Cała prawda o amerykańskiej biedzie. "Ci ludzie nadal mają traumę"

Cała prawda o amerykańskiej biedzie. "Ci ludzie nadal mają traumie"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cała prawda o amerykańskiej biedzie
Cała prawda o amerykańskiej biedzie
Pierwszy miesiąc Agaty i Piotra Rubików w Miami
Pierwszy miesiąc Agaty i Piotra Rubików w Miami
Amerykańskie święta u Agaty i Piotra Rubików
Amerykańskie święta u Agaty i Piotra Rubików
Rodzina Rubików przeprowadza się do Ameryki
Rodzina Rubików przeprowadza się do Ameryki
Amerykański sen Agaty i Piotra Rubików
Amerykański sen Agaty i Piotra Rubików
Barbara Kingsolver to amerykańska pisarka i zdobywczyni nagrody Pulitzera. W swojej powieści "Demon Copperhead" przyjrzała się Ameryce, której większość z nas nie chciałoby poznać. O tym, jak wygląda rzeczywistość amerykańskiej biedy opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nieznana strona Ameryki

Barbara Kingsolver w swojej powieści "Demon Copperhead" zabrała czytelników na teren Appalachów, gdzie górnicze rodziny zostały zdradzone przez państwo i społeczeństwo. - To jest opowieść o przetrwaniu. To jest Ameryka, której w telewizji nie widzimy. Co więcej, nawet my, Amerykanie jej nie znamy. Połowa Stanów to ci, którzy mieszkają wewnątrz, w małych prowincjonalnych miasteczkach - powiedziała.

Pisarka przyznała, że w rejonach górskich mieszkańcy nie mają szans na rozwinięcie kariery i żyją w ogromnej biedzie. - Ci ludzie nie pokazują się w telewizji. Jednak przetrwali tam przez wieki pewnego rodzaju ucisk z zewnątrz ze strony firm, które chciały wydobywać węgiel i wykorzystywać nasze zasoby naturalne - dodała.

Barbara podkreśliła, że utożsamia się mieszkańcami Appalachów. - Reprezentuję ten region. To są moi ludzie, oni są dla mnie ważni. Dlatego napisałam tę książkę, żeby pokazać, co jest dla nas ważne, gdzie jest nasza siła. Postanowiłam pokazać to poprzez spojrzenie młodego chłopaka - zdradziła.

Opioidowa historia Ameryki 

Dzięki powieści Barbary Kingsolver świat ponownie usłyszał o wielkich koncernach, które uzależniły od swoich opioidowych leków tysiące Amerykanów. - Oni nadal mają traumę. Ludzie postanawiają pomagać uzależnionym - przyznała autorka.

Pisarka podkreśliła, że większość z nas ma błędne przekonanie o osobach uzależnionych. - Myślimy, że to są kryminaliści, którzy chcieli się dobrze bawić, zażywając narkotyki. To jest pewnego rodzaju krytyczne spojrzenie. A uzależnienie to choroba, jest jak rak. Nie można narkomana wysyłać do więzienia. Dlatego w swojej książce chciałam zaprezentować tę chorobę z pewnym współczuciem - wyjaśniła.

Co jeszcze jest ogromną siłą książki "Demon Copperhead"? Zobacz cały materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości