Parenting

Dzień Nauczyciela już wkrótce - czy piątek 14.10 jest dniem wolnym?

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
samorząd.infor.pl/oswiataiprawo.pl
Nauczycielka stojąca na tle klasy

Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października i w 2022 r. wypada w piątek. W wielu szkołach jest dniem wolnym od nauki. W sieci popularność zyskuje pytanie, czy dzieci będą musiały przychodzić do szkół. Odpowiadamy.

14 października obchodzony jest tak naprawdę Dzień Edukacji Narodowej. Do 1982 roku oficjalnie określany był Dniem Nauczyciela i potocznie nadal tak się mówi. Czy jest on zwyczajowo wolny od pracy? Kto decyduje, że w tym dniu nie ma zajęć?

Dzień Nauczyciela - dzień wolny od zajęć lekcyjnych

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, a więc 14 października, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Święto mają wówczas wszyscy pracownicy oświaty. Jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że nie odbywają się żadne standardowe lekcje, zajęcia wychowawcze, dydaktyczne i opiekuńcze. Często pedagodzy i uczniowie nie muszą przychodzić do szkoły, czasem placówki organizują różnego rodzaju apele i imprezy okolicznościowe.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nauczyciele, którzy pełnią dyżur w danym dniu (w związku z organizowanym apelem lub spotkaniem), nie mogą ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny od pracy. Nie jest to bowiem dzień ustawowo wolny od pracy, a jedynie wolny od lekcji. To dyrekcja placówki ustanawia, czy w tym dniu uczniowie mają obowiązek przyjścia do szkoły, np. na apel, czy też mogą zostać w domach.

Czy 15 października po Dniu Nauczyciela idzie się do szkoły?

W tym roku 15 października przypada w sobotę, jednak kiedy wypada w inny dzień, wiele osób zastanawia się, czy jest to dodatkowy dzień wolny. Dyrektorzy poszczególnych placówek mogą wyznaczać dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych. W przypadku podstawówek dyrektorzy mają do rozdysponowania maksymalnie 8 dni, liceów ogólnokształcących i techników - 10 dni, szkół branżowych I i II stopnia oraz szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego - 6 dni.

Oznacza to, że jeśli dyrektor danej szkoły postanowi, że dany dzień jest wolny w ramach puli przyznanych mu dni wolnych do rozdysponowania, to 15 października może być wolny. Żadna placówka nie ma jednak obowiązku przyznawania w tym dniu wolnego.

Dzień Nauczyciela - czy trzeba odrabiać dzień wolny od szkoły?

Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, oznacza to, że tego dnia nie trzeba będzie odrabiać.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: samorząd.infor.pl/oswiataiprawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Valeriy_G/Getty Images

Pozostałe wiadomości