bieda

  bieda

  W jednej z kamienic na łódzkich Bałutach pojawiła się plaga szczurów. Mieszkańcy boją się wchodzić do własnych mieszkań i korzystać z toalet. - Zrobiły dziurę w suficie i spadały na stół. Potem zaczynały ganiać po podłodze - powiedział jeden z mieszkańców. Lokatorzy skarżą się, że nie ma administratora, więc nikt nie zajmuje się podstawowymi naprawami.

  Z raportu Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że przybywa Polaków, którzy żyją na granicy ubóstwa. Tylko w minionym roku ta liczba zwiększyła się o 380 tysięcy, z czego 100 tysięcy stanowią dzieci. Dlaczego ubogich Polaków jest coraz więcej?

  Dziennikarze magazynu kulturalnego stworzyli escape room, którego hasło przewodnie głosi: "od biednego do milionera w godzinę". Do eksperymentu wychodzenia z biedy zaproszono polityków. Jakub Stefaniak z PSL, Izabela Leszczyna z PO i Jakub Kulesza z Kukiz'15 musieli wcielić się w rolę dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i bardzo chce wyjechać do Warszawy na studia. By jej marzenie się spełniło, musi pokonać wiele przeciwności. Czy politykom udało się rozwiązać zadania i dotrzeć do mety? I czy rzeczywistość bohaterki ich przytłoczyła?

  Szlachetna Paczka to niezwykła inicjatywa na rzecz potrzebujących. W tym roku zamierza pomóc 20 tys. rodzin, czyli ok. 100 tys. osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ambasadorki Szlachetnej Paczki Olgę Frycz i Joannę Jędrzejczyk, aby zapytać o ich rolę w akcji. Jak się do niej przyłączyć? Obok nich usiadła dyrektor "Szlachetnej Paczki" Joanna Sadzik. Powiedziała, ile osób w Polsce doświadcza biedy i wykluczenia.

  W tym roku rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Wśród gwiazd, które w tym roku pomagają biednym rodzinom, są m.in. piłkarze reprezentacji Polski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ks. Jacka Stryczka, aby zapytać o szczegóły tej wyjątkowej akcji. Jak można przyłączyć się do Szlachetnej Paczki? Kto zgłasza potrzebujących? Kto nie otrzyma pomocy od wolontariuszy?

  Ukraina to kraj kontrastów. Tam skrajna bieda dotyka bardzo wielu obywateli, ale jest też spora grupa ludzi, którzy żyją w luksusach. I właśnie do tych ostatnich należy małżeństwo Zahoor. Odwiedził ich Przemek Kossakowski. W Dzień Dobry TVN powiedział, co zrobiło na nim wrażenie, kiedy przemierzał ich ok. 900-metrowy dom.

  Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.

  Zambia jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, ale dzięki pewnej osobie zaczęło się coś zmieniać. Kto nauczył Zambijczyków uprawy roli? Czy następuje tam degradacja? Dlatego wielu Zambijczyków zajmuje się kłusownictwem i wypałem węgla drzewnego? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Tomasz Michniewicz - podróżnik oraz Dominika Kulczyk.

  W zeszłym roku w jednym z obozów popełniono aż pięć samobójstw. Ludzie nie są tam szczęśliwi. W obozie nie ma radia, gazet czy telewizji. Jak wygląda życie w obozie dla uchodźców z Birmy? Jak wygląda szkoła i plan lekcji?

  Wojciech Tochman w książce "Eli, Eli", do której fotografie robił Grzegorz Wełnicki, pokazuje Filipiny, odmienne od tych, które możemy zobaczyć na stronach biur podróży lub w katalogach. Zobaczcie, jak ich oczami wygląda ten raj na Oceanie Spokojnym i jak żyją ludzie w slumsach w Manili, stolicy Filipin. Z Wojciechem Tochamen rozmawialiśmy także o nowym trendzie w turystyce - o podróżowaniu do miejsc, gdzie ludzie żyją w nędzy.

  Birma jest obecnie jednym z najbiedniejszych krajów świata. To miejsce, gdzie regularne przerwy w dostawach prądu i złe warunki życia to codzienność. Chociaż Birma oddalona jest od Polski o ponad 9 tys. km okazuje się, że więcej nas z nią łączy niż dzieli. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Gil, Prezes Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Birmańska.

  Być może niektórzy z Was, zamiast smażyć się w spiekocie nadmorskiego słońca i leżeć na skwierczącym piasku, woleliby wakacje spędzić w mieście. W Warszawie już teraz czeka na turystów wiele ciekawych atrakcji. Zobacz, czego nie możecie przegapić będąc w stolicy!