prawo

  Część kierowców musi to zrobić od 1 listopada. Sprawdź szczegóły.

  Kiedy wejdzie w życie?

  O tym, z jakim absurdem wiąże się w Polsce stwierdzanie zgonów domowych i ustalanie ich przyczyny, porozmawialiśmy z lek. med. Michałem Domaszewskim, z dr n. med. Maciejem Pawłowskim oraz z mecenasem Iwo Kliszem.

  Ben Stacy zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, w wyniku której jego skóra przybrała niebieski odcień. Schorzenie rozwinęło się u mężczyzny na skutek związku kazirodczego jego przodków. Trzeba podkreślić, że konsekwencje takich relacji mogą być znacznie poważniejsze, dlatego przeciwne są im medycyna i prawo. Jakie są konsekwencje zdrowotne wejścia w związek z kimś z rodziny? Jaka kara może grozić osobom, które zdecydują się na taką relację? O tym rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium oraz dr. Maciejem Zaleskim, radcą prawnym.

  "Ludzie mówią, że nie mają pracy i muszą kombinować".

  Wracając z urlopu, chcemy zabrać ze sobą pamiątki, które będą przypominały nam o miło spędzonym czasie na wakacjach. Niestety niekiedy niepozorne drobnostki jak piasek, czy kamień mogą sprowadzić na nas naprawdę poważne kłopoty. Jak ochronić się przed taką sytuacją?

  Samotna pani Zofia zdecydowała się uwzględnić w swoim testamencie Fundację TVN. Tym sposobem dobro, które czyniła za życia, będzie trwało po jej śmierci. To ewenement. Polacy wciąż niechętnie sporządzają ostatnią wolę.

  Poruszanie się hulajnogą elektryczną po mieście stało się w Polsce bardzo popularne. Wiele firm umożliwiło ich łatwe wypożyczanie na terenie miast. Coraz więcej osób posiada również własne pojazdy. Nie każdy jednak porusza się nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za co można dostać mandat?

  Już 1 sierpnia pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zyskają nowe uprawienia, a pracodawcy - dodatkowe obowiązki. Na czym polegają zmiany w Kodeksie pracy, które wynikają z implementacji prawa unijnego? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

  Do tej pory wielu pracodawców miało ograniczone możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu. Nowelizacja kodeksu pracy, w której umożliwione zostanie badanie trzeźwości pracowników, trafiła do konsultacji społecznych. Co się może zmienić? 

  Z okazji komunii wiele dzieci otrzymuje gotówkę, która najczęściej trafia potem do rodziców i ślad po niej ginie. Pojawia się więc pytanie - do kogo należą te pieniądze - mamy i taty czy ich pociechy? Na pytanie odpowiedzieli prawnicy.

  Legalizacji gaśnic należy dokonywać co najmniej raz w roku.

  W sieci pojawia się coraz więcej oszustów i fałszywych portali, które oferują nieistniejące lub kradzione towary.

  Sytuacja związana z przejazdem samochodem na żółtym świetle nie jest jednoznaczna, ale taki przejazd może być uznany za złamanie prawa i skutkować karą. Ile wynosi mandat? Kiedy można przejechać na żółtym świetle?

  Od tego roku w życie wszedł nowy wzór specjalnej zielonej naklejki na szybę samochodu, która obowiązuje w tzw. strefach czystego transportu. Jakie informacje zostały na niej zawarte? Kiedy można dostać mandat?

  Ujednolicono tekst rozporządzenia, w którym określa się, jakie czynności może podjąć ratownik medyczny samodzielnie i na zlecenie lekarza. Co zakłada? Jak od tej pory będą wyglądać kompetencje ratowników?

  Kto odpowiada za remont balkonu w bloku - wspólnota mieszkaniowa, a może właściciel mieszkania? Zagadnienie okazało się na tyle skomplikowane, że musiał rozstrzygnąć je Naczelny Sąd Administracyjny. Jego wyrok skomentowała adwokat, Eliza Kuna.

  Ze względu na pandemię COVID-19 wprowadzono zakaz eksmisji osób, które zalegały z czynszem. Takie prawo miało być tymczasowe i w końcu zostało zniesione. Czy czeka nas fala eksmisji w związku z tym? Czy właściciele będą mogli pozbyć się nieuczciwych lokatorów?

  W większości miejsc pracy znajdują się kamery, jednak które przepisy regulują ich obecność? Czy pracodawca może w każdym miejscu ustawić kamerę? Ile wolno mu kontrolować, monitorować i sprawdzać? Czy może monitorować skrzynkę e-mail? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie przepisy znać.

  Od marca ważne zmiany w składaniu wniosków.

  "Jesteśmy po miniślubiku. Mamy do siebie więcej praw" - ogłosiły w sieci.

  Część osób uprawnionych do pobierania dodatkowych świadczeń emerytalnych, może już składać o nie wniosek. Dodatkowa kwota 200 złotych będzie wypłacana co miesiąc. Jednak nie wszyscy emeryci mogą ją dostać i nie jest ona uzależniona od wysokości otrzymywanego do tej pory świadczenia. Kto zatem może o nią wnioskować?

  Naukowcy dowiedli, że nawet nieduże ilości alkoholu są rakotwórcze. W związku z nimi Unia Europejska chce wprowadzić znaki na etykietach alkoholu podobne, jakie znajdują się na papierosach. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem. 

  Od wtorku, 8 lutego na antenie TVN7 rozpoczyna się kampania informacyjna związana z koncesją TVN7. W spocie gwiazdy stacji zapraszają do wspólnej zabawy, a także przypominają, że największy kanał rozrywkowy w Polsce może niedługo zakończyć nadawanie. 

  Sprawa może trafić do sądu.

  Świadczenie pielęgnacyjne przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami. Najczęściej dostają je jednak rodzice lub opiekunowie. Komu przysługuje w 2022 roku? Ile wynosi i jak się o nie ubiegać? Czym różni się od zasiłku pielęgnacyjnego czy opiekuńczego?

  Co i kiedy się zmieni?

  W związku z koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy work-life balance z 2019 roku, zmienią się przepisy między innymi w kwestii urlopów rodzicielskich. Do tej pory mogła z niego skorzystać matka lub ojciec po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Prace legislacyjne wciąż trwają. Co ma się zmienić od sierpnia?

  Z końcem roku 2021 miał zostać usunięty obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Rząd nie zdążył jednak z przygotowaniem potrzebnych przepisów. Z tego powodu termin zniesienia tego obowiązku przesunięto na koniec stycznia 2022 r. Co jeszcze się zmieni?