wybory prezydenckie

  wybory prezydenckie

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  W sobotę, 7 listopada agencja Associated Press ogłosiła, że Joe Biden będzie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jak na wyniki zareagowali Amerykanie? Co myślą o nowej pierwszej damie oraz, jak do przegranej ustosunkował się Donald Trump? O tym rozmawialiśmy z dziennikarzem Bartoszem Węglarczykiem, a Sandra Hajduk przekazała, jak na wyniki wyborów zareagował świat show-biznesu.

  Już dziś Ameryka podejmie decyzję, kto zasiądzie w Białym Domu na kolejne cztery lata. O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat demokratów. Ten temat rozgrzewa media do czerwoności. O tym, jak są zorganizowane wybory relacjonował Jan Pachlowski. Kto ma największe szanse na prezydenturę? O to zapytaliśmy naszego eksperta, czyli Bartka Węglarczyka.

  Od godz. 7 rano w niedzielę 12 lipca trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Mierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie? Sprawdź, co trzeba zabrać do lokalu wyborczego.

  389,6 tys. osób przed pierwszą turą wyborów prezydenckich dopisało się online do spisu wyborców w innych miejscowościach, niż zazwyczaj głosują. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w drugiej turze również będą tam figurowali. Do spisu wyborców można się bowiem dopisać tylko raz.

  Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów prezydenckich w I turze z 99,78 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 64,4 procent. Andrzej Duda zdobył 43,67 procent, a Rafał Trzaskowski 30,34 procent poparcia. Oznacza to, że urzędujący prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej zmierzą się w drugiej turze.

  Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Jak należy prawidłowo oddać głos? Jak wygląda karta do głosowania? Poznaj niezbędne informacje, jak głosować w wyborach prezydenckich 2020.

  18 marca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rosji. Wśród kandydatów jest Ksenia Sobczak - rosyjska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, celebrytka i córka znanego rosyjskiego polityka Anatolija Sobczaka. Czy ma szansę zagrozić Władimirowi Putinowi? A może jej udział w wyborach to ustawka Kremla? Jak Rosjanie traktują kobiety, które chcą być u władzy? Zapytaliśmy o to dziennikarza Wacława Radziwinowicza.

  Dziś Francja wybiera prezydenta. Kto ma największe szanse na wygraną i co to może oznaczać dla Polski i Unii Europejskiej? Nasza specjalna wysłanniczka, Anna Kalczyńska, jest w Paryżu, skąd na żywo relacjonowała dla nas wyborczy poranek.

  Dr Michał Kosiński stworzył algorytm, który na podstawie "lajków" z Facebooka automatycznie tworzy portret psychologiczny. Czy dzięki odkryciu polskiego naukowca Donald Trump wygrał wybory? Kiedy dr Kosiński zorientował się do czego ma posłużyć stworzony przez niego algorytm? Czym jest microtargeting? Skomplikowany mechanizm manipulacji w social mediach wytłumaczył w Dzień Dobry TVN dziennikarz Marcin Sawicki, który wcześniej przeprowadził rozmowę z polskim naukowcem.

  Niedawno gościł w Polsce syn amerykańskiego geostratega Zbigniewa Brzezińskiego - Ian, który jest cenionym komentatorem sceny politycznej i jedynym republikaninem w rodzinie. Spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, aby zapytać, czego możemy spodziewać się po prezydencie elekcie Donaldzie Trumpie. Czy spełni swoje zapowiedzi z kampanii wyborczej?

  Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i aktywnych polityków w Polsce. Realizuje się jako prezydent Słupska, dostaje też propozycje by kandydować na stanowisko prezydenta Warszawy, a nawet by wziąć udział w krajowych wyborach prezydenckich w roku 2020! W autobiograficznej książce "Pod Prąd" opowiada m.in. o trudnych relacjach z rodzicami i o tym, czy warto było iść drogą, którą sobie wytyczył.

  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się dużymi krokami. Prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin spotkała się z dziennikarką Ritą Cosby, aby porozmawiać o różnicach między tymi wyborami a wcześniejszymi, kwestiach obciążających Hilary Clinton i podejściu Donalda Trumpa do Polski i Polaków. Kinga zapytała również Amerykanów o ich typy wyborcze.

  Wczoraj w nocy odbyła się jedna z najdziwniejszych debat w historii Stanów Zjednoczonych. Na nowojorskiej Long Island w szranki stanęła Hilary Clinton i Donald Trump, o którym mówi się, że pomylił wiec wyborczy z debatą polityczną. Który styl kupią amerykańscy wyborcy? Agresywnego i chaotycznego Trumpa czy opanowaną i wyuczoną Clinton? Jak zmieni się świat po 8 listopada, czyli dniu wyborów prezydenckich? O kulisach debaty powiedział dziennikarz Faktów Marcin Wrona.

  Jeden z kandydatów do fotela prezydenta USA - Bernie Sanders jest synem polskiego emigranta ze Słopnic. W 2013 r. senator odwiedził rodzinną wieś swojego ojca. Po trzech latach w to samo miejsce udał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Sprawdził, na co liczą mieszkańcy Słopnic, gdyby Bernie Sanders został prezydentem USA. A liczą na sporo.

  Andrzej Stankiewicz rozpoczął przegląd prasy od pokazania zdjęć zrobionych podczas, trwającego w brazylijskim Rio, karnawału, a następnie zgrabnie przeszedł do wydarzeń krajowych. Skomentował również wyścig po fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych.