Ameryka

  Ameryka

  Góry Skaliste ciągną się na długości 4800 kilometrów. Stanowią wschodnią część Kordylierów. Położone są wzdłuż zachodniego wybrzeża, przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Góry Skaliste powstały około 120 milionów lat temu. Ostatecznie ukształtowały się 2 miliony lat temu. Swoją rzeźbę zawdzięczają pracy lodowca. Góry Skaliste w Kanadzie mają w dużej mierze kształt lodowców, natomiast na południu Góry Skaliste w USA tworzą słynny Wielki Kanion.

  Sara James ma dla fanów niespodziankę, którą przez długi czas trzymała w tajemnicy. Młoda wokalistka wzięła udział w przesłuchaniach do "America's Got Talent". Jak jej poszło?

  Andy to łańcuch górski, który znajduje się na terenie kilku krajów: Argentyny, Boliwii, Chile, Peru, Ekwadoru, Wenezueli i Kolumbii. Co ciekawe, Andy są najdłuższym łańcuchem górskim na Ziemi, a ich najwyższym szczytem jest Aconcagua.

  Nowy Jork to bez wątpienia jedno z najbardziej filmowych miast na świecie. Wystąpił w niezliczonej liczbie produkcji, był nie tylko tłem do opowiadanych historii, ale także ich bohaterem. Które obrazy nakręcone w Nowym Jorku warto zobaczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Anna Wendzikowska.

  Olivia Gazis, z domu Andrzejczak, jest reporterką w CBS News. Jej rodzina pochodzi z Kalisza, ona natomiast urodziła się w Nowym Jorku. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej wyjątkowej rodzinie i pracy w amerykańskiej telewizji.

  Choć Baltimore nie należy do często odwiedzanych miast w USA, to przy okazji podróży do Ameryki, warto zatrzymać się tam choćby na chwilę. Dla turystów dostępnych jest kilka muzeów, zoo i biblioteka akademicka. Odpowiednio zaplanowana wizyta, na pewno nie zostanie szybko zapomniana.

  Wyżyna Gujańska zajmuje obszar około 1,2 mln kilometrów kwadratowych i rozciąga się pomiędzy Niziną Amazonki a Niziną Orinoko w północnej części Ameryki Południowej. Jest poprzecinana licznymi rzekami, a progi na nich tworzą ogromne wodospady, w tym najwyższy wodospad na ziemi.

  Tony Halik zapisał się w naszej pamięci jako wielki podróżnik, który w czasach, kiedy odkrywanie świata, nie było na wyciągnięcie ręki, docierał do najdalszych zakątków. Mirosław Wlekły, reportażysta, wydał książkę dla dzieci o przygodach Halika. Autor wraz z Elżbietą Dzikowską, życiową partnerką Tony'ego, pojawili się w Dzień Dobry TVN.

  Marcin Gortat dzieli życie między Polskę a Stany Zjednoczone. Choć ma dom w Orlando, to coraz częściej widywany jest w Los Angeles. Co 38-letni były koszykarz NBA robi na sportowej emeryturze? Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN i wyznał, jakie wraz z żoną mają plany na przyszłość.

  Co kryje słynna 5th Avenue? Co można na niej zobaczyć?

  San Antonio jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miastem w Stanach Zjednoczonych. To niewątpliwie najładniejsze miasto Teksasu.

  Alaska jest eksklawą Stanów Zjednoczonych. To największy stan USA, jego powierzchnia wynosi aż 1 717854 km kw. i zajmuje 1/5 całkowitej powierzchni kraju. Jednocześnie to najmniej zaludniona część kraju, mieszka tam nieco ponad 620 tys. ludzi. Jakie są największe atrakcje Alaski?

  Praktyka surogacji to odpowiedź na problemy kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko. Procedura w wielu krajach wciąż jest nielegalna, jednak za oceanem wiele par decyduje się na takie rozwiązanie. Najlepszym tego przykładem jest historia Chalise Smith z Utah w Stanach Zjednoczonych. 50-latka zdecydowała się urodzić własną wnuczkę. W ten sposób pragnie pomóc córce i jej mężowi.

  Nikaragua to niewielkie państwo w Ameryce Środkowej. Jej stolicą jest Managua, jednak to nie ona jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem tego kraju. Co warto tam zobaczyć i odwiedzić?

  Kostaryka, kraj położony w Ameryce Środkowej, cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Zawdzięcza to głównie pięknej przyrodzie, w tym rajskim plażom, a także pogodzie idealnej dla osób, które marzą o wygrzewaniu się na słońcu.

  Halloween to święto, które obchodzone jest w wielu miejscach na świecie, ale najhuczniej celebruje się je w Stanach Zjednoczonych. Ile w tym roku Amerykanie na nie wydadzą? Za kogo najchętniej przebierają się dorośli, a za kogo dzieci? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Stany Zjednoczone widnieją na liście miejsc do odwiedzenia turystów z całego świata. Ci najchętniej zwiedzają kultowe miejsca, które funkcjonują w filmach, muzyce i kulturze masowej. Jednym z takich miejsc jest słynące z kosmonautyki Houston w stanie Teksas.

  Portoryko jest jednym z autonomicznych, nieinkorporowanych terytoriów USA. Leży w Ameryce Środkowej. W czasach prekolumbijskich wyspę zamieszkiwali Indianie. Po konkwiście rozpoczęło się osadnictwo hiszpańskie. Do tej pory Portoryko jest bardziej latynoskie niż amerykańskie, mimo formalnego zwierzchnictwa USA.

  Hawana to największe miasto na Kubie. Powstało na początku XVI w., w czasach konkwisty. Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, to właśnie Hawana stała się celem wycieczek wielu turystów. Cała starówka Hawany została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  O poranku 11 września 2001 roku w bliźniacze wieże World Trade Center wbiły się porwane przez terrorystów samoloty. Największy w historii zamach wprawił w szok cały świat. Przerażenie nowojorczyków mieszało się z poczuciem bezsilności. W sumie zginęło wtedy blisko 3 tys. osób.

  Mija dwadzieścia lat od ataku terrorystycznego na World Trade Centre. W programie Dzień Dobry TVN były zastępca szefa wywiadu, Piotr Niemczyk opowiedział, jak zmienił się świat po 11 września oraz przed jakimi zagrożeniami stoimy obecnie.

  Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?

  Na społeczność miasta Dallas duży wpływ wywierają liczne chrześcijańskie kościoły protestanckie, które trzymają w szachu również uniwersytety. Warto jednak w Dallas zwiedzić nie tylko kościoły, ale również operę oraz kilka innych ciekawych miejsc.

  Ruch #FreeBritney zjednoczył fanów piosenkarki na całym świecie. Britney Spears od kilkunastu lat pozostaje pod kuratelą ojca, który, jak wyznała, stosuje wobec niej liczne nadużycia. Gwiazda otwarcie mówi o strachu przed śmiercią z rąk najbliższych jej osób. O co z formalnego punktu widzenia tak naprawdę chodzi w sprawie księżniczki pop? O to zapytaliśmy Wojciecha Kwiatkowskiego, doktora nauk prawnych i amerykanistę.

  W latach 80. Polacy chętnie wyjeżdżali z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy i lepszego życia. Część z nich dotarła za wielką wodę i zamieszkała na Greenpoincie. Jak wyglądało ich życie na emigracji? Czy spełnili swój "amerykański sen"? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Ewą Winnicką, pisarką i autorką książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

  Major Ryan Clisset jest pilotem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych, który przyjechał do Polski, by zrobić doktorat. Od 1,5 roku uczy się polskiego i twierdzi, że w porównaniu z nauką naszego języka, latanie F-16 to "pikuś". Co tak naprawdę sprowadziło go do naszego kraju?

  Piotr Gąsowski pochwalił się zdjęciem z plaży, na której był ze Zbigniewem Wodeckim, Robertem Rozmusem i Dariuszem Staśkiewiczem. Panowie pozowali w takich samych kąpielówkach z motywem amerykańskiej flagi.

  Maciej Jarkowiec jako dziecko wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Teraz stworzył książkę "Rewolwer obok Biblii", w której przeplótł osobiste doświadczenia z historią odwiedzonych miejsc. Dzięki temu czytelnicy mogą skonfrontować swoje marzenia o Ameryce z rzeczywistością.

  Amerykański dziennikarz Dan Morain napisał książkę o jednej z najpotężniejszych obecnie kobiet na świecie, Kamali Harris. Jej losami zainteresował się jednak znacznie wcześniej. Pierwsze zapiski pochodzą z 1994 roku. Podczas rozmowy z Agnieszką Woźniak-Starak, autor biografii zdradził kilka szczegółów z życiorysu obecnej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

  A teraz zabierzemy Was na... polsko-amerykański piknik organizowany przez Amerykańską Izbę Handlową, który telewizja TVN objęła patronatem.