Polonia

  Polonia

  Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".

  Już dziś Ameryka podejmie decyzję, kto zasiądzie w Białym Domu na kolejne cztery lata. O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat demokratów. Ten temat rozgrzewa media do czerwoności. O tym, jak są zorganizowane wybory relacjonował Jan Pachlowski. Kto ma największe szanse na prezydenturę? O to zapytaliśmy naszego eksperta, czyli Bartka Węglarczyka.

  W sentymentalną podróż po Londynie, śladami generała Władysława Andersa, Kingę Rusin i widzów Dzień Dobry TVN zabrała córka Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Anna Maria Anders: "Chciałabym wzbudzić patriotyzm w Polakach, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami, żeby ojciec był dumny, że robię to, czego on nie mógł zrobić..."

  Są trzykrotnymi mistrzami Anglii i kilkukrotnymi wicemistrzami. Mają jedyny, na wyspach, siatkarski fanclub i szkółkę dla dzieci. Poznajcie, założony w latach 70-tych przez polskich harcerzy, klub CBL Polonia Londyn, który "rozdaje karty" w brytyjskiej siatkówce!

  Niemal każdy biznes, którego się dotknęła, zamieniała w żyłę złota. Fortunę zarobiła inwestując na giełdzie. Z Blanką Rosenstiel, polską multimilionerką i królową amerykańskiej Polonii spotkała się Jolanta Pieńkowska. Co jest, zdaniem Blanki, najlepszą inwestycją?

  Mateusz Ziółkowski jest geologiem i mieszka na Borneo, Izabela Ratajewska - przewodniczką z Chile. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym jak radzą sobie Polacy mieszkający zagranicą w miejscach mniej typowych dla polskiej emigracji niż Nowy Jork lub Chicago. fot. Bartosz Krupa / East News