edukacja

  edukacja

  Jednym z pomysłów jest wprowadzenie nowego przedmiotu.

  Tegoroczni maturzyści mają jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszego procesu kształcenia. Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy od razu po liceum warto iść na uczelnię.

  Justyna Suchecka odebrała w Brukseli nagrodę od Fundacji Evens, działającej na rzecz rozwoju edukacji medialnej.

  Terapia uświadomiła mu, że pomoc jaką dostaje, chce ofiarować innym. Wciąż walczy z nałogiem i wciąż doświadcza życia. Czym kieruje się nastolatek myśląc o przyszłości?

  "Jesteśmy nikim, trybikami w chorym systemie"

  Do napisania tego tekstu skłoniło mnie pewne wydarzenie, które otworzyło mi oczy na problem braku edukacji i teraz uwaga: wcale nie tylko wśród dzieci, a osób, które te dzieci na co dzień mają za zadanie leczyć.

  Przed nami koniec roku szkolnego, a co za tym idzie wystawianie ocen końcowych, które pojawią się na świadectwie. Wielu uczniów walczy o czerwony pasek. Niestety są szkoły, w których zaniżane są oceny, a przez to niewiele dzieci dostaje oceny celujące. Kiedy należy się taka ocena? Co zrobić, jeśli nauczyciel zaniżył ocenę ucznia?

  Co piąty nastolatek w Polsce nałogowo korzysta z telefonu komórkowego. Podczas pandemii i nauki zdalnej problem ten prawdopodobnie się pogłębił. Co zrobić, by odciągnąć dziecko od smartfona? Jak rozmawiać na ten temat z pociechą? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Beata Sobczyk, edukatorka rodziców.

  Przed nami Dzień Dziecka - 1 czerwca. Z tej okazji wielu uczniów zadaje sobie pytanie, czy jest to dzień wolny od szkoły.

  Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, wiele firm stara się wspierać walczący kraj, jego armię i mieszkańców. Wsparcia udziela również firma Google, która tym razem postanowiła przekazać 43 tys. laptopów. Do kogo trafią?

  Egzaminy ósmoklasistów już trwają. Za nami egzamin z języka polskiego i matematyki. 26 maja odbędzie się ostatni egzamin - z języka angielskiego. Sprawdź, jak wyglądały arkusze na egzaminach i przewidywane poprawne odpowiedzi z języka polskiego i matematyk

  Egzamin ósmoklasisty już zaraz, w związku z tym rośnie również stres z nim związany. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła specjalny informator, w którym podaje, jak radzić sobie ze stresem. Co znalazło się w dokumencie?

  Egzamin ósmoklasisty już za chwilę. Wiele uczniów stresuje się co w sytuacji, jeśli zachorują lub spóźnią się na egzamin. To jeszcze nic straconego. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku choroby lub spóźnienia na egzamin ósmoklasisty.

  Egzamin ósmoklasisty odbywa się już we wtorek, 24 kwietnia. Przypominamy zdającym, co powinni ze sobą zabrać na egzamin oraz czego ze sobą mieć nie powinni. Warto też wiedzieć, co musi zapewnić szkoła. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć. 

  Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja. Warto jednak pamiętać, że nie tylko wyniki z niego mają wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Jak można zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Aleksandrą Pucułek, dziennikarką edukacyjną.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona istotne zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Dotyczy również standardów pracy psychologów w szkołach. Co i kiedy się zmieni?

  Najbliższy rok szkolny zapowiada duże zmiany w szkolnictwie. Minister edukacji przedstawił już konkretny plan. Wiadomo, jakie przedmioty pojawią się w planie lekcji.

  Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.

  Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkiem wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Nie można go nie zdać, ale można uzyskać wyniki na różnym poziomie, od których wiele zależy. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w 2022 roku? Sprawdź najważniejsze informacje.

  Hubert Lang to 10-latek, który kręci filmy metoda poklatkową, polegającą na robieniu kilkuset zdjęć, a następnie łączeniu ich w jedno nagranie. Młody filmowiec tworzy produkcje o tematyce edukacyjnej.

  Matury w 2022 roku będą trwały łącznie 13 dni. Zaczynają się 4 maja i kończą 20, w tym czasie uczniowie będą przystępowali do egzaminów kończących edukację. O której godzinie i kiedy będą konkretne przedmioty? Czy w 2022 matura odbędzie się normalnie?

  "Chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy".

  Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.

  Dzieci, które uciekły do Polski przed wojną, pójdą do polskich szkół i przedszkoli. Mogą w każdej chwili dołączyć do już istniejących grup i klas z polskimi dziećmi lub do specjalnych oddziałów przygotowawczych dla cudzoziemców, w których skupią się na nauczaniu języka.

  Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapewnia: "Gdyby doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, jesteśmy przygotowani w szkolnictwie podstawowym, ponadpodstawowym i w wyższym, by zapewnić możliwość edukacji w Polsce uchodźcom i Polakom, którzy studiują na Ukrainie".

  Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.

  Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, nazywana "Lex Czarnek" została przyjęta. W środę 9 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu. Ustawa trafi do prezydenta. Co się zmieni w polskim systemie edukacji?

  Krzyżówki to nie tylko doskonałe ćwiczenie dla naszego umysłu, ale też doskonała forma rozrywki. Rozwiązywanie ich łączy pokolenia, a w turniejach biorą udział nawet nastolatkowie. 97 lat temu pojawiła się pierwsza polska krzyżówka.

  Szkoła powinna wpływać na rozwój dzieci, tymczasem w wielu placówkach nie ma czasu na indywidualne podejście do nich. O talentach uczniów bardzo często nauczyciele nawet nie wiedzą. O sytuacji w polskim systemie edukacji mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Suchecka, Malwina Faliszewska oraz Zosia Kierner.

  Czy Omikron przywróci naukę zdalną?