Do Stanów trafili, bo szukali "ziemi obiecanej". Jak dziś żyją teksańscy Ślązacy?

Co wiemy o Ślązakach w Teksasie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Western w polskim wydaniu
Western w polskim wydaniu
Zakochany w USA
Zakochany w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Qczaj w USA
Qczaj w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Młoda harfistka robi karierę w USA
Jak dwie krople wody?
Jak dwie krople wody?

Na mapie stanu Teksas w USA znajduje się niezwykłe miasto Panna Maria. Gościni Dzień Dobry TVN - Ewa Winnicka, która jest równocześnie autorką reportażu o wspomnianym miejscu, opowiedziała, co skrywa w sobie teksańska okolica. Jak to się stało, że Ślązacy trafili na te ziemie?

Jak Polacy znaleźli się na Dzikim Zachodzie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Ślązacy ruszyli do Stanów Zjednoczonych szukać raju na ziemi w połowie XIX wieku. Konkretniej byli to chłopi ze wsi Płużnica Wielka koło Strzelców Opolskich. Tę niezwykłą historię oraz opowieść o ich potomkach opisała reporterka i autorka - Ewa Winnicka w swojej najnowszej książce "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie".

- W 1984 roku cała wioska z przyległościami wyjechała do ziemi obiecanej, myśląc, że znajdzie tam kościół lub miłą osadę. [...] Zastali tam tylko pustynię. [...] Teksas w tamtym czasie, to było duże nic - tłumaczyła pisarka.

Czy amerykańscy Ślązacy czują się Polakami?

Polacy uciekali od wojen pruskich, marzyli o spokoju, a trafili, jak stwierdziła Ewa Winnicka - w środek wojny secesyjnej. Zawierucha wojenna, trudne warunki bytowe sprawiły, że Ślązacy długo walczyli o własne miejsce w Stanach Zjednoczonych.

- To był pionierski Dziki Zachód. [...] W XX wieku w okolicach Panny Marii wybuchła ropa naftowa. Ci ludzie, którzy klepali totalną biedę, nagle okazali się zamożnymi osobami - dodała autorka.

Co ciekawe, dzisiejszy potomkowie dawnych Ślązaków częściowo czują się nadal w jakimś stopniu Polakami, jednak sami nazywają się przede wszystkim Teksańczykami.

- Ludzie w Pannie Marii, a niektórzy w Banderze, bo to była część osady, mówią po Śląsku. [...] Oni zostali na "wygwizdowie", wyizolowani. Jeśli chcecie posłuchać śląszczyzny sprzed germanizacji, jedźcie do Teksasu - podsumowała gościni programu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości