Śląsk

  Śląsk

  Praca górników należy do bardzo niebezpiecznych. Każde zejście pod ziemie może się skończyć wypadkiem lub - w najgorszym wypadku - śmiercią górnika. Co czują rodziny mężczyzn, którzy wykonują ten zawód? Jak wielki jest ich strach o zdrowie i życie bliskiej osoby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Kotulą, autorką książki "Cel uświęca wydobycie" i jej mężem Szymonem Kotulą, górnikiem.

  W niedzielę 22 sierpnia mieszkańcy Żywca w województwie śląskim mieli okazję zaobserwować nietypowe zjawisko. Z nieba nadlatywały dziwne obiekty, które okazały się być różnej wielkości kępami słomy i siana. Pan Stanisław udokumentował to i podzielił się materiałem z portalem twojapogoda.pl. Jak doszło do tej sytuacji?

  Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.

  Chłopiec wyszedł w sobotę na plac zabaw w Dąbrówce Małej niedaleko Katowic. Do domu miał wrócić ok. 19:00, jednak wysłał mamie wiadomość, że spóźni się pół godziny. Nic nie wzbudziło niepokoju rodziców, więc dziecko dostało zgodę. Od tamtej chwili jednak słuch po 11-latku zaginął, a policja na Śląsku prowadziła szeroko zakrojone poszukiwania dziecka. W niedzielę wieczorem znaleziono jego ciało. Prawdopodobnie został zamordowany.

  Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.

  Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowe miejsce, na terenie którego można zwiedzić zabytkowy teatr (w którym koncertował sam Fryderyk Chopin) i spożyć bardzo zdrowe wody mineralne. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój gwarantuje jednak znacznie więcej atrakcji. Nie tylko w Majówkę.

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się na Śląsk, aby wraz z górnikami świętować Barbórkę. Jak ten dzień zaczął się w Katowicach? Zobaczcie! A my wszystkim Basiom i Barbarom oraz górnikom życzymy wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dla nich dniu!

  Kuba Kuzia to nastoletni surfer ze Śląska. Jest jednym z najlepszych zawodników w naszym kraju. Na swoim koncie ma już tytuł Mistrza Polski Juniorów oraz wicemistrzostwo kraju w kategorii otwartej. Kuba marzy o starcie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Surfer ze Śląska udowadnia, że jak nie ma fali, to do treningu przydaje mu się nawet... deskorolka.