Do Stanów trafili, bo szukali "ziemi obiecanej". Jak dziś żyją teksańscy Ślązacy?

Co wiemy o Ślązakach w Teksasie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Western w polskim wydaniu
Western w polskim wydaniu
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?

Na mapie stanu Teksas w USA znajduje się niezwykłe miasto Panna Maria. Gościni Dzień Dobry TVN - Ewa Winnicka, która jest równocześnie autorką reportażu o wspomnianym miejscu, opowiedziała, co skrywa w sobie teksańska okolica. Jak to się stało, że Ślązacy trafili na te ziemie?

Jak Polacy znaleźli się na Dzikim Zachodzie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Ślązacy ruszyli do Stanów Zjednoczonych szukać raju na ziemi w połowie XIX wieku. Konkretniej byli to chłopi ze wsi Płużnica Wielka koło Strzelców Opolskich. Tę niezwykłą historię oraz opowieść o ich potomkach opisała reporterka i autorka - Ewa Winnicka w swojej najnowszej książce "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie".

- W 1984 roku cała wioska z przyległościami wyjechała do ziemi obiecanej, myśląc, że znajdzie tam kościół lub miłą osadę. [...] Zastali tam tylko pustynię. [...] Teksas w tamtym czasie, to było duże nic - tłumaczyła pisarka.

Czy amerykańscy Ślązacy czują się Polakami?

Polacy uciekali od wojen pruskich, marzyli o spokoju, a trafili, jak stwierdziła Ewa Winnicka - w środek wojny secesyjnej. Zawierucha wojenna, trudne warunki bytowe sprawiły, że Ślązacy długo walczyli o własne miejsce w Stanach Zjednoczonych.

- To był pionierski Dziki Zachód. [...] W XX wieku w okolicach Panny Marii wybuchła ropa naftowa. Ci ludzie, którzy klepali totalną biedę, nagle okazali się zamożnymi osobami - dodała autorka.

Co ciekawe, dzisiejszy potomkowie dawnych Ślązaków częściowo czują się nadal w jakimś stopniu Polakami, jednak sami nazywają się przede wszystkim Teksańczykami.

- Ludzie w Pannie Marii, a niektórzy w Banderze, bo to była część osady, mówią po Śląsku. [...] Oni zostali na "wygwizdowie", wyizolowani. Jeśli chcecie posłuchać śląszczyzny sprzed germanizacji, jedźcie do Teksasu - podsumowała gościni programu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości