Pozytywki

Poznaliśmy laureatów Superpozytywki. "Jesteście wzorem do naśladowania"

Pozytywki

Autor:
Adam
Barabasz
Do kogo trafi „Superpozytywka”?
Do kogo trafi „Superpozytywka”?Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Wszyscy nominowani do Superpozytywki jednego dnia spotkali się w studiu Dzień Dobry Wakacje. Za każdym z bohaterów stoi niezwykła historia, niejednokrotnie udowadniająca, że nawet najtrudniejsze doświadczenia można przekuć w dobro. Do kogo trafiło wyjątkowe wyróżnienie?

Superpozytywka Dzień Dobry TVN

Superpozytywka to nagroda podsumowująca 5-letnią tradycję uhonorowywania ambasadorów dobra. Głosami widzów Dzień Dobry TVN wyróżnienie trafiło w ręce sióstr dominikanek. Zakonnice Pozytywkę otrzymały w 2018 roku. Na co dzień siostry prowadzą dom w Broniszewicach, w którym schronienie znajduje kilkudziesięciu niepełnosprawnych chłopców. Dzięki zabawnemu filmikowi na Dzień Pingwina, który siostry zamieściły w Internecie, udało im się zabrać aż 5 milionów złotych na budowę nowego ośrodka. W starym budynku brakowało funkcjonalności, które były potrzebne, by chłopcy w różnym stopniu niepełnosprawności mogli się odpowiednio rozwijać.

- W międzyczasie powstał drugi dom, którego nie planowałyśmy, czyli Dom Chłopaków i Drugi Dom Chłopaków sfinansowany przez tajemniczego dobroczyńcę. To nasi pracownicy i wolontariusze tworzą ten team i rodzinę dla chłopaków - powiedziała w Dzień Dobry Wakacje siostra Eliza. - Mamy bardzo dużo chętnych - dodała.

Dzięki niezwykłej hojności fundatora, siostry mogły otoczyć opieką kolejne dzieci i tak liczba podopiecznych z 56 wzrosła do 67.

- Jesteście wzorem do naśladowania - podkreśliła Anna Kalczyńska, wręczając nagrodę.

Superpozytywka Dzień Dobry TVN - nominowani

Zdobywczynie Superpozytywki zostały wyłonione w głosowaniu telewidzów. Poniżej pełna lista nominowanych wraz z opisem ich historii.

Kandydaci do Superpozytywki
Kandydaci do Superpozytywki Źródło: Dzień Dobry TVN
  • Katarzyna Dacyszyn ( 2017 r. ) - w 2016 roku padła ofiarą stalkera - została oblana kwasem - miała poparzone 80% twarzy i 20% ciała. Swoją walką o powrót do zdrowia i normalnego życia urzekła wszystkich. Przyczyniła się do zmiany przepisów w Polsce, pomaga ofiarom stalkingu, prowadzi szkolenia dla polskich i zagranicznych policjantów. Jest ekspertem ds. stalkingu, a za swoje działania została doceniona przez Pałac Królewski Londynie w marcu tego roku. Wspólnie z przyjaciółką fotografką przekonuje do akceptacji swojego ciała i ich niedoskonałości.
  • Paweł Grabowski (2018 r.) - doktor Paweł wyjechał na Podlasie by otworzyć tam pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce. Stara się również zebrać pieniądze na stworzenie tam hospicjum stacjonarnego. Przekuł marzenie w plan i zbudował hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce, chcą być przykładem dla innych. Według doktora osoby z terenów o niskim zagęszczeniu na metr kwadratowy również mają szansę na uzyskanie profesjonalnej pomocy w podeszłym wieku.
  • Janina Szelewska (2020 r.) -widzowie docenili jej bezinteresowną pomoc, czyli szycie maseczek ochronnych dla służb medycznych. Poruszona sytuacją związaną z pandemia 96-latka postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do służby zdrowia. Szybko zakasała rękawy i rozpoczęła szycie maseczek ochronnych, które trafiły do lokalnych przychodni. Jak podkreśliła jej prawnuczka, Agata Sudomierska, działanie pani Janiny spotkało się z wieloma wyrazami uznania innych osób.
  • Edyta Wilk (2021 r.) - Edyta została dawcą szpiku i przekazała go swojej bliźniaczce genetycznej - Martinie Patakovej, która na co dzień mieszka na Słowacji. Po dwóch latach Martina przyjechała do Edyty, spotkała się z nią i po czasie zostały przyjaciółkami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości