr Aleksandrę Piotrowską.

  Okazuje się, że ponad 10 proc. dzieci miało w swoim życiu kontakt z pedofilem. Jakie ślady zostawia w psychice dziecka molestowanie? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? I kiedy je rozpocząć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog, dr. Aleksandrę Piotrowską, która zwróciła uwagę, by dawać dziecku czułość, troskę i czas. Według psycholog należy również uczyć dziecko asertywności i sprzeciwiania się.

  Kiedy dziecko jest często smutne i rozdrażnione, zazwyczaj uważa się, że takie zachowania to zwykłe wahania nastrojów charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tymczasem może to być objaw depresji. Jak zatem odróżnić ją od zwykłej huśtawki nastroju? Jakie są przyczyny depresji u dzieci? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandrą Piotrowską.

  W dzisiejszych czasach dzieci coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Czasami, aż za bardzo. Jak rodzice powinni na to reagować? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog dziecięca Aleksandra Piotrowska, która zwróciła uwagę, że skrajności w wychowaniu nie są dobrym rozwiązaniem, a więc nie poleca radykalnego odcięcia dziecka od technologii. Co zrobić, by dziecko nie uzależniło się od telefonu? Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z telefonu?

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Mariolę Mirek, managera ds. komunikacji P&G oraz dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego. Akcja Ubrania od serca to wspólny projekt marki Vizir i Towarzystwa Nasz Dom. W ramach tej kampanii fundowane są vouchery na zakup ubrań dla dzieci z domów dziecka. Ważne w tej akcji jest, że to dzieci dokonują wyboru, co chcą kupić za otrzymane pieniądze. Zobaczcie o czym marzą dzieci z domów dziecka.

  15-letniej Laurze życie zniszczyła plotka wymyślona przez jej szkolne koleżanki. Dziewczynka spotkała się z brakiem zrozumienia ze strony pedagogów. Nastolatka była zmuszona zmienić szkołę. Jak pomóc dziecku, które jest nękane w szkole? Co mogą zrobić rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego.

  Wychowywanie dzieci przez pary jednopłciowe to w Polsce temat, który wciąż budzi spore kontrowersje. Osoby, które są temu przeciwne uważają, że maluchy, które dorastają w tęczowych rodzinach mają problemy z rozwojem psychospołecznym. Czy rzeczywiście tak jest? Co cechuje rodziców LGBT? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską i wiceprezeską Kampanii Przeciw Homofobii Mirką Makuchowską. Czy według naszych gości doczekamy takiego momentu, kiedy pary homoseksualne będą mogły adoptować w Polsce dzieci? Wiele osób uważa, że dzieci wychowywane przez pary LGBT przejmą orientację seksualną rodziców. Czy to prawda?

  Czasami dostajemy z liścia, czasami z pięści, a czasami po prostu ot tak. Czy w ten sposób małe dziecko chce zwrócić na siebie uwagę rodzica? - Miejmy świadomość, że u maluszków umiejętność wywijania czterema kończynami jest umiejętnością gotową od momentu narodzin. I bardzo często po prostu znajdujemy się na trasie tego dziecięcego wymachiwania - mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Piotrowska. Co robić, gdy dwulatek lub trzylatek nas bije?

  Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

  Niektóre dzieci, nieradzące sobie z ilością emocji, zaczynają się okaleczać. Jakie są inne powody takiego zachowania? Czy to prawda, że częściej okaleczają się dziewczynki? Jak pomóc takiemu dziecku? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską.

  W Polsce w 2010 roku było 2,5 tys. nieszczepionych dzieci, a w 2016 - już 29 tys. Co nam w związku z tym grozi? Dlaczego ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy? Czy są wiarygodne badania naukowe, według których szczepionki wywołują skutki uboczne? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: pediatra dr Piotr Albrecht i psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Obok nich usiadł radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Powiedział o swoich pomysłach, które miałby przymusić rodziców do szczepienia dzieci. Zobaczcie też wyniki naszej sondy, w której zadaliśmy pytanie: Czy państwo powinno karać za nieszczepienie dzieci?".

  Paweł Kalisz to Polak na stale mieszkający w Belgii. Został okrzyknięty bohaterem po tym, jak rzucił się na rabusia trzymającego pistolet. Został wielokrotnie postrzelony, na szczęście lekarze uratowali mu życie. Ile kul przeszyło ciało Pana Pawła? O napadzie opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.

  W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.

  Co łączy nieżyjącą już byłą pierwszą damę USA Jacqueline Kennedy Onassis, byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna i piosenkarkę Britney Spears? Okazuje się, wszyscy wymienieni przyznali się do obgryzania paznokci. Skąd bierze się ten nawyk? Do czego może doprowadzić? Jak z nim walczyć? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska i dermatolog dr Łukasz Preibisz.

  Niektóre przedszkola oferują zabawy sylwestrowe dla dzieci. Czy pozostawianie malucha na całą noc pod opieką placówki to dobry pomysł? Co może być alternatywą? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą dr Aleksandrą Piotrowską.

  Dziecko zapamiętuje świat zmysłami, dlatego warto o nie zadbać przygotowując święta z udziałem malucha. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jaki sposób działa dziecięca pamięć oraz jak stworzyć im piękne świąteczne wspomnienia. Co to jest dziecięca amnezja?

  Wakacje to okres zbliżenia z dzieckiem, ale jak zaznaczyła psycholog Aleksandra Piotrowska, nie jest to czas na poprawienie relacji. Dlaczego? Czy w wakacje powinniśmy być dla dzieci bardziej pobłażliwi? Czy Edyta Poncyliusz pozwala czwórce swoich dzieci na beztroskie wakacje czy może bardziej je strofuje?

  Wakacje tuż, tuż. Wiele dzieci spędzi je na koloniach i obozach. Dla niektórych będą to pierwsze wypady bez rodziców. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jakim wieku powinno być dziecko, które chcemy po raz pierwszy wysłać na kolonię, jak je przygotować do samodzielnego wyjazdu, czy jechać po nie, kiedy za nami tęskni i czy wyposażyć je na wyjazd w telefon komórkowy. Zobaczcie, jaką kolonię wymyślił Marcin Meller ;)

  Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzieci postrzegają niepełnosprawność, a zarazem odpowiedzieć na pytanie, jak "oswoić" dziecko z niepełnosprawnością. Anna Maruszeczko, wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrą Piotrowską i Agnieszką Kossowską, zastanawiała się jakie błędy popełniamy najczęściej w kontaktach naszych dzieci z osobami niepełnosprawnymi i jak w najprostszy sposób wytłumaczyć młodemu człowiekowi czym jest niepełnosprawność.

  10-letnia Kristina Pimenova, która uchodzi za najpiękniejszą dziewczynkę na świecie, podpisała kontrakt z dwiema profesjonalnymi agencjami modelek. Czy to nie za wcześnie? Jak rodzice mogą kierować zainteresowaniami swojego dziecka? Jak uchronić dziecko przed przykrościami, porażkami czy zagrożeniami w show-biznesie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Jastrzębską, Małgorzatą Rozenek i Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym.

  Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.

  Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Mama ośmiomiesięcznej Kingi - Magdalena Gwoździej jest kolejną bohaterką cyklu Niedoskonała mama. Ma problem z usypianiem córeczki. Aby dziecko zasnęło, Pani Magda musi wziąć ją na ręce. Jeśli tego nie zrobi, Kinga nie zmruży oka. Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach? Jaka jest metoda redykalna, a na czym polega metoda krok po kroku? Dlaczego dziecko lubi zasypiać na rękach? Panią Kingę i psycholog dziecięcą dr Aleksandrę Piotrowską gościliśmy na kanapach Dzień Dobry TVN.

  To, że dziecko jest surowym sędzią, wiadomo nie od dziś. Przychodzi jednak okres w życiu dziecka, kiedy zaczyna się nas wstydzić. Co powoduje, że dziecko się wstydzi? Czy brak akceptacji ze strony rówieśników może zaburzyć relacje dziecka z rodzicem? Jak poradzić sobie z nadmierną troską rodzicielską? Na kanapie w studiu Dzień Dobry TVN dziennikarka Odeta Moro - mama 12-letniej Soni oraz psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska, opowiedziały o tym, co zawstydza nasze dzieci. Uważacie, że mama może przyjaźnić się z córką?

  O tym, jak dużym problemem wychowawczym może być zbytnia pobłażliwość rodzica wobec dziecka, rozmawialiśmy z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Piotrowską i zmagającą się z efektami braku konsekwencji, samotną mamą, Anną Pisarzewską. Jak można poradzić sobie z taką sytuacją, nad czym musi popracować mama i jak może uzmysłowić dziecku konsekwencje jego postępowania?