osoby z niepełnosprawnością

  osoby z niepełnosprawnością

  3 grudnia obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tego dnia miała premierę piosenka i teledysk stworzony przez fundację Avalon, który ma zwrócić uwagę na te osoby. Skąd wziął się pomysł nagrania piosenki? Jak postrzegane są osoby z niepełnosprawnościami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Dobiesem, dyrektorem generalnym fundacji Avalon oraz Zuzanną Makowską, pracownicą fundacji.

  Wojtek Sawicki i Agata Tomaszewska to para, która w mediach społecznościowych występuje pod nazwą Life On Wheelz. Z ich działalności dowiemy się, jak wygląda codzienne życie osób z niepełnosprawnościami. Reporter serwisu dziendobry.tvn.pl Oskar Netkowski spotkał się z parą, by porozmawiać o seksie i mitach, jakie krążą wokół tego tematu.

  O 12-letniej Wanessie Bąkowskiej z zespołem Downa, która wysłała swój obraz do królowej Elżbiety II i otrzymała oficjalną odpowiedź z podziękowaniami – pisał cały świat. W cyklu "Siła jest kobietą" mama dziewczynki - Karolina Bąkowska opowiedziała o talencie córki, blaskach i cieniach macierzyństwa i "szklance, która jest do połowy pełna". - Wychowywanie dzieci z niepełnosprawnością jest dla nas zaszczytem – deklaruje.

  Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?

  Jagoda Piotrowska w 2015 roku powitała na świecie zdrową córeczkę. 11 miesięcy później grunt usunął jej się spod nóg. Rozpoczęła się walka o życie i zdrowie jej ukochanego dziecka, która trwa do tej pory. Pomimo wielu przeciwności losu mama niepełnosprawnej Ani udowadnia, że życie jest piękne i warto walczyć o marzenia. Dziś dzielnie łączy opiekę z "upiększaniem" kobiet, bo wizaż stał się dla niej nie tylko formą zarobku, ale i misją. Poznajcie silną kobietę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

  W internecie pojawił się niedawno filmik jednego z youtuberów, który zmuszał osobę niepełnosprawną intelektualnie do poniżających, haniebnych czynów. Czy takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a może są na porządku dziennym? W Dzień Dobry TVN - okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - rozmawialiśmy na ten temat z Martą Perkowską, pedagogiem specjalnym, prezeską stowarzyszenia Otwarte Drzwi.