Sporty ekstremalne wymagają odpowiedniego przygotowania i dużej odwagi, a jednocześnie stanowią źródło wielkiej satysfakcji. Przekonał się o tym chorujący na sklerodermię Staszek Żukowski, który miał szansę spełnić marzenie o skoku ze spadochronem. W Dzień Dobry TVN uczestnik konkursu #ExtremalnieInspiruje i Helena Szczuka z Fundacji Avalon opowiedzieli o zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami poprzez promocję rozmaitych aktywności.
Sporty ekstremalne oczami osoby niepełnosprawnej
Staszek Żukowski zmaga się ze sklerodermią układową, nazywaną też twardziną układową. Choroba atakuje cały jego organizm. Ogranicza ruchomość w stawach, osłabia mięśnie i ogranicza funkcjonowanie narządów wewnętrznych, między innymi płuc. Trudna do zaakceptowania diagnoza nie przeszkodziła jednak pasjonatowi sportów ekstremalnych sięgać po marzenia. Uczestnik konkursu #ExtremalnieInspiruje, zorganizowanego w ramach projektu Avalon Extreme, ma za sobą siedem niezapomnianych skoków ze spadochronem.
- Od dziecka to we mnie siedziało (...). Kilkanaście lat temu był moment, kiedy lekarz, z uwagi na moje płuca, powiedział mi, że za jakieś pół roku mogę leżeć pod respiratorem. Wtedy stwierdziłem, że trzeba zacząć żyć - wyjaśnił Staszek Żukowski w Dzień Dobry TVN.
Avalon Extreme - wyjątkowa inicjatywa Fundacji Avalon
Projekt Avalon Extreme obala stereotypy na temat osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie przeciwstawia się wykluczeniu społecznemu. Organizowany pod jego szyldem konkurs #ExtremalnieInspiruje pozwala spełniać marzenia o skoku ze spadochronem.
- Konkurs został zorganizowany przez nas po raz drugi (...). Konkurs jest skierowany do osób pełnoletnich z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń - zauważyła Helena Szczuka, Kierownik Działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mistrzostwa Świata w Siatkówce. Organizatorzy mają niezwykłego pomocnika
- Maksymilian Pawełczak został mistrzem świata w żużlu. Wyjątkowy sukces 12-latka
- Niepełnosprawność nie jest dla niego żadną barierą. "Brak rąk był jakąś blokadą w głowie. Teraz już tego nie mam"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News