Każdy głos ma znaczenie. "To jest szalenie istotne, żeby korzystać z prawa wyborczego"

Wybory na prezydenta. Dlaczego każdy głos ma znaczenie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Twój głos ma znaczenie! (napisy)
Twój głos ma znaczenie! (napisy)
Twój głos ma znaczenie!
Twój głos ma znaczenie!
Już w niedzielę, 18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Obywatele Polski podejmą decyzję, która będzie rzutowała na kolejne 5 lat. Nie lekceważmy więc okazji do tego, by oddać głos i tym samym mieć udział w projektowaniu przyszłości kraju. Przypominamy, że głowa państwa, wbrew niektórym komentarzom polityków, posiada naprawdę szeroki wachlarz możliwości w decydowaniu o naszych losach. - Ma sporo prerogatyw - uświadamia w Dzień Dobry TVN adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram.

Prawa i możliwości prezydenta RP

Gdyby ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości, że zbliżające się wybory, które odbędą się 18 maja, są bardzo istotne dla przyszłości wszystkich obywateli Polski, w Dzień Dobry TVN przypominamy, jakie możliwości daje politykom objęcie urzędu prezydenta RP. O szczegółach opowiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka oraz obrończyni praw człowieka.

- Prezydent ma sporo prerogatyw - np. inicjatywę ustawodawczą, czyli może proponować określone rozwiązania. (...) Podpisuje też kształt ostatecznej ustawy. Bez jego podpisu żadne prawo w Polsce nie wchodzi w życie - podkreśla nasza gościni.

Głowa państwa dodatkowo sprawuje pieczę nad wojskiem i sądownictwem. - Jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, co w tych niespokojnych czasach ma znaczenie. (...) Powołuje sędziów - wymienia adwokatka.

Osoby z niepełnosprawnością mają głos w wyborach

Obowiązki, które zostaną nałożone na przyszłego prezydenta Polski, powinny uwzględniać dobro każdej grupy społecznej - w tym mniejszości, których reprezentantami są chociażby osoby z niepełnosprawnościami. Istotne jest więc samo dopuszczenie przedstawicieli tych grup do głosowania. Stowarzyszenie Tęcza w Krakowie zorganizowało kampanię "Mamy głos, usłysz go!", która zwraca uwagę na umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami czynnego udziału w wyborach - np. poprzez asystencję.

- Żeby osoby z niepełnosprawnością były wysłuchane - komentuje uczestniczka wspomnianej kampanii, Julia Karaś.

- Reprezentujemy krakowskie Stowarzyszenie Tęcza, które aktualnie zachęca do tego, żeby głos osób z niepełnosprawnością intelektualną był w tej debacie publicznej bardziej słyszany i bardziej wysłuchiwany - dodaje psycholożka Agata Krzyżak-Gola.

- To jest szalenie istotne, żeby każdy z nas korzystał z tego prawa wyborczego. Ważne jest też to, żebyśmy mieli świadomość, że wszyscy mamy te prawa wyborcze - niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy - przekonuje przedstawicielka stowarzyszenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości