Jakie "złote nawyki" pomogą nawiązać dobry kontakt z dzieckiem? "To często zaskakuje rodziców"

Jakie nawyki pomogą nawiązać dobry kontakt z dzieckiem? "To często zaskakuje rodziców"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Złote nawyki, by nawiązać dobry kontakt z dzieckiem
Złote nawyki, by nawiązać dobry kontakt z dzieckiem
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
By stworzyć bliską relację z dzieckiem, warto wypracować kilka istotnych nawyków, które pomogą nawiązać dialog między dorosłym a jego pociechą. Jakie zasady warto wdrożyć w życie? Jakiego błędu unikać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Edyta Plich, edukatorka.

Dobre relacje z dzieckiem - jak je nawiązać?

Psychologowie biją na alarm z powodu pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków. Jednym ze źródeł problemu jest brak bliskiej relacji z rodzicem. Z kolei rodzice często rozkładają ręce, bo nie wiedzą, jak porozumieć się z pociechą. Co w takiej sytuacji zrobić? Warto wprowadzić w życie kilka "złotych nawyków".

- Dla mnie to czytanie. Nawyk codziennego czytania to jest absolutnie taki must have. Nie możemy tego traktować jako hobby. Moim zdaniem to błędne założenie. Cała edukacja opiera się na tekście. Czytanie nie jest tylko umiejętnością, która jest potrzebna w szkole. Kiedy czytamy, jesteśmy ciekawszymi ludźmi, bardziej empatycznymi, jak pokazują badania, jest mniej agresji wśród ludzi, którzy czytają. Co więcej, czytanie to są relacje. Dla starszych dzieci, kiedy czytamy im, kiedy jesteśmy z nimi, możemy się pośmiać, porozmawiać z nimi. Czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na sukces i rozwój dziecka niż jakikolwiek inny czynnik - powiedziała Edyta Plich, edukatorka.

- W trakcie wspólnej lektury jakie cudowne są okazje do poznania własnego dziecka, do zorientowania się, jakie ma potrzeby, jakie są jego reakcje, to naprawdę często zaskakuje rodziców - dodała Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Ekspertki wskazały, że rodzice często popełniają błąd, gdy nadmiernie wypełniają czas wolny dziecka dodatkowymi zajęciami.

- Rodzice powinni pokazywać dzieciom różnorodność świata i zadbać o to, by ono mogło się zetknąć z tysiącem różnych aktywności i sytuacji. Bo skąd masz wiedzieć, że jesteś urodzonym wirtuozem skrzypiec albo waltorni, jeśli nigdy w życiu nie zetkniesz się z tym instrumentem. To jest zadanie rodziców. Ale to naprawdę nie oznacza, że mają zaprogramować dziecku cały dzień. Tym drugim hasłem, oprócz wspólnego czytania, jest swobodna zabawa. Dziecko musi mieć czas do swojej dyspozycji. To nie jest czas przemarnowany. Nie wolno tego przeliczać na to, ile nowych słówek w jakimś języku mogłoby się w tym czasie nauczyć - podkreśliła Aleksandra Piotrowska.

Jak zaprzyjaźnić się ze swoim dzieckiem?

Spędzanie czasu z pociechą jest kluczem do stworzenia bliskiej relacji. Świetną okazją do zacieśniania więzi będzie m.in. jedzenie wspólnie posiłków.

- Jeżeli siadamy do stołu z telefonem i każdy jest w swoim świecie, to nie ma szansy na dialog. Jeśli rodzic pyta, jak było w szkole, a dziecko odpowiada, że dobrze, to to nie jest dialog. Nawiązywanie relacji jest możliwe, jeżeli od najmłodszych lat uznamy, że stół jest takim miejscem, gdzie nie tylko jemy, ale jesteśmy też dla siebie. Odkładanie elektroniki to jedna rzecz, a druga to swobodna rozmowa, na którą trzeba znaleźć czas - wskazała Eliza Plich.

Aleksandra Piotrowska podkreśliła, że niezwykle istotne jest, by rodzice zwrócili uwagę na to, czy swoim zachowaniem i nadmiernym poprawianiem nie podcinają dziecku skrzydeł.

- Błagam, rodzice, powstrzymujcie się przed jednym. Jak dziecko np. rozłoży talerze, naprawdę nie musicie wziąć każdego i przekręcić o 10 stopni. Pozbądźcie się tego nawyku udoskonalania wszystkiego, co dziecko zrobi, bo możecie bardzo łatwo doprowadzić do tego, że dziecko przestanie wierzyć w swoje możliwości - apelowała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości