Muzycy wsparli Fundację Zupa na Plantach
Początki Fundacji Zupa na Plantach sięgają zimy 2016 roku. To wówczas Piotr Żyłka wraz z grupą znajomych postanowił zanieść zupę na Planty w Krakowie.
- To była mroźna zima, mroźny listopad. Wtedy z małą grupką znajomych, w ogóle nie mając świadomości i planu, że to się przerodzi w jakąś fundację, w jakieś duże działanie na ulicach Krakowa, wyszliśmy, żeby poznać ludzi i poznać rzeczywistość ludzi, którzy żyją tuż obok nas, ale w skrajnie innych lub w skrajnie trudnych warunkach - podkreśla Piotr Żyłka.
Wówczas grupa znajomych postanowiła zacząć pomagać osobom potrzebującym. Stworzyli miejsce, w którym mogli je poznać i rzeczywiście odpowiedzieć na ich potrzeby. Niedawno Piotr Żyłka postanowił napisać maila do Grzegorza Turnaua z prośbą o skomponowanie piosenki dla osób, które borykają się z bezdomnością.
- Poza tym, że działamy na ulicy w Krakowie, że towarzyszymy osobom w kryzysie bezdomności na różne sposoby, wiemy, że jest to działanie lokalne. Teraz jest nas dużo, tj. 100-200 wolontariuszy, którzy regularnie wychodzą tydzień w tydzień na ulicę. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli chcemy polepszać sytuację osób doświadczających bezdomności w Polsce, których jest od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy to musimy spróbować wpływać na taką szeroką świadomość społeczną - tłumaczył Żyłka.
Jego zdaniem kultura i sztuka to narzędzia, dzięki którym można spróbować dotknąć serc wielu ludzi.
Jak pomóc uchodźcom?
Grzegorz Turnau i Igor Herbut
Grzegorz Turnau podkreśla, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji podobnej do tej, która dotyczy osób w kryzysie bezdomności. Zarówno on, jak i Igor Herbut, dlatego piosenka jest właśnie o tym.
- Piotr jako dziecko był tak zwanym moim fanem i nawet rysował portrety, wręczył mi go po 20 paru latach. Także ta więź z moją muzyką, a teraz moja, poprzez Igora z tym, co robi Piotr jest dość oczywista, czuła i oparta na pewnej podobnej wrażliwości - powiedział Grzegorz Turnau.
Igor Herbut podkreśla, że bycie częścią tego projektu to zaszczyt. Ten projekt pokazuje, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę żeby wesprzeć osoby dotknięte bezdomnością.
- My jako jednostka możemy wiele zmienić. Czy to jest słowo, czy to jest gest, czy to jest bycie częścią czegoś, większej idei - tłumaczył Herbut.
Zobacz wideo: Występ Grzegorza Turnaua i Igora Herbuta
Zobacz także:
- Najkrótszy dzień w roku - dla kogo będzie najtrudniejszy? Zdradza astrolog Merkurja
- Czego dzieci nie powinny jeść w święta? "Niektóre produkty mogą zaburzać prawidłową pracę narządów"
- Edyta Pazura o kryzysie wieku średniego. "Trwa już 14 lat"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News