Superpozytywka to nagroda podsumowująca 5-letnią tradycję uhonorowywania ambasadorów dobra. Głosami widzów Dzień Dobry TVN wyróżnienie trafiło w ręce sióstr dominikanek. Zakonnice Pozytywkę otrzymały w 2018 roku. Na co dzień siostry prowadzą dom w Broniszewicach, w którym schronienie znajduje kilkudziesięciu niepełnosprawnych chłopców. Dzięki zabawnemu filmikowi na Dzień Pingwina, który siostry zamieściły w Internecie, udało im się zabrać aż 5 milionów złotych na budowę nowego ośrodka. W starym budynku brakowało funkcjonalności, które były potrzebne, by chłopcy w różnym stopniu niepełnosprawności mogli się odpowiednio rozwijać.
- W międzyczasie powstał drugi dom, którego nie planowałyśmy, czyli Dom Chłopaków i Drugi Dom Chłopaków sfinansowany przez tajemniczego dobroczyńcę. To nasi pracownicy i wolontariusze tworzą ten team i rodzinę dla chłopaków - powiedziała w Dzień Dobry Wakacje siostra Eliza. - Mamy bardzo dużo chętnych - dodała.
Dzięki niezwykłej hojności fundatora, siostry mogły otoczyć opieką kolejne dzieci i tak liczba podopiecznych z 56 wzrosła do 67.
- Jesteście wzorem do naśladowania - podkreśliła Anna Kalczyńska, wręczając nagrodę.
Superpozytywka Dzień Dobry TVN - nominowani
Zdobywczynie Superpozytywki zostały wyłonione w głosowaniu telewidzów. Poniżej pełna lista nominowanych wraz z opisem ich historii.
- Katarzyna Dacyszyn ( 2017 r. ) - w 2016 roku padła ofiarą stalkera - została oblana kwasem - miała poparzone 80% twarzy i 20% ciała. Swoją walką o powrót do zdrowia i normalnego życia urzekła wszystkich. Przyczyniła się do zmiany przepisów w Polsce, pomaga ofiarom stalkingu, prowadzi szkolenia dla polskich i zagranicznych policjantów. Jest ekspertem ds. stalkingu, a za swoje działania została doceniona przez Pałac Królewski Londynie w marcu tego roku. Wspólnie z przyjaciółką fotografką przekonuje do akceptacji swojego ciała i ich niedoskonałości.
- Paweł Grabowski (2018 r.) - doktor Paweł wyjechał na Podlasie by otworzyć tam pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce. Stara się również zebrać pieniądze na stworzenie tam hospicjum stacjonarnego. Przekuł marzenie w plan i zbudował hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce, chcą być przykładem dla innych. Według doktora osoby z terenów o niskim zagęszczeniu na metr kwadratowy również mają szansę na uzyskanie profesjonalnej pomocy w podeszłym wieku.
- Janina Szelewska (2020 r.) -widzowie docenili jej bezinteresowną pomoc, czyli szycie maseczek ochronnych dla służb medycznych. Poruszona sytuacją związaną z pandemia 96-latka postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do służby zdrowia. Szybko zakasała rękawy i rozpoczęła szycie maseczek ochronnych, które trafiły do lokalnych przychodni. Jak podkreśliła jej prawnuczka, Agata Sudomierska, działanie pani Janiny spotkało się z wieloma wyrazami uznania innych osób.
- Edyta Wilk (2021 r.) - Edyta została dawcą szpiku i przekazała go swojej bliźniaczce genetycznej - Martinie Patakovej, która na co dzień mieszka na Słowacji. Po dwóch latach Martina przyjechała do Edyty, spotkała się z nią i po czasie zostały przyjaciółkami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Saszan musiała wyprowadzić się z własnego mieszkania. "To była pierwsza bomba w moim życiu''
- Wyjątkowe wydanie Dzień Dobry TVN. "Nie pożałujecie, jeśli rozpoczniecie z nami weekend"
- Zakopower po przerwie powraca z nowym utworem. Posłuchajcie piosenki "Chwila"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik / East News