Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty rozpoczynają się 11 maja.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Obowiązkowe przybory na egzaminie ósmoklasisty
Uczniowie mają obowiązek posiadania ze sobą długopisu bądź pióra z czarnym tuszem lub atramentem. Tylko takim długopisem należy zapisywać odpowiedzi na karcie egzaminacyjnej. Dodatkowo uczniowie powinni mieć ze sobą linijkę, która pomoże wykonywać rysunki. Niedozwolone jest stosowanie ołówka.
Do dodatkowych przyborów, które mogą wziąć uczniowie zalicza się:
- przybory optyczne, z których zdający korzysta na codzień (okulary, soczewki),
- słownik dwujęzyczny (język polski - język rodzimy) dla uczniów zagranicznych na podstawie art. 165 Prawa Oświatowego,
- chusteczki,
- małą butelkę wody,
- potrzebne leki.
Na egzaminie niedozwolone jest korzystanie z urządzeń elektronicznych, kalkulatorów i innych słowników, niż wymienione. Można mieć małą butelkę wody, która powinna stać na podłodze. Ponadto, można mieć ze sobą chusteczki. Osoby chore na przewlekłe choroby, chore bądź niesprawne czasowo mają prawo do korzystania z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego oraz leków, jeśli zachodzi taka potrzeba i zostało to zalecone przez lekarza.
Co musi zapewnić szkoła na egzaminie ósmoklasisty?
Szkoła również ma obowiązek zapewnienia uczniom odpowiednich warunków do podejścia do egzaminu. Dla osób niewidomych i słabowidzących musi przygotować sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne. Warto zwrócić też uwagę, czy placówka poinformowała o tym, kto zapewni słownik dwujęzyczny dla uczniów cudzoziemców.
Na poszczególne egzaminy szkoła ma obowiązek zapewnić:
- linijkę, cyrkiel, kalkulator
- prosty sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (odpowiednie do ustalonego dla danego zdającego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu),
- komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane
- słownik dwujęzyczny (język polski – język rodzimy i język rodzimy – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej (przewodniczący zespołu egzaminacyjnego - dyrektor szkoły musi poiformować, czy zapewni je szkoła, czy każdy zdający przynosi własne).
Zobacz także:
- Maj to nie tylko matury. Uczniowie szkół podstawowych też zdają egzaminy końcowe. Kiedy?
- Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?
- Egzamin ósmoklasisty nie będzie obowiązkowy dla części uczniów. Kogo dotyczy zmiana?