edukacja

  edukacja

  Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem "pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku". - Dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot - ogłosił.

  Park Edukacji i Rozrywki "Farma Iluzji" to położony na sześciu hektarach pośród lasów w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Lublinem obiekt, który już stał się wyjątkowym miejscem na mapie rodzinnych podróży po Polsce. Przyjechać tu można zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach szkolnych i przedszkolnych, a na miejscu istnieje możliwość zrealizowania bonu turystycznego.

  System edukacji pozostawia wiele do życzenia. W ocenie specjalistów dzieci zaczynają zajęcia zbyt wcześnie. Do tego szkoła nie uczy samodzielnego myślenia, tylko zmusza do uczenia się na pamięć. Jak powinno się zmienić szkolnictwo, aby dzieci zdobywały naprawdę wartościową wiedzę? Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedział się dr Mikołaj Marcela, autor książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".

  Agnieszka Kotońska długo nie wypowiadała się na temat swojego wykształcenia, choć internauci zarzucali jej, że nie ma studiów. Ostatnio jednak gwiazda postanowiła ich zaskoczyć i zdobyła się na szczere wyznanie. W rozmowie z Oskarem Netkowski z serwisu dziendobry.tn.pl powiedziała, jaki kierunek ukończyła. Co więcej, dowiedzieliśmy się także, jak zarobiła swoje pierwsze pieniądze.

  Matury ruszyły, ale stres związany z egzaminami jeszcze nie opadł. Co więcej, 25 maja przed arkuszami zasiądą także ósmoklasiści. To zatem ostatnie dni, aby się podciągnąć, poprawić oceny, a także dobrze przygotować do testu i zdecydować o wyborze szkoły. Jak zrobić to rozsądnie? O tym opowiedzieli nam Edyta Plich, ekspertka edukacyjna i mama maturzysty oraz Krzysztof Chojecki, nauczyciel matematyki.

  W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem.

  Kompetencje cyfrowe, myślenie logiczne, rozwój emocjonalny – jak rozwijać u dziecka cechy przyszłości, aby ułatwić mu wejście w dorosłość? Z pomocą przychodzą gry planszowe, które okazują się nieocenione w edukacji. Paulina Mierzejewska, ekspertka "Kapitana Nauki" i psycholog dziecięca opowiedziała o ich wpływie na rozwój dzieci.

  Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.

  Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.

  Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.