- Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich możliwe jest zarówno w kraju, jak i za granicą - odbędzie się ono 1 czerwca w godzinach 7:00-21:00. Osoby, które głosowały za granicą w pierwszej turze, zostały automatycznie dodane do spisu na drugą turę
- Dopisanie do spisu wyborców lub otrzymanie zaświadczenia o prawie do głosowania to klucz do głosowania poza stałym miejscem zamieszkania. Wnioski o dopisanie do spisu za granicą można składać do 27 maja, a o zaświadczenie - do 29 maja
- Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala głosować w dowolnym lokalu na świecie. Należy jednak pamiętać, że po jego zgubieniu nie będzie już oddania głosu
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Udział w głosowaniu można wziąć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chcąc zrobić to w innym kraju, należy jednak dopilnować pewnych formalności.
Głosowanie w innym miejscu niż miejsce zamieszkania w drugiej turze
To już ostatnie dni na składanie wniosków m.in. przez wyborców, którzy 1 czerwca chcą głosować poza swoim obwodem głosowania czy przez wyborców, którym przysługuje prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców, którzy nie składali tych wniosków przed I turą wyborów.
Do 29 maja wnioski mogą składać osoby chcące uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. Dotyczy to tych wyborców, którzy nie wnioskowali o wydanie zaświadczenia przed pierwszym głosowaniem (które odbyło się 18 maja), bowiem osoby, które składały wtedy wnioski otrzymały dwa zaświadczenia - jedno na I turę, a drugie na ponowne głosowanie w II turze wyborów.
Również do 29 maja wyborcy mają czas na składanie wniosków o zmianę miejsca głosowania na inny obwód utworzony na terenie Polski. Głosowanie w innym obwodzie będzie możliwe po złożeniu wniosku w tej sprawie w urzędzie gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu ponownego głosowania, albo za pośrednictwem strony gov.pl.
PKW podkreśla, że wyborcy którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania przed I turą, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w II turze wyborów. Głosowanie gdzie indziej będzie możliwe albo po uzyskaniu zaświadczenia o prawie do głosowania, albo po zawnioskowaniu o zmianę miejsca głosowania.
Jeśli 18 maja ktoś głosował w swoim obwodzie w kraju, ale podczas II tury wyborów będzie za granicą i chce tam głosować, może złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – informacje na ten temat są na stronie ewybory.msz.gov.pl. Wyborca, który przed I turą wyborów składał wniosek o ujęcie go w obwodzie utworzonym za granicą, będzie w nim ujęty również przed II turą wyborów.
Czas na składanie wniosków tej sprawie upływa 27 maja.
Głosowałeś za granicą w pierwszej turze i chcesz to powtórzyć
Jeśli w pierwszej turze dopisałeś się do spisu wyborców za granicą i chcesz głosować w tym samym lokalu, nie musisz robić nic więcej. Zostaniesz automatycznie uwzględniony w spisie drugiej tury. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty (jeśli dane państwo umożliwia do niego wjazd na podstawie tego dokumentu).
Nie głosowałeś w pierwszej turze, ale chcesz zagłosować za granicą
Jeśli nie głosowałeś 18 maja, ale planujesz wziąć udział w drugiej turze wyborów za granicą, masz dwie możliwości:
- Możesz dopisać się do zagranicznego spisu wyborców - wówczas należy wskazać konkretną komisję
- lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - pozwala ono głosować w dowolnym miejscu. Wniosek o dopisanie do listy można złożyć do 27 maja, a o zaświadczenie - do 29 maja.
Głosowałeś w kraju, a teraz chcesz zagłosować za granicą
Jeśli 18 maja głosowałeś w Polsce, ale 1 czerwca będziesz przebywać za granicą, możesz skorzystać z kilku opcji:
- Dopisać się do zagranicznego spisu wyborców (np. przez e-wybory), Pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i okazać je w dowolnej komisji.
- Pamiętaj jednak o odpowiednich terminach: Dopisanie do spisu - do 27 maja, Wydanie zaświadczenia - do 29 maja.
Zmiana miejsca głosowania za granicą
Chcesz zagłosować za granicą, ale w innej komisji niż w pierwszej turze? Skorzystaj z serwisu e-wybory, wybierając opcję "zmień miejsce głosowania". Możesz także użyć wcześniej pobranego zaświadczenia o prawie do głosowania - każdy, kto wnioskował o nie przed pierwszą turą, otrzymał dokumenty na obie tury.
Jak dopisać się do spisu wyborców za granicą?
Dopisanie się do zagranicznego spisu wyborców jest możliwe:
- Online - poprzez serwis e-wybory, Osobiście - u konsula, Pocztą - tradycyjną lub elektroniczną. Wniosek należy złożyć do 27 maja.
- W tym celu należy przygotować:
- numer PESEL, ważny paszport lub dowód osobisty, adres pobytu za granicą, e-mail lub numer telefonu oraz nazwisko rodowe matki.
Zaświadczenie o prawie do głosowania - dlaczego jest ważne?
Zaświadczenie to pozwala głosować w dowolnym lokalu w kraju i za granicą. Wydawane jest od ręki, po złożeniu wniosku w urzędzie gminy w Polsce lub u konsula za granicą. Wnioski te można składać do 29 maja.
Należy jednak pamiętać, że jeśli wnioskowałeś o zaświadczenie przed pierwszą turą, otrzymałeś dokumenty na obie tury. Nie trzeba więc wnioskować ponownie. Utrata zaświadczenia oznacza natomiast brak możliwości głosowania - nie można uzyskać duplikatu.
- Wybory prezydenckie 2025. Kiedy się odbywają?
- Kandydaci na prezydenta PR. Na kogo będzie można oddać swój głos?
- Powiesili plakat wyborczy na twoim płocie, nie pytając o zgodę? Adwokat ostrzega
Autor: Aleksandra Kokot/Teofila Siewko
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/NurPhoto