ubóstwo

  ubóstwo

  Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.

  Dziennikarze magazynu kulturalnego stworzyli escape room, którego hasło przewodnie głosi: "od biednego do milionera w godzinę". Do eksperymentu wychodzenia z biedy zaproszono polityków. Jakub Stefaniak z PSL, Izabela Leszczyna z PO i Jakub Kulesza z Kukiz'15 musieli wcielić się w rolę dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i bardzo chce wyjechać do Warszawy na studia. By jej marzenie się spełniło, musi pokonać wiele przeciwności. Czy politykom udało się rozwiązać zadania i dotrzeć do mety? I czy rzeczywistość bohaterki ich przytłoczyła?

  Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.

  Wojciech Tochman w książce "Eli, Eli", do której fotografie robił Grzegorz Wełnicki, pokazuje Filipiny, odmienne od tych, które możemy zobaczyć na stronach biur podróży lub w katalogach. Zobaczcie, jak ich oczami wygląda ten raj na Oceanie Spokojnym i jak żyją ludzie w slumsach w Manili, stolicy Filipin. Z Wojciechem Tochamen rozmawialiśmy także o nowym trendzie w turystyce - o podróżowaniu do miejsc, gdzie ludzie żyją w nędzy.

  Pierwszy raz pojechała do Nepalu na trekking. Anna Chmielewska- architekt i szefowa fundacji „Światło dla Himalajów” - organizuje wyjazdy do Nepalu i pomoc miejscowej ludności. W studiu Dzień Dobry TVN zdradziła, czym urzekli ją Nepalczycy.