Książki z dzieciństwa, które nadal inspirują i uczą. "Ona ukształtowała moje poczucie humoru"

P_W_5120
Źródło: Dzień Dobry TVN
Moja ulubiona książka z dzieciństwa
Moja ulubiona książka z dzieciństwa
Co czytają Polacy?
Co czytają Polacy?
Książki kolorowe w dotyku
Książki kolorowe w dotyku
Książki, które zmieniają nasze życie
Książki, które zmieniają nasze życie
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Odgracamy regał na książki
Odgracamy regał na książki
Świąteczne książeczki dla dzieci
Świąteczne książeczki dla dzieci
W magicznym świecie książek
W magicznym świecie książek
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Książki podróżnicze dla dzieci
Książki podróżnicze dla dzieci
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla kobiet małych i dużych
Książki dla kobiet małych i dużych

Międzynarodowy Dzień Książki przypada w dniu urodzin cenionego autora literatury dziecięcej Hansa Christiana Andersena. Postanowiliśmy cofnąć się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie ulubione książki. Co czytały małe Anna Czartoryska-Niemczycka, Grażyna Torbicka i Marta Galewska-Kustra?

Moja ulubiona książka z dzieciństwa

Minęło już 219 lat od śmierci legendarnego i cenionego autora literatury dla dzieci na całym świecie Hansa Christiana Andersena, jednak jego dzieła wciąż uczą i inspirują najmłodszych. W 1967 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i przypada on właśnie w dniu urodzin pisarza.

Z tej okazji w Dzień Dobry TVN Grażyna Torbicka, Anna Czartoryska-Niemczycka i Marta Galewska-Kustra opowiedziały widzom o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa.

Anna Czartoryska-Niemczycka zabrała ze sobą książkę "Dziewczynka i deszcz". - To z niej uczyłam się czytać. Tu są tak piękne ilustracje, bardzo mnie ciągnęło do tej książki, chodziłam do rodziców i pytałam: "A jaka to jest litera" i któregoś dnia okazało się, że umiem przeczytać całą książkę - tłumaczyła aktorka i mama 4 dzieci.

- Mieliśmy w domu taką tradycję, że nasz tata nam czytał co wieczór przez wiele lat. Dla mnie to było bardzo ważne, u siebie w domu też wprowadziłam ten zwyczaj - zaznaczyła.

Książki, które łączą pokolenia

Jaką książkę z dzieciństwa zapamiętała Grażyna Torbicka? Dziennikarka zaczęła przygodę z czytaniem od opowieści Jana Brzechwy. - "Brzechwa dzieciom", takie wydanie z rysunkami Szancera, to było coś, co było przerobione na wszystkie strony. No i później "Dzieci z Bullerbyn". Pamiętam, że wypadały mi już kartki, a ja na nowo to czytałam - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Autorka książek dla dzieci Marta Galewska-Kustra przyniosła do studia książkę "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", a najczęściej czytała jej babcia.

- Babcia czytała, nawet kiedy ja już potrafiłam czytać. Wydaje mi się, że w czytaniu właśnie to jest najważniejsze, po prostu bycie razem. Nie wiem, czy państwo mieliście takie doświadczenie, żeby czytać też sobie nawzajem, kiedy już byliście dorośli. Ja pamiętam taki moment, kiedy razem z moim mężem na początku naszej znajomości sobie czytaliśmy - wyznała.

- A "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" to książka o Marku Piegusie, który ma przygody z niczego. To jest po prostu chłopak, któremu dzieją się niestworzone rzeczy i kiedy myślę teraz o tej książce, to myślę sobie, że ona rzeczywiście w jakiś sposób ukształtowała moje poczucie humoru, moje myślenie o języku - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości