Kobiety w kryzysie bezdomności przeszły spektakularną metamorfozę. Wyglądają przepięknie

Kobiecość też bywa bezdomna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Makijaż, nowa fryzura, ubrania i wyjątkowa sesja zdjęciowa. Taką niespodziankę przygotowały dla potrzebujących pań fundacje, które na co dzień wspierają osoby w kryzysie bezdomności. Akcja "Kobiecość też bywa bezdomna" to nie tylko metamorfozy. Inicjatywa ma także na celu podkreślenie problemów, z jakimi zmagają się kobiety pozbawione dachu nad głową oraz te żyjące na skraju ubóstwa.

Kampania "Kobiecość też bywa bezdomna"

W kryzysie bezdomności oraz w skrajnym ubóstwie żyje coraz więcej kobiet. Fundacje "Daj Herbatę" oraz "Serce Miasta" kolejny raz zwróciły uwagę na potrzeby tych pań i zadbały o to, by pouczyły się wyjątkowo i pięknie. 8 marca 2022 roku, w Dzień Kobiet odbył się finał akcji "Kobiecość też bywa bezdomna". Uczestniczki w tym szczególnym dniu miały możliwość dokonania zmian w swoim wizerunku. Mogły skorzystać z usług makijażystki, fryzjerki, podologa i manicurzystki. Na koniec odbyła się także upamiętniająca sesja. Oprócz ładnych zdjęć i metamorfozy, uczestniczki otrzymały jednak coś więcej - poczucie, że są ważne i widoczne.

- Kampania "Kobiecość też bywa bezdomna" została stworzona w zeszłym roku. Akcja ta to przede wszystkim moment, w którym panie w kryzysie bezdomności oraz panie, które doświadczają ubóstwa, mają szansę poczuć się kobietami – powiedziała Katarzyna Nicewicz z Fundacji "Daj Herbatę".

Jak pomóc uchodźcom?

Źródło: Dzień Dobry TVN
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Dzieci uchodźcy odesłane na granice
Dzieci uchodźcy odesłane na granice

Wydarzenie to miało jeszcze jeden ważny cel. Fundacje pragną zwrócić uwagę na problemy, z jakimi zmagają się bezdomne kobiety, oraz panie, które żyją na skraju ubóstwa.

- Kobiety w kryzysie bezdomności mierzą się z mężczyznami, z ich siłą. Dochodzi bardzo często np. do przemocy seksualnej, kobiety nie mają przywilejów, korzystają z łaźni koedukacyjnych – dodała Katarzyna Nicewicz.

Życie kobiet będących na skraju ubóstwa

W Polsce wielu emerytów nie jest w stanie zapewnić sobie niezbędnych do przeżycia produktów. Pieniądze, które otrzymują co miesiąc, starczają zaledwie na opłacenie rachunków i skromne posiłki. W takiej sytuacji jest m.in. pani Magda.

- Pracowałam całe życie bardzo uczciwie i emeryturę mam taką, że jak przyjdzie i zrobię opłaty, to mi zostaje tyle, że nie wiem, co mam z tymi pieniędzmi zrobić. Zrobię dwa razy zakupy i nie mam nic, a mam na wychowaniu owczarka niemieckiego. Ja mogę trochę nie dojeść, ale jak mi takie zwierzę patrzy w oczy, to ja nie mogę jeść, a jemu nie dać – powiedziała.

Jak przyznała, na co dzień stara się podchodzić do życia z dystansem, gdyż nic więcej jej nie pozostało. Przez trzy lata zmagała się z depresją, z której nawet leki nie były w stanie jej wyciągnąć. Pewnego dnia obudziła się i uznała, że czas odwrócić się od ściany, pod którą stała i iść w przeciwną stronę. - Ocknęłam się, zaczęłam szukać wyjścia. W centrum Warszawy przy Dworcu Centralnym oraz przy Pałacu Kultury dużo się dzieje, ale trzeba wychodzić - stwierdziła.

Wolontariusze fundacji "Daj Herbatę" w każdy poniedziałek o 20:00 rozdają na parkingu przy Dworcu Centralnym w Warszawie zupę, ubrania i inne potrzebne rzeczy. Podobną pomoc oferuje także Fundacja "Serce Miasta".

- Jestem wdzięczna, że takie akcje są – przyznała pani Magda i zdradziła, że cieszy się także z metamorfozy, jaka ją czekała w Dniu Kobiet, gdyż od długiego czasu odmawiała sobie wizyty u fryzjera. Dzięki akcji ponownie będzie mogła poczuć się wyjątkowo i kobieco. A czym jest dla niej kobiecość? - Mówi się, że kobiety są słabsze, nieprawda. Kobiecość to jest siła, mądrość i piękno - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Daj Herbatę

podziel się:

Pozostałe wiadomości