"Nie ma nic gorszego dla matki niż głodne spojrzenia".
Zatrważające dane raportu Poverty Watch 2024.
Pięciu Kowalskich ma razem tyle, co typowy Muller.
Mirosław Zbrojewicz to znany aktor, który nieczęsto zdradza kulisy prywatnego życia. Tym razem otworzył się jednak na temat swojej emerytury. - Muszę przyznać, że początkowo byłem zdziwiony jej wysokością - powiedział w nowym wywiadzie. Aktor zdradził także, że przez część swojego życia "jechał na pożyczkach".
Barbara Kingsolver to amerykańska pisarka i zdobywczyni nagrody Pulitzera. W swojej powieści "Demon Copperhead"
Wokalistka wróciła wspomnieniami do trudnej przeszłości.
Organizacja "Rycerze Kolumba" pomaga potrzebującym.
"Jadłam wyłącznie kaszę gryczaną".
W Polsce rośnie skala skrajnego ubóstwa. Według raportu Szlachetnej Paczki liczba osób, których poziom życia gwałtownie się obniżył w 2022 r. wzrosła o ponad 800 tys. Co jest główną tego przyczyną? Czego Polacy obawiają się najbardziej?
17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji EAPN Polska opublikowało raport na temat ubóstwa w Polsce.
Sytuacja finansowa wielu Polaków staje się coraz bardziej dramatyczna.
Makijaż, nowa fryzura, ubrania i wyjątkowa sesja zdjęciowa. Taką niespodziankę przygotowały dla potrzebujących pań fundacje, które na co dzień wspierają osoby w kryzysie bezdomności.
Opublikowano raport o biedzie, z które wynika, że każdego dnia ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy zaspokojenia i niezaspokojenia podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych. Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna i organizatorka Szlachetnej Paczki opowiedziała nieco więcej o tych zatrważających danych.
W jednej z kamienic na łódzkich Bałutach pojawiła się plaga szczurów. Mieszkańcy boją się wchodzić do własnych mieszkań i korzystać z toalet. - Zrobiły dziurę w suficie i spadały na stół. Potem zaczynały ganiać po podłodze - powiedział jeden z mieszkańców. Lokatorzy skarżą się, że nie ma administratora, więc nikt nie zajmuje się podstawowymi naprawami.
Z raportu Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że przybywa Polaków, którzy żyją na granicy ubóstwa. Tylko w minionym roku ta liczba zwiększyła się o 380 tysięcy, z czego 100 tysięcy stanowią dzieci. Dlaczego ubogich Polaków jest coraz więcej?
Wielka kariera, blask fleszy i ogromne pieniądze. Dziś mówi o nich cały świat, lecz jeszcze kilka dekad wcześniej ich życie wyglądało zupełnie inaczej. Mowa o hollywoodzkich gwiazdach, które dorastały w biednych rodzinach. Kto odmienił swoje losy? O tym opowiedziała nam Ania Wendzikowska.
Dorota Szelągowska jest dzisiaj jedną z największych gwiazd TVN. Dziennikarka pamięta jednak czasy, kiedy nie zawsze było kolorowo. Jej dzieciństwo dalekie było od przepychu. W jednym z ostatnich wywiadów Dorota Szelągowska wprost powiedziała o biedzie, jaka panowała w kuchni jej babci.
Kobieta na powierzchni 20 metrów kwadratowych mieszkała z 57 psami! Mimo że psy były zadbane, to warunki w jakich mieszkały wraz z właścicielką mocno zaniepokoiły pracowników Krakowskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Jaki los czeka kobietę i zwierzaki?
Ruszyła 20. Edycja Szlachetnej Paczki – w tym roku pomoc potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek. Do wspierania potrzebujących po raz kolejny dołączyła Ewa Chodakowska, która zamierza pomóc siedmiu rodzinom. O corocznej inicjatywie porozmawialiśmy z trenerką oraz Magdaleną Łukasik – współautorką Raportu o biedzie.
W czwartym odcinku dwunastego sezonu "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska udała się do jednego z najbiedniejszych krajów świata. W Bangladeszu aż 20 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych udogodnień, m.in. szkół. Jak sobie z tym radzą?
Dziennikarze magazynu kulturalnego stworzyli escape room, którego hasło przewodnie głosi: "od biednego do milionera w godzinę". Do eksperymentu wychodzenia z biedy zaproszono polityków. Jakub Stefaniak z PSL, Izabela Leszczyna z PO i Jakub Kulesza z Kukiz'15 musieli wcielić się w rolę dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i bardzo chce wyjechać do Warszawy na studia. By jej marzenie się spełniło, musi pokonać wiele przeciwności. Czy politykom udało się rozwiązać zadania i dotrzeć do mety? I czy rzeczywistość bohaterki ich przytłoczyła?
Szlachetna Paczka to niezwykła inicjatywa na rzecz potrzebujących. W tym roku zamierza pomóc 20 tys. rodzin, czyli ok. 100 tys. osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ambasadorki Szlachetnej Paczki Olgę Frycz i Joannę Jędrzejczyk, aby zapytać o ich rolę w akcji. Jak się do niej przyłączyć? Obok nich usiadła dyrektor "Szlachetnej Paczki" Joanna Sadzik. Powiedziała, ile osób w Polsce doświadcza biedy i wykluczenia.
W tym roku rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Wśród gwiazd, które w tym roku pomagają biednym rodzinom, są m.in. piłkarze reprezentacji Polski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ks. Jacka Stryczka, aby zapytać o szczegóły tej wyjątkowej akcji. Jak można przyłączyć się do Szlachetnej Paczki? Kto zgłasza potrzebujących? Kto nie otrzyma pomocy od wolontariuszy?
Ukraina to kraj kontrastów. Tam skrajna bieda dotyka bardzo wielu obywateli, ale jest też spora grupa ludzi, którzy żyją w luksusach. I właśnie do tych ostatnich należy małżeństwo Zahoor. Odwiedził ich Przemek Kossakowski. W Dzień Dobry TVN powiedział, co zrobiło na nim wrażenie, kiedy przemierzał ich ok. 900-metrowy dom.
Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.
Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, ale dzięki pewnej osobie zaczęło się coś zmieniać. Kto nauczył Zambijczyków uprawy roli? Czy następuje tam degradacja? Dlatego wielu Zambijczyków zajmuje się kłusownictwem i wypałem węgla drzewnego? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Tomasz Michniewicz - podróżnik oraz Dominika Kulczyk.
W zeszłym roku w jednym z obozów popełniono aż pięć samobójstw. Ludzie nie są tam szczęśliwi. W obozie nie ma radia, gazet czy telewizji. Jak wygląda życie w obozie dla uchodźców z Birmy? Jak wygląda szkoła i plan lekcji?
Wojciech Tochman w książce "Eli, Eli", do której fotografie robił Grzegorz Wełnicki, pokazuje Filipiny, odmienne od tych, które możemy zobaczyć na stronach biur podróży lub w katalogach. Zobaczcie, jak ich oczami wygląda ten raj na Oceanie Spokojnym i jak żyją ludzie w slumsach w Manili, stolicy Filipin. Z Wojciechem Tochamen rozmawialiśmy także o nowym trendzie w turystyce - o podróżowaniu do miejsc, gdzie ludzie żyją w nędzy.
Birma jest obecnie jednym z najbiedniejszych krajów świata. To miejsce, gdzie regularne przerwy w dostawach prądu i złe warunki życia to codzienność. Chociaż Birma oddalona jest od Polski o ponad 9 tys. km okazuje się, że więcej nas z nią łączy niż dzieli. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Gil, Prezes Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Birmańska.
Być może niektórzy z Was, zamiast smażyć się w spiekocie nadmorskiego słońca i leżeć na skwierczącym piasku, woleliby wakacje spędzić w mieście. W Warszawie już teraz czeka na turystów wiele ciekawych atrakcji. Zobacz, czego nie możecie przegapić będąc w stolicy!