Talibowie sprawują władzę w Afganistanie od blisko dwóch lat. Ich rządy odciskają swoje piętno na życiu większości obywateli, nie pozostają także obojętne przyjezdnym. Jak wygląda sytuacja mieszkańców Kabulu oraz innych prowincji kraju? Jakie problemy ich dotykają?
Piątek, 21 kwietnia upłynął pod znakiem wstrząsających informacji z kraju i ze świata. Amerykańska gwiazda MMA obnażyła prawdę o wykorzystywaniu seksualnym, jakiego doświadczała w przeszłości, a w jednym z domów w Kobylej Górze rozegrała się rodzinna tragedia. Nie zabrakło jednak dobrych wieści. Beata Kozidrak pochwaliła się pierścionkiem, który może zwiastować istotne zmiany w jej życiu prywatnym. O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl? Oto skrót najważniejszych wydarzeń ostatnich godzin.
W Polsce rośnie skala skrajnego ubóstwa. Według raportu Szlachetnej Paczki liczba osób, których poziom życia gwałtownie się obniżył w 2022 r. wzrosła o ponad 800 tys. Co jest główną tego przyczyną? Czego Polacy obawiają się najbardziej?
17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji EAPN Polska opublikowało raport na temat ubóstwa w Polsce.
Makijaż, nowa fryzura, ubrania i wyjątkowa sesja zdjęciowa. Taką niespodziankę przygotowały dla potrzebujących pań fundacje, które na co dzień wspierają osoby w kryzysie bezdomności.
Rząd zapowiadał, że powstanie Krajowa Grupa Spożywcza. Państwowy gigant ma zostać utworzony z 15 ważnych producentów żywności. Ma to służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych i jest odpowiedzią na rosnące ceny żywności. Czy grozi nam ubóstwo żywnościowe?
Osoby menstruujące w Polsce kolejny raz biją na alarm w kwestii podstawowych środków higieny. Tym razem chodzi o szpitale psychiatryczne. Niestety tamtejsza rzeczywistość okazuje się być wyjątkowo brutalna.
W związku z rosnącym ubóstwem energetycznym rząd planuje dopłaty dla gospodarstw domowych. Taką pomocą ma być objęta co piąta rodzina. Na czym polega ubóstwo energetyczne? Kogo dotyka i kto może spodziewać się pomocy finansowej?
Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.
Nowa Zelandia to jedno z najbardziej postępowych państw na świecie. Teraz kraj ten ogłosił, że wprowadzi do szkół darmowe produkty higieniczne dla uczennic w trakcie okresu. Premier Jacinda Ardern zapowiedziała, że rząd chce w ten sposób walczyć z ubóstwem menstruacyjnym.
Ruszyła 20. Edycja Szlachetnej Paczki – w tym roku pomoc potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek. Do wspierania potrzebujących po raz kolejny dołączyła Ewa Chodakowska, która zamierza pomóc siedmiu rodzinom. O corocznej inicjatywie porozmawialiśmy z trenerką oraz Magdaleną Łukasik – współautorką Raportu o biedzie.
41 procent dorosłych kobiet w Polsce deklaruje, że w ich domu nigdy nie rozmawiało się o miesiączce. 25 procent uważa, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę. Jedna trzecia nastolatek nie jest gotowa na to, że miesiączka nadchodzi. Tak wynika z badań zleconych przez Kulczyk Foundation.
Dziennikarze magazynu kulturalnego stworzyli escape room, którego hasło przewodnie głosi: "od biednego do milionera w godzinę". Do eksperymentu wychodzenia z biedy zaproszono polityków. Jakub Stefaniak z PSL, Izabela Leszczyna z PO i Jakub Kulesza z Kukiz'15 musieli wcielić się w rolę dziewczyny, która pochodzi z małej miejscowości i bardzo chce wyjechać do Warszawy na studia. By jej marzenie się spełniło, musi pokonać wiele przeciwności. Czy politykom udało się rozwiązać zadania i dotrzeć do mety? I czy rzeczywistość bohaterki ich przytłoczyła?
Prawie 10 proc. Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Źródeł biedy jest wiele. Jedną z głównych przyczyn jest bezrobocie. Co jeszcze? Czym jest relatywna miara ubóstwa, a czym ustawowa? Jak pomóc tym, którzy są w takiej sytuacji? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Czaplę, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka oraz Karolinę Wigurę, socjologa.
Wojciech Tochman w książce "Eli, Eli", do której fotografie robił Grzegorz Wełnicki, pokazuje Filipiny, odmienne od tych, które możemy zobaczyć na stronach biur podróży lub w katalogach. Zobaczcie, jak ich oczami wygląda ten raj na Oceanie Spokojnym i jak żyją ludzie w slumsach w Manili, stolicy Filipin. Z Wojciechem Tochamen rozmawialiśmy także o nowym trendzie w turystyce - o podróżowaniu do miejsc, gdzie ludzie żyją w nędzy.
Pierwszy raz pojechała do Nepalu na trekking. Anna Chmielewska- architekt i szefowa fundacji „Światło dla Himalajów” - organizuje wyjazdy do Nepalu i pomoc miejscowej ludności. W studiu Dzień Dobry TVN zdradziła, czym urzekli ją Nepalczycy.