Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śląsk. Sanepid ostrzega przed skażoną wodą
Sanepid w Bielsku-Białej wydał komunikat, z którego dowiadujemy się, że w dwóch gminach w województwie śląskim woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do spożycia.
- W związku ze stwierdzeniem w czterech próbkach wody do spożycia pobranych w dniu 04.09.2024 r. na terenie gmin Porąbka i Kozy obecności bakterii z grupy coli, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej prosi o zachowanie szczególnej ostrożności - informuje instytucja.
Zaapelowano do mieszkańców, by powstrzymali się od spożywania jej bez uprzedniego przegotowania "do czasu potwierdzenia, że woda jest w pełni bezpieczna". - Na skażenie mikrobiologiczne wody szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością, małe dzieci i osoby w wieku podeszłym - podaje bielski sanepid.
Instytucja poinformowała także, że aktualnie dokonywane są kontrolne pobory próbek wody. Sąsiadujące ze sobą gminy Kozy i Porąbka położone są na wschód od Bielska-Białej. Mieszka w nich w sumie ponad 28 tys. osób.
Bakterie e.coli wykryte w wodzie. Co się dzieje po ich spożyciu?
Escherichia coli, znana również jako E. coli, to grupa bakterii występujących w żywności, środowisku i jelitach ludzi oraz niektórych zwierząt. Niektóre szczepy mogą powodować choroby przenoszone przez skażoną żywność lub wodę. Zakażenie może nastąpić w wyniku spożycia zanieczyszczonego jedzenia (np. surowego mięsa czy mleka) lub skażonej wody, np. z jeziora, rzeki, basenu, czy fontanny.
Spożycie wody, w której znajdują się bakterie coli, prowadzić może do zatrucia pokarmowego. Najczęściej występują takie objawy, jak intensywny ból brzucha, wymioty i ostra biegunka. Niektóre osoby skarżą się też na brak apetytu, ogólne osłabienie, zawroty głowy oraz gorączkę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trwa epidemia bakterii E.coli. Źródłem jest łatwo dostępny produkt
- Niebezpieczne bakterie w jedzeniu. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem?
- Salmonella i E.coli w mięsnym przysmaku Polaków. GIS wydał ostrzeżenie
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Olga Rolenko/GettyImages