Newsy

Egzamin ósmoklasisty nie będzie obowiązkowy dla części uczniów. Kogo dotyczy zmiana?

Newsy

Autor:
Dagmara
Olszewska
Photodisc, Tom Merton/Getty ImagesEgzamin ósmoklasisty

Koniec szkoły podstawowej to dla dzieci nie tylko zakończenie pewnego etapu. To również zetknięcie się po raz pierwszy z poważnym, państwowym egzaminem. Według niedawnych doniesień Ministra Edukacji, nie każdy uczeń będzie musiał zmierzyć się z testem. Wyjaśniamy, kogo będą dotyczyły odstępstwa.

Czy egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy? 

Nie bez powodu egzamin ósmoklasisty jest nazywany małą maturą. Uczniowie mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu wiedzy z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego. Co istotne, z różnych względów został wycofany minimalny próg zdawalności. Oznacza to, że egzaminu nie można nie zdać. Punktacja jednak będzie istotna przy składaniu podań do szkół ponadpodstawowych.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Do tej pory przystąpienie do sprawdzianu było obowiązkowe. W przypadku absencji lub niewystarczającej ilości punktów, uczniowie nie mogli dalej kontynuować edukacji. Nie otrzymywali również zaświadczenia o wykształceniu na poziomie podstawowym. 

Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Dzień Dobry TVN

Kto nie musi pisać egzaminu ósmoklasisty? 

Minister Edukacji, Przemysław Czarnek zapowiedział ostatnio, że nie każdy uczeń będzie musiał przystępować do egzaminu. Świadectwo ukończenia szkoły bez podejścia do sprawdzianu będą mogły otrzymać dzieci, które uczęszczają do szkół specjalnych. Oczywiście, każdy, komu będzie zależało na sprawdzeniu swoich umiejętności, będzie miał możliwość przystąpienia do testu. 

Jak poinformował Przemysław Czarnek, decyzja w tej sprawie jeszcze ostatecznie nie zapadła. Pomysł ma zostać przedyskutowany w ministerstwie. Jeśli spotka się z aprobatą, prawdopodobnie zostanie wprowadzony jeszcze w obecnym roku szkolnym.

Zobacz także:

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Photodisc

Pozostałe wiadomości