Ameryka

  Ameryka

  Stany Zjednoczone widnieją na liście miejsc do odwiedzenia turystów z całego świata. Ci najchętniej zwiedzają kultowe miejsca, które funkcjonują w filmach, muzyce i kulturze masowej. Jednym z takich miejsc jest słynące z kosmonautyki Houston w stanie Teksas.

  Portoryko jest jednym z autonomicznych, nieinkorporowanych terytoriów USA. Leży w Ameryce Środkowej. W czasach prekolumbijskich wyspę zamieszkiwali Indianie. Po konkwiście rozpoczęło się osadnictwo hiszpańskie. Do tej pory Portoryko jest bardziej latynoskie niż amerykańskie, mimo formalnego zwierzchnictwa USA.

  Hawana to największe miasto na Kubie. Powstało na początku XVI w., w czasach konkwisty. Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, to właśnie Hawana stała się celem wycieczek wielu turystów. Cała starówka Hawany została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?

  Na społeczność miasta Dallas duży wpływ wywierają liczne chrześcijańskie kościoły protestanckie, które trzymają w szachu również uniwersytety. Warto jednak w Dallas zwiedzić nie tylko kościoły, ale również operę oraz kilka innych ciekawych miejsc.

  Ruch #FreeBritney zjednoczył fanów piosenkarki na całym świecie. Britney Spears od kilkunastu lat pozostaje pod kuratelą ojca, który, jak wyznała, stosuje wobec niej liczne nadużycia. Gwiazda otwarcie mówi o strachu przed śmiercią z rąk najbliższych jej osób. O co z formalnego punktu widzenia tak naprawdę chodzi w sprawie księżniczki pop? O to zapytaliśmy Wojciecha Kwiatkowskiego, doktora nauk prawnych i amerykanistę.

  W latach 80. Polacy chętnie wyjeżdżali z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy i lepszego życia. Część z nich dotarła za wielką wodę i zamieszkała na Greenpoincie. Jak wyglądało ich życie na emigracji? Czy spełnili swój "amerykański sen"? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Ewą Winnicką, pisarką i autorką książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

  Amerykański dziennikarz Dan Morain napisał książkę o jednej z najpotężniejszych obecnie kobiet na świecie, Kamali Harris. Jej losami zainteresował się jednak znacznie wcześniej. Pierwsze zapiski pochodzą z 1994 roku. Podczas rozmowy z Agnieszką Woźniak-Starak, autor biografii zdradził kilka szczegółów z życiorysu obecnej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

  A teraz zabierzemy Was na... polsko-amerykański piknik organizowany przez Amerykańską Izbę Handlową, który telewizja TVN objęła patronatem.

  Podobno w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe. Czy to prawda? ;) O amerykańskiej manii wielkości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką i wielbicielką Stanów Zjednoczonych Dorotą Malesą.

  Czy Angelina Jolie i Brad Pitt ponownie zagrają razem? Czy para adoptuje kolejne dziecko? Ile zarabia Michael Jordan w ciągu jednego roku? Czy istnieje granica wieku w Hollywood? Jakie przeszkody napotykają aktorki przed czterdziestą? Co papież Franciszek robił w Białym Domu? Kto ze sobą zerwał, a kto do siebie wrócił? O tym, specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN, prosto z Hollywood siostry: Izabela, Monika i Aleksandra Okapiec.

  W Polsce obowiązkowy nie tylko na kaca. Idealny do ziemniaczków i jajka sadzonego. Czy Amerykanie znają kefir? Przeprowadziliśmy sondę na ulicach Manhattanu. Zobaczcie, co Amerykanie definiują jako kefir oraz jak wymawiają to słowo?

  Jack White to gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes. To człowiek orkiestra - muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Z Jackiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka. Okazuje się, że jego babcia pochodzi z Polski...

  Szymon Wierzchosławski i Daniel Kociok to polscy wicemistrzowie Europy w ujeżdżaniu byków. Buty z ostrogami, kraciasta koszula, dżinsy i specyficzny kapelusz to atrybuty amerykańskich pogromców byków. Jednak w Polsce ten sport także znalazł swoich zwolenników. W studiu Dzień Dobry TVN ci, którzy wzięli byka za rogi opowiedzieli, jak wygląda amerykański sport w Polsce.

  USA to miejsce kontrastów. Na jednej ulicy salon jogi, a za węgłem ogromny fast food. Amerykanie, jak sami mówią, lubią proste jedzenie - frytki, kurczaki, skrzydełka. Prawie 40 procent Amerykanów jest otyłych. To tu mieszka najgrubsza kobieta świata. Dziennikarz TVN Marcin Wrona podążył śladem wagi ciężkiej i wagi piórkowej.

  Lisa See to amerykańska pisarka, która ma chińskie korzenie. Jej najpoczytniejsze książki to: „Dziewczęta z Szanghaju”,czy „Miłość Peonii”. To właśnie sytuacja kobiet w Chinach stanowi główny temat jej twórczości. Przymusowe aborcje, zabijanie dziewczynek tuż po porodzie, sterylizacje, obozy pracy. W studiu Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska rozmawiała z Lisą See.

  Nawet Noblistka Wisława Szymborska poświeciła mu jeden ze swoich wierszy. 25 października Andrzej Gołota stoczy w Częstochowie pokazową walkę z Amerykaninem Danellem Nicholsonem. W naszym studiu gościem był Tomasz Blachnicki, który nakręcił film dokumentalny o polskim bokserze. Już 18 października na antenie TTV będzie miał swoją premierę. Jaki naprawdę jest Endrju? O tym reżyser filmu opowiedział w studiu dzień Dobry TVN.

  Kasia Sowińska w Polsce znana była jako konferansjerka, aktorka i modelka. Co robi w Los Angeles? Dlaczego wyjechała z Polski i czemu polski show-biznes ją odtrącił? Jak "wkręciła się" na amerykańskie salony? Jak doszło do współpracy ze światowej sławy muzykiem - Luisem Miguelem? W studiu Dzień Dobry TVN Kasia szczerze opowiedziała o swoim amerykańskim śnie, który stał się jawą.

  Omena Mensah spotkała się ze Zbigniewem Bródką. Czy dobiegł do mety? Czy to prawda, że niedługo wyjeżdża do USA?

  Znamy go z „Dekalogu IV” czy „Różyczki” . Wiele osób kojarzy go także z dubbingiem. Teraz będziemy mogli zobaczyć go w hollywoodzkiej produkcji, u boku prawie dwumetrowego Vince'a Vaughn'a, w filmie "Wykapany ojciec". Jak do tego doszło, że Andrzej Blumenfeld dostał angaż w amerykańskim filmie? Kogo gra w tej hollywoodzkiej produkcji? Czym różni się praca na planie w naszym kraju od pracy na planie za oceanem?

  Richard A. Grzybowski to ekspert od broni palnej. Twierdzi, że seriale typu CSI rozmijają się z rzeczywistością. Co można wyczytać z łuski po naboju? W studiu dzień Dobry TVN opowiedział, jak ziścił się jego amerykański sen. Dlaczego wyjechał z Polski, by za oceanem łapać przestępców?

  Czy tłuszcze typu trans naprawdę są takie niezdrowe jak twierdzą Amerykanie, którzy wytoczyli im wojnę? W studiu, Dzień Dobry TVN, dietetyk Barbara Dąbrowska-Górska, wyjaśniła czym tak naprawdę są znienawidzone tłuszcze trans. Jakie produkty zawierają te izomery?

  Udał się w podróż, której celem miało być miasto Caracas w Wenezueli. Miał na to sześć miesięcy. Jego przygoda trwała 181 dni. Całą swoją podróż sfilmował. Gościem Dzień Dobry TVN był Damian Wolf Wagabunda.