Śląsk

  "Wcześniej mówienie po kaszubsku było uważane za wstydliwe".

  Wstępnie ustalono gdzie dziewczynka może przebywać, a sprowadzony przewodnik ze Komendy Miejskiej Policji Sosnowiec wraz z psem tropiącym utwierdził policjantów w swoich ustaleniach.

  Diana Kautz odwiedziła Rezerwat Przyrody Łężczok, skąd prezentowała prognozę pogody. Na miejscu spotkała się z ornitologiem, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

  Wielka radość nastała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Na świat przyszły pierwsze w Polsce rosomaki. Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków, opowiedziała w rozmowie z Robertem Stockingerem, jak mama-samica opiekuje się maluchami. Dlaczego samiec na razie nie zbliża się do swoich dzieci?

  Ferie zimowe to idealny moment, aby zwiedzić i lepiej poznać swoje województwo. To też okazja do odpoczynku i rozwoju zainteresowań dziecka. Kiedy wypadają ferie w województwie śląskim i co warto w tym czasie zobaczyć lub zwiedzić?

  "Mama na obrotach", a tak naprawdę Klaudia Klimczyk jest fenomenem polskiego TikToka. Ślązaczka spod Opola to matka i kobieta z ogromem energii. W czasie pandemii zaczęła nagrywać zabawne filmiki, a jej konto obserwuje już ponad 2,5 mln osób. Zgromadziła tam grono oddanych followersów, którzy śledzą codzienne życie i rozterki mamy na ciągłych obrotach.

  Dzień Dobry TVN podczas swojej świątecznej trasy dotarło do Rybnika. To właśnie tam, na rynku, na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Piotr Wojtasik rozmawiał z rzemieślniczkami, które specjalizują się w wytwarzaniu śląskiej biżuterii.

  Praca górników należy do bardzo niebezpiecznych. Każde zejście pod ziemie może się skończyć wypadkiem lub - w najgorszym wypadku - śmiercią górnika. Co czują rodziny mężczyzn, którzy wykonują ten zawód? Jak wielki jest ich strach o zdrowie i życie bliskiej osoby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Kotulą, autorką książki "Cel uświęca wydobycie" i jej mężem Szymonem Kotulą, górnikiem.

  W tym roku laureatem Nagrody Literackiej Nike, a także Nike publiczności, został Zbigniew Rokita, który napisał książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". To bardzo osobisty reportaż, w którym autor poszukuje śląskości, własnej tożsamości i korzeni.

  Górny Śląsk leży w dorzeczu Odry, na terenach Polski i Czech. Podział na Górny i Dolny Śląsk został wdrożony około wieków XV i XVI. Obecnie obszar tej krainy historycznej obejmuje tereny województwa opolskiego i śląskiego.

  W niedzielę 22 sierpnia mieszkańcy Żywca w województwie śląskim mieli okazję zaobserwować nietypowe zjawisko. Z nieba nadlatywały dziwne obiekty, które okazały się być różnej wielkości kępami słomy i siana. Pan Stanisław udokumentował to i podzielił się materiałem z portalem twojapogoda.pl. Jak doszło do tej sytuacji?

  Matka, która w poniedziałek (16 sierpnia) pozostawiła niespełna dwuletnią dziewczynkę w oknie życia w Częstochowie, oświadczyła, że żałuje tego, co zrobiła i chce ją odzyskać. O tym, co stanie się z dzieckiem zadecyduje teraz sąd rodzinny.

  Lukas Podolski to Mistrz Świata z 2014 roku. Legendarna "10" reprezentacji Niemiec w piłce nożnej zagra teraz w Górniku Zabrze. Urodził się na Śląsku i tam też skończy swoją karierę. Piłkarz opowiedział o swoich planach w rozmowie z Filipem Chajzerem.

  Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.

  Śląska policja wykazała się ogromną solidarnością względem swojego kolegi z jednostki. Żona funkcjonariusza z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach walczy o życie, a policjanci proszą o wsparcie jej leczenia. Chodzi o 1,5 miliona złotych.

  Rodzina przechodziła przez przejście dla pieszych. Pędzące auto wyprzedziło kolumnę samochodów i niemal otarło się o znajdującego się na pasach chłopca na hulajnodze. Dramatycznie wyglądająca scena rozegrała się w Rędzinach na Śląsku. Nagranie, które zarejestrowała kamera monitoringu, jest przerażające. Kierowcy grozi 5 lat więzienia.

  Do wypadku doszło w miejscowości Bieruń na Śląsku. 5-letni chłopiec, który był po opieką swojej prababci wypadł z okna na drugim piętrze. Do szpitala zabrało go Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

  W finale sezonu "Kuchennych rewolucji" Magda Gessler odwiedziła Śląsk, a dokładniej – Lędziny, czyli niewielkie, nieco ponad 15-tysięczne miasteczko, położone nieopodal Tychów. Pomocy znanej restauratorki potrzebowała pani Dorota – właścicielka restauracji "Dama Kier". Czy rewolucja się udała?

  Chłopiec wyszedł w sobotę na plac zabaw w Dąbrówce Małej niedaleko Katowic. Do domu miał wrócić ok. 19:00, jednak wysłał mamie wiadomość, że spóźni się pół godziny. Nic nie wzbudziło niepokoju rodziców, więc dziecko dostało zgodę. Od tamtej chwili jednak słuch po 11-latku zaginął, a policja na Śląsku prowadziła szeroko zakrojone poszukiwania dziecka. W niedzielę wieczorem znaleziono jego ciało. Prawdopodobnie został zamordowany.

  Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.

  Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowe miejsce, na terenie którego można zwiedzić zabytkowy teatr (w którym koncertował sam Fryderyk Chopin) i spożyć bardzo zdrowe wody mineralne. Uzdrowisko Duszniki-Zdrój gwarantuje jednak znacznie więcej atrakcji. Nie tylko w Majówkę.

  Mężczyzna zaatakował swoją byłą dziewczynę, siłą wciągnął do auta, straszył ją i bił. Podejrzany o uprowadzenie kobiety 34-latek został zatrzymany przez śląską policję. Grozi mu 5 lat więzienia.

  Z pozoru typowe, wpadające w skandynawski trend osiedle. Różni je jedno - nie będą mogły na nim mieszkać dzieci. Z takiego założenia przynajmniej wychodzi inwestor, który swoją ofertę kieruje tylko do osób bezdzietnych i singli. Czy taki projekt w ogóle może powstać?

  Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach ewentualnej relokacji pacjentów ze Śląska. Wypowiedział się także w sprawie "twardego lockdownu".

  Odwiedzenie opuszczonego budynku ma swój niepowtarzalny klimat. Doskonale zdają sobie z tego sprawę eksploratorzy miejscy z Górnego Śląska. Na czym polega ich pasja? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  35 143 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w Polsce. Najwięcej zachorowań zarejestrowano na Mazowszu i Śląsku. W związku z tym rząd nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych regionalnych obostrzeń.

  Chociaż od walentynek minęło już kilka dni, te drzewa dzień zakochanych obchodzą cały rok. Jak to możliwe? – zapytacie. Dagmara Kowalczyk odwiedziła Chorzów, w którym dwie sosny wyglądają tak, jakby trzymały się za ręce.

  Kamieniec Ząbkowicki to jedno z nowych miast Polski. To tam znajduje się prawdziwa perła neogotyku europejskiego, którą jest rezydencja królewny niderlandzkiej - Marianny Orańskiej. O tej niezwykłej postaci i imponującym pałacu opowiedzieli Marzena Krasnodębska i Sławomir Radzik.

  Teresa Werner jest ikoną śląskich szlagierów. Sale koncertowe na jej występach pękają w szwach. Na YouTube może pochwalić się rekordowymi odsłonami. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu? Jak mąż gwiazdy radzi sobie z miłosnymi wyznaniami jej fanów? Reporterka Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk odwiedziła Teresę Werner, by poznać odpowiedzi na te pytania.

  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.