wybory

  Świat obserwuje sytuację we Francji. 10 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich, druga zaplanowana jest na 24 kwietnia. Wg sondaży maleje przewaga prezydenta Francji Emmanuela Macrona nad Marine Le Pen. Jakiego wyniku możemy się spodziewać i czym może on skutkować? O tym prosto z Paryża opowiedziała nam Anna Kowalska.

  Płeć, wiek, wygląd czy pochodzenie nie powinny mieć wpływu na nasze wybory. Często to rodzice powstrzymują swoje dzieci przed pasjami, które wydają się niebezpieczne, zbyt "męskie" dla dziewczynki lub "za kobiece" dla chłopca. Temat ten poruszyła w sieci Martyna Wojciechowska. Podróżniczka opublikowała filmik 6-letniej skaterki, która udowodniła, że chcieć to móc.

  W amerykańskim miasteczku Rabbit Hash w stanie Kentucky polityka zeszła na psy. I to dosłownie, bo buldog francuski Wilbur został... burmistrzem. Robert Stockinger spotkał się online z politykiem i jego właścicielką Amy Noland.

  Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?

  Od godz. 7 rano w niedzielę 12 lipca trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Mierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie? Sprawdź, co trzeba zabrać do lokalu wyborczego.

  Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów prezydenckich w I turze z 99,78 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 64,4 procent. Andrzej Duda zdobył 43,67 procent, a Rafał Trzaskowski 30,34 procent poparcia. Oznacza to, że urzędujący prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej zmierzą się w drugiej turze.

  Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Jak należy prawidłowo oddać głos? Jak wygląda karta do głosowania? Poznaj niezbędne informacje, jak głosować w wyborach prezydenckich 2020.

  Chcesz głosować nie tam, gdzie jesteś zameldowany? Internetowy wniosek o wpis do rejestru wyborców można złożyć tylko do końca niedzieli, 21 czerwca. Do wtorku 23 czerwca można się przez Internet dopisać do listy wyborców - przypomina resort cyfryzacji. Zobacz, jak to zrobić.

  28 czerwca 2020 roku mają się w Polsce odbyć wybory prezydenckie. Jak będzie wyglądało głosowanie oraz jakie będą obowiązywały środki ostrożności w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem?

  Czy partie "zwożą" sobie autokarami wyborców, którzy będą głosować na ich kandydatów? Ile osób zarejestrowało się dotychczas w Warszawie? Specjalnie dla nas sprawdził to Mateusz Walczak z TVN24 BIS.

  Pewien kandydat na urząd Prezydenta Warszawy zrobił sobie zdjęcie na tle regału z książkami, który - jak uznali internauci - jest łudząco podobny do tego pokazanego w serialu TVN "Pułapka". Prowadzący Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik pozazdrościli kandydatowi i postanowili rozpocząć program na tle regału z książkami. Jakimi? ;)

  Wiele samotnych pań zadaje sobie takie oto pytania: Jakie kobiety pociągają mężczyzn? I dlaczego mniej atrakcyjne koleżanki mają większe powodzenie? W Dzień Dobry TVN postanowiliśmy przyjrzeć się wyborom panów i o opinie zapytaliśmy psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską i seksuologa Andrzeja Gryżewskiego.

  Jakiś czas temu rozpoczęła się kampania wyborcza do samorządów, a wraz z nią festiwal obietnic. Po co politycy mamią nas tyloma zapewnieniami, choć wiedzą, że nie są w stanie ich potem spełnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem od wizerunku politycznego dr Mirosławem Oczkosiem dziennikarzem Rafałem Madajczakiem.

  Tomasz Stawiszyński: "Politycy maja taką wizję historii, że to jest rodzaj opowieści o naszej przeszłości, (...) rodzaj tożsamościowej walki o to kim my tak naprawdę jesteśmy, fakty są drugorzędne. (...) Chodzi o to, żeby napisać to w taki sposób, żeby maksymalnie zyskać na tym". W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o łatwości w przypisywaniu sobie rozmaitych zasług przez polityków i naginaniu rzeczywistości tak, by zgadzała się z ich wyobrażeniem.

  Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował wprowadzenie głosowania rodzinnego, czyli by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci. Jak na tę sprawę zapatrują się goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Andrzej Morozowski i jego syn Jan oraz dziennikarka Dominika Wielowieyska i jej córka Magda? Czy Andrzej i Dominika mają takie same poglądy jak ich dzieci?

  Po przemówieniu, które Oprah Winfrey wygłosiła podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów, rozgorzała dyskusja o tym, czy zamierza ona wejść do polityki i wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich w USA. Sądząc po komentarzach, miałaby duże szanse na wygraną. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Radosława Sikorskiego: "Ona podobne pieniądze zarobiła, tyle że uczciwie, a nie na praniu brudnych pieniędzy. No i jest sympatyczniejsza, nie jest kompromitująca".

  Dziś wybory prezydenckie we Francji. W Paryżu jest nasz prowadzący - Piotr Kraśko, a w studiu Dzień Dobry TVN, o specyfice francuskiego życia politycznego i obyczajowego rozmawialiśmy z Manuelą Gretkowską i Piotrem Kieżunem. Dlaczego Francuzi są w stanie więcej wybaczyć swoim politykom?

  Wczoraj we Francji odbyły się wybory prezydenckie. Do drugiej tury przeszli: centrysta Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen. Kto ma szansę na ostateczną wygraną? Zastanawialiśmy się nad tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Andrzejem Stankiewiczem.

  Dziś Francja wybiera prezydenta. Kto ma największe szanse na wygraną i co to może oznaczać dla Polski i Unii Europejskiej? Nasza specjalna wysłanniczka, Anna Kalczyńska, jest w Paryżu, skąd na żywo relacjonowała dla nas wyborczy poranek.

  Izabella Krzan to nowa Miss Polonia, która już 11 stycznia wylatuje na wybory Miss Universe, na Filipiny. Agnieszka Jastrzębska towarzyszyła jej w ostatnich przygotowaniach przed wyjazdem. Czy w Święta Izabella pofolgowała sobie z jedzeniem i kto dba o jej dobrą formę?

  Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych pełna jest dramatycznych zwrotów. Ostatnie sondaże pokazują, że różnica między Donaldem Trumpem i Hilary Clinton jest niewielka. Kto, zdaniem naszych gości - Manueli Gretkowskiej i Katarzyny Sławińskiej wygra wybory? Czy Ameryka jest gotowa na kobietę prezydenta?

  Po raz pierwszy w historii tych wyborów, tytuł Miss Islandii otrzymała dziewczyna, której rodzina nie pochodzi jedynie z Islandii. Czym na co dzień zajmuje się Miss Islandii, czym ujęła jurorów i jaki kraj będzie reprezentowała na wyborach Miss World w Waszyngtonie? W studiu Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się z Anną Larą Orlowską i jej mamą Elżbietą Orłowską.

  Takiej kampanii jeszcze nie było. Republikański kandydat do Białego Domu, Donald Trump, potwierdził, że zamierza zbudować mur na granicy z Meksykiem. Robi to, by zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju. W sondażach Trump cieszy się 42% poparciem. Skąd tak duża popularność Trumpa wśród Amerykanów? Czego boi się obecnie amerykańskie społeczeństwo? Gościem Dzień Dobry TVN była Agata Szczęśniak, socjolog i politolog.

  11 lipca, podczas finału Mister Gay Poland, wybrano najpiękniejszego geja w Polsce. O tym, skąd wziął się pomysł na tego typu imprezę i czy takie akcje pomagają przełamywać społeczne stereotypy i uprzedzenia, rozmawialiśmy z Pawłem Zabilskim, organizatorem wyborów i Konradem Majem, psychologiem społecznym.

  Byliśmy z kamerą u Jana Żylińskiego. Arystokrata jest na Wyspach Brytyjskich ambasadorem polskiej sztuki i kultury. Pan Jan 5 maja startuje w wyborach na burmistrza Londynu. Jak ocenia swoje szanse? Kim są jego wyborcy? Co chciałby zaoferować londyńczykom? Czy w czasie ostatnich dni kampanii towarzyszy mu zdenerwowanie? Z Janem Żylińskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Ludzie w wieku 18-25 lat głosowali na partie PiS, Kukiz15 i Korwin. Czy młodzież czerpie wiedzę o polityce z internetu? Zapytaliśmy o to twórców internetowych: Kubę Jankowskiego, Macieja Dąbrowskiego, Rafała Żabińskiego i Jakobe Mansztajna. Obok nich na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadł coach Miłosz Brzeziński. Jak oni interpretują tegoroczny wybór młodzieży?

  Filip Chajzer ruszył na wybory, żeby sprawdzić, co Polaków w naszym kraju denerwuje, co cieszy i ... na kogo głosowali. Okazuje się, że na niektórych listach pojawili się kandydaci, o których nie mieliśmy pojęcia np. Wisława Szymborska, która: "Co prawda młodzieży nie pomoże (ta poradzi sobie sama!), ale już starsi ludzie będą mieli na pewno lepiej, na przykład, babcia!

  Pod koniec października tego roku będziemy wybierać członków polskiego Parlamentu. Z tej okazji do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Paulinę Lotę z Inicjatywy Spraw Obywatelskich. Czym kierujemy się przy wyborze naszego kandydata - programem wyborczym partii, z której startuje, nazwiskiem czy wyglądem?

  Podobno Polacy lubią politykować. Czy rzeczywiście tak jest? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: reżysera Piotra Wereśniaka, aktora Kacpra Kuszewskiego i muzyka Macieja "Wujka Samo Zło" Gnatowskiego. Czy ludzie z ich środowiska interesują się polityką? Dlaczego Pawła Kukiza poparli młodzi wyborcy? Dlaczego młodzież zniechęciła się do Janusza Palikota? Czego oczekuje od polityków? Czy nasi goście będą głosować w najbliższą niedzielę?

  Profesor Marcin Prokop przeprowadził dziś krótkie szkolenie z ortografii dla wszystkich, którzy kandydują na urząd Prezydenta RP! Jak piszemy - "bulu" czy "bólu"? :)