Anna Bulczak i Justyna Kowalska, położne z jednej z trójmiejskich klinik, zdecydowały się na wyjątkową misję w Afryce. Kobiety postanowiły wesprzeć tamtejszą kadrę medyczną swoją wiedzą i umiejętnościami. - Edukacja tamtejszych ludzi spowoduje to, że umieralność okołoporodowa będzie mniejsza. Nic więcej - powiedziała Justyna.
Polskie położne z niezwykłą misją w Afryce
Na co dzień są położnymi w jednej z trójmiejskich klinik. Niedawno Anna i Justyna podjęły się bardzo trudnej, ale też niezwykle szlachetnej misji. Wraz z grupą położnych pojechały do Republiki Środkowej Afryki, aby wesprzeć tamtejszą kadrę medyczną swoją wiedzą i umiejętnościami.
Misja polegała na edukacji lokalnej kadry medycznej, która składała się głównie z osób bez formalnego wykształcenia medycznego. - To są osoby, które nie wiedzą, z której strony może być serce - powiedziała Anna Bulczak. - Tam pracują matrony, a porody głównie odbywają się na tych wioskach - dodała Justyna Kowalska.
Pomimo trudnych warunków, takich jak brak podstawowej higieny, oryginalnego sprzęt i niebezpieczeństwa związanego z życiem w upadającym państwie, Anna i Justyna wytrwale przekazywały swoją wiedzę. - Wiedziałyśmy, że mamy bardzo dużo do zrobienia - stwierdziła Ania.
Justyna wspomina, że kobiety, które przyjmują poród w Afryce, początkowo nie wiedziały nawet, że należy umyć ręce. - One nie były świadome, że na rękach są bakterie, które później powodują, że noworodek ma infekcję kikuta - powiedziała.
- Tam był brud, nie było środków do dezynfekcji oraz sprzętu. Uderzyło nas to, że w taki miejscu można urodzić - zdradziły położne.
Jak polskie położne zmieniają świat?
Anna i Justyna nie tylko podjęły wielkie wyzwanie, ale także spełniły swoją misję pomagania. Ich praca przyczynia się do poprawy wskaźników zdrowotnych w Republice Środkowej Afryki, zmniejszając śmiertelność okołoporodową.
- Edukacja tamtejszych ludzi spowoduje to, że umieralność okołoporodowa będzie mniejsza. Nic więcej. Czasami jest tak, że w tych szpitalach jest sprzęt, jednak oni nie umieją z tego korzystać - powiedziała Justyna.
Anna podkreśliła, że w Afryce mieszkają bardzo utalentowane kobiety. - Każda minuta tego szkolenia była bardzo dobrze wykorzystana. One widząc jak duże żniwa niesie śmierć, tak bardzo chciały się nauczyć i dowiedzieć, co mogą robić lepiej - podsumowała Anna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-letni Paweł znalazł na ulicy pieniądze i zwrócił je właścicielowi. Za swoją postawę otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Poznaliśmy laureatów Superpozytywki. "Jesteście wzorem do naśladowania"
- Pozytywka Dzień Dobry TVN trafiła do rąk najstarszego krawca w Polsce
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN