Trzęsienie ziemi na Śląsku. Do niecodziennego zdarzenia doszło we wtorek rano, 22 sierpnia 2023 roku, w okolicach Bytomia. Według Głównego Instytutu Górnictwa miało magnitudę wynoszącą 3,4 w skali Richtera.
Podróże koleją nie muszą kojarzyć się tylko z urlopem. Przejazd pociągiem to ekscytująca przygoda, co udowodniła reporterka Dzień Dobry Wakacje - Żaneta Rosińska. Prezenterka zajrzała za kulisy pracy Kolei Śląskich, porozmawiała z konduktorką i zwiedziła wnętrze kabiny maszynisty. Jak wygląda na co dzień praca na kolei?
Śląsk to region Polski, który w ostatnich latach bardzo się zmienił. Nie kojarzy się już tylko z kopalniami i mocno zanieczyszczonym powietrzem. O tym, dlaczego warto się tam wybrać i co zasługuje na uwagę w programie Dzień Dobry Wakacje opowiedział Krzysztof Hanke, aktor, satyryk, członek kabaretu "Rak".
Sebastian Olma, ulubieniec widzów Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje, wybrał się na Śląsk. Podróż w poszukiwaniu tradycyjnych smaków rozpoczął w Wiśle. Czego dowiedział się o kuchni tego regionu?
Jak zrobić gofry z pieprzowym krowim serem, gruszkami karmelizowanymi miodem i świeżymi kwiatami, letnią sałatkę z ziołami, bundzem i dressingiem miodowym oraz placki twarogowe z letnimi owocami, miodem i nasturcją?
Muzyka śląska reprezentuje styl muzyczny z południowo-zachodniego regionu Polski. Cechuje ją radosna, rytmiczna muzyka oraz tekst, często oparty na śląskiej gwarze. Biesiadna muzyka śląska czerpie z tradycyjnych przyśpiewek, nawiązując do wiejskich rozrywek z ubiegłego wieku.
Bebok został wymyślony dawno temu na Śląsku. Czym właściwie jest? Czy trzeba się go obawiać? Gdzie można spotkać tę niezwykłą postać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w materiale Dzień Dobry TVN.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało do mieszkańców części Śląska alert z ostrzeżeniem o złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Co to oznacza? Którego powiatu dotyczy?
Niewiele osób wie, że tradycja "fajrowania", czyli celebrowania urodzin po śląsku wygląda nieco inaczej niż ta, która jest powszechnie znana. Ponadto słowa, które w tym szczególnym dniu wypowiada się do jubilata, diametralnie się różnią od języka, którego używamy na co dzień.
Na przestrzeni ostatnich kilku dekad artyści zasilający szeregi Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" dali ponad 8 tys. koncertów. Ich nieprzeciętny talent doceniła zarówno polska, jak i zagraniczna publiczność.
Kota Koike pochodzi z Japonii, ale od kilku lat mieszka w Polsce wraz ze swoją żoną i synkiem. Na Śląsku otworzył japoński bar mleczny, w którym serwuje typowe dla swojego kraju potrawy.
Wstępnie ustalono gdzie dziewczynka może przebywać, a sprowadzony przewodnik ze Komendy Miejskiej Policji Sosnowiec wraz z psem tropiącym utwierdził policjantów w swoich ustaleniach.
Diana Kautz odwiedziła Rezerwat Przyrody Łężczok, skąd prezentowała prognozę pogody. Na miejscu spotkała się z ornitologiem, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?
Wielka radość nastała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Na świat przyszły pierwsze w Polsce rosomaki. Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków, opowiedziała w rozmowie z Robertem Stockingerem, jak mama-samica opiekuje się maluchami. Dlaczego samiec na razie nie zbliża się do swoich dzieci?
"Mama na obrotach", a tak naprawdę Klaudia Klimczyk jest fenomenem polskiego TikToka. Ślązaczka spod Opola to matka i kobieta z ogromem energii. W czasie pandemii zaczęła nagrywać zabawne filmiki, a jej konto obserwuje już ponad 2,5 mln osób. Zgromadziła tam grono oddanych followersów, którzy śledzą codzienne życie i rozterki mamy na ciągłych obrotach.
Dzień Dobry TVN podczas swojej świątecznej trasy dotarło do Rybnika. To właśnie tam, na rynku, na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Piotr Wojtasik rozmawiał z rzemieślniczkami, które specjalizują się w wytwarzaniu śląskiej biżuterii.
Praca górników należy do bardzo niebezpiecznych. Każde zejście pod ziemie może się skończyć wypadkiem lub - w najgorszym wypadku - śmiercią górnika. Co czują rodziny mężczyzn, którzy wykonują ten zawód? Jak wielki jest ich strach o zdrowie i życie bliskiej osoby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Kotulą, autorką książki "Cel uświęca wydobycie" i jej mężem Szymonem Kotulą, górnikiem.