Rodzice niepełnosprawnych dzieci z Koszalina chcą odwołania całego składu orzeczników. Ich zdaniem komisje trwają po kilka minut, a lekarze podważają opinie specjalistów. Reportaż programu "Uwaga!" TVN.
Wszyscy nominowani spotkali się w studiu Dzień Dobry Wakacje.
Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?
Pani Wiesława znalazła córkę w mieszkaniu 62-latka. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, a nastolatka leżała w negliżu na łóżku. Prokuratura przyznaje, że badania lekarskie dziewczyny oraz zeznania świadków nie pozwalają na sformułowanie zarzutów. Sprawę przybliżyli reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Rodziców 2-letniego chłopca chorego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) spotkała niemiła niespodzianka. Pracownik ochrony poznańskiego ZOO nie wpuścił ich na teren ogrodu. Swoją decyzję argumentował względami bezpieczeństwa. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, dyrekcja placówki wydała specjalne oświadczenie.
Szkoły Specjalne w Łukowie na Lubelszczyźnie świętują 60-lecie. Na obchody zaproszono ministra edukacji Przemysława Czarnka. I choć miało być uroczyście, to państwowa wizyta stała się kością niezgody.
Rodzinę Oczkowskich mocno doświadczył los. Troje dzieci Tomasza i Agnieszki wymaga ciągłej opieki medycznej i rehabilitacji. Ich ogromnym wsparciem są wpłaty od darczyńców oraz 1 proc. przekazywany do fundacji. Zmiany w przepisach postawiły ich w bardzo trudnej sytuacji. Sprawą zajęli się reporterzy Uwagi! TVN.
Szkoła specjalna obejmuje kilka poziomów edukacji, od przedszkola po placówki ponadgimnazjalne. Ich celem jest kształcenie dzieci i młodzieży o różnych stopniach zaburzeń i niepełnosprawności. Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy pomaga im w zdobywaniu wiedzy i w ogólnym rozwoju.
Wnioski o 500+ na kolejny okres zasiłkowy można będzie składać od poniedziałku 1 lutego. Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć.
Gabriel Szyttenholm urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym i udowadnia, że dzięki ciężkiej pracy można osiągnąć wszystko. Każdego dnia pokonuje wewnętrzne bariery, by zmierzyć się z pełnosprawnymi sportowcami w zawodach triathlonowych. Tutaj nie liczy się miejsce, a dotarcie do mety.
Zuzia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Każdego dnia toczy heroiczną walkę o poprawę sprawności. Rodzice dziewczynki robią, co mogą, aby ich córka w jak najmniejszym stopniu odczuwała ograniczenia. Lista ich potrzeb pozostaje długa.
Mikołaj samodzielnie nie potrafi wykonać nawet podstawowych czynności. Kiedy skończył 16 lat komisja ds. orzecznictwa obniżyła stopień jego niepełnosprawności. W ten sposób jego rodzina straciła niezbędne do życia pieniądze. Jak w praktyce wygląda pomoc rodzicom z niepełnosprawnymi dziećmi? Sprawdzili reporterzy programu Uwaga! TVN.
Jak być rodzicem na pełen etat i nie zwariować? Mamy niepełnosprawnych dzieci udowadniają, że nie trzeba całkowicie poświęcać się macierzyństwu, zapominając o innych rolach życiowych, a przede wszystkim o własnej kobiecości.
Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.
Jeszcze w okresie prenatalnym Milena miała udar mózgu. Lista schorzeń i dysfunkcji 6-letniej dziewczynki jest bardzo długa. Mimo to, lekarze, którzy orzekali o jej niepełnosprawności, uznali, że dziewczynka nie wymaga stałej opieki i jest samodzielna.
Michalina Helmchen urodziła się z zespołem regresji kaudalnej. - Jej nóżki były zwiotczałe, tak jakby ich nie było - wyjaśniła mama. W wyniku nieuleczalnej choroby dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Jednak dzięki intensywnej rehabilitacji w wielu aktywnościach dorównuje swoim rówieśnikom.
Wiola i Paweł Wróblewscy mają trójkę dzieci. Pierwszy urodził się Aleksander, drugi na świat przyszedł Wiktorek, a trzecia była Ola. Niestety dwójka najmłodszych dzieci urodziła się z poważnymi wadami genetycznymi, w wyniku których nie siedzą, nie mówią i potrzebują całodobowej opieki. Jak wygląda standardowy dzień rodziny? Czy ktoś ją wspiera? Wiola i Paweł swoją historię opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem była również terapeutka Tatiana Ostaszewska-Mosak. Dlaczego, jej zdaniem, wielu mężczyzn odchodzi od partnerek oraz niepełnosprawnych dzieci? Czy Paweł kiedykolwiek rozważał taką opcję? Jak Wioli i Pawłowi można pomóc?
Natalia Siwiec została ambasadorem akcji „Dobro wraca”. Razem ze Spartanami wspiera budowę huśtawek dla dzieci na wózkach. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Spartanie: Łukasz Majdan, Robert Karpiński oraz Michał Wojciechowski. Jaki jest koszt takiej huśtawki?
6 stycznia tego roku pokazaliśmy widzom Dzień Dobry TVN szkołę integracyjną z Poznania, w której - z powodu braku wind - trzej pracownicy muszą wnosić na piętra wózki z niepełnosprawnymi dziećmi. Krzysztofa Dominiaka, Marka Woźniaka i Radosława Bemowskiego gościła również w Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko. Okazuje się, że nie tylko mamy wielką moc, ale też ogromny zasięg oddziaływania. Sprawa dotarła do samego Papieża Franciszka, który ogromnie się wzruszył, przejął sprawą i postanowił pomóc. Pieniądze z Watykanu już wpłynęły! Mieć takiego widza to ogromny zaszczyt.
Tylko Jolancie Pieńkowskiej, w studiu Dzień Dobry TVN, Mistrz i Mistrzyni kominiarstwa opowiedzieli historię swojej wielkiej miłości. Jak kobiety radzą sobie na wysokościach? Czym muszą zasłużyć na czarny cylinder? Czy kiedykolwiek pojawił się u nich lęk wysokości?