Powiesili plakat wyborczy na twoim płocie, nie pytając o zgodę? Adwokat ostrzega

Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie? (napisy) poprawka
Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie? (napisy) poprawka
Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie?
Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie?

Kampania wyborcza nabiera tempa. Plakaty, banery i billboardy wypełniają polskie ulice. Jednak ich umieszczanie podlega konkretnym przepisom, o których w Dzień Dobry TVN opowiedziała mec. Karolina Pilawska. 

Czy ktoś może zawiesić plakat na naszej posesji?

Choć potrzebna jest zgoda właściciela posesji na powieszenie plakatu wyborczego na płocie, w praktyce różnie to bywa. Czasem pod osłoną nocy nagle ktoś wiesza go bez pytania, co jest niezgodne z prawem.

- Za wieszanie plakatów bez zgody grozi ograniczenie wolności lub grzywna do 5 tys. zł (art. 63a §1 Kodeksu wykroczeń). Dodatkowo art. 495 Kodeksu wyborczego przewiduje karę grzywny za umieszczenie plakatów bez zgody lub w sposób powodujący szkody przy ich usuwaniu - przypomina mec. Karolina Pilawska. 

Jeśli jednak taki plakat zawiśnie na posesji pomimo braku zgody właściciela, ten samodzielnie nie może go ściągnąć.

- To pewnie dla naszych widzów będzie duże zaskoczenie. My, mimo że nie wyraziliśmy zgody na to, by ten plakat wisiał na naszym ogrodzeniu, samodzielnie nie możemy go zdjąć, bo będziemy podlegać odpowiedzialności. Możemy dostać grzywnę, nawet w postaci do 5 tys. złotych. To kuriozum, jeśli chodzi o przepisy prawa, ale tak jest - przyznaje adwokat i dodaje, że plakaty, banery wyborcze są objęte specjalną ochroną.

Jak walczyć z niechcianym plakatem na płocie?

Natomiast nie jest też tak, że nie możemy nic zrobić.

- Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to powiadomić dany komitet wyborczy i zażądać zdjęcia tego baneru. Możemy to zrobić w formie pisemnej czy mailowej, najlepiej zrobić to w takiej formie, która będzie utrwalona. Jeśli komitet nie zdejmie plakatu z naszego płotu, to wtedy zgłaszamy taką sytuację do straży miejskiej lub na policję. Funkcjonariusze przyjeżdżają do nas i albo sami będą to ściągać, albo my w ich obecności ściągniemy ten niepożądany plakat z naszego ogrodzenia - wyjaśnia mec. Karolina Pilawska. 

Plakat a prawo

  • Zakaz rozwieszania na terenie urzędów administracji, sądów, zakładów pracy, jednostek wojskowych oraz szkół,
  • musi dać się usunąć bez szkód,
  • odpowiada komitet wyborczy, a nie kandydat.

Co nam grozi za zniszczenie plakatu lub zaklejenie go innym? Jak po kampanii wykorzystywane są billboardy? Posłuchaj całej rozmowy z adwokat w wideo zamieszczonym na górze strony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości