Po zmianach związanych z ograniczeniem zadań domowych przyszedł czas na kolejne modyfikacje w zajęciach szkolnych. Ministra Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała reformę przedmiotu historia i teraźniejszość, którą ma zastąpić edukacja obywatelska. Od kiedy zajęcia będą obowiązywały i jak będą wyglądać?
Edukacja obywatelska zastąpi HiT
Zmiany w polskiej szkole od lat wzbudzają skrajne emocje. Gdy w 2022 roku przedmiot wiedza o społeczeństwie została zmieniona w Historię i Teraźniejszość wielu rodziców i nauczycieli zarzucało jej polityczny charakter. Tym razem Ministerstwo Edukacji proponuje kolejną innowację i kieruje do konsultacji publicznych rozporządzenie dotyczące zmian w zakresie nauczania tego przedmiotu. Potocznie nazywany HiT ma zostać zmieniony na edukację obywatelską, która ma mieć wymiar praktyczny. Według planów ministerstwa, uczniowie mają poznać zasady działania państwa prawa oraz funkcjonowania instytucji publicznych.
- Po ostatnich wyborach słychać było głosy młodych, którzy mówili, że nie wiedzą, nie rozumieją, po co są wybory samorządowe – tłumaczyła na konferencji prasowej ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka
Jak będzie wyglądała edukacja obywatelska?
Podczas konferencji prasowej Barbara Nowacka wyjaśniła, na czym miałyby polegać zmiany wprowadzone w nauczaniu. Edukacja obywatelska miałaby opierać się na praktyce - podczas zajęć młodzież dowie się, jak funkcjonuje samorząd, zawierał elementy debaty oksfordzkiej i pozwalał na kontakt z ludźmi o odmiennych poglądach. Według ministry szkoła ma być miejscem, które nauczy młodych ludzi postaw obywatelskich oraz prowadzenia sporów. Ministerstwo Edukacji planuje zmiany wprowadzić od 1 września 2025 roku.
Barbara Nowacka zaznaczyła, że wraz z wiceministrą Katarzyną Lubnauer pracuje obecnie nad powołaniem zespołu złożonego z nauczycieli oraz nauczycielek, którzy będą współtworzyli plan dla nowego przedmiotu. Istotną częścią zajęć edukacji obywatelskiej będzie zapoznanie z historią najnowszą, na której omówienie dotychczas brakowało przestrzeni w podstawie programowej. Polityczka zapowiedziała, iż wkrótce do konsultacji trafi projekt usuwający HiT z planu nauczania.
Więcej na ten temat na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Egzamin ósmoklasisty 2024. W tym roku będzie wcześniej niż zwykle. Znamy harmonogram
- Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"
- Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie o zmianach w szkole. Co z pracami domowymi?
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ableimages/Getty Images