Nie tylko w Polsce można spotkać się z przeróżnymi przesądami i mitami na temat czarnych kotów. Jednak nie tylko takie umaszczenie miało powodować nieszczęście. W niektórych krajach to biały kot je zwiastował.
Negatywne przesądy o czarnych kotach
Pech spowodowany tym, że czarny kot przebiega nam drogę, to wierzenie pochodzące aż z XVII wieku. Najgroźniejszy był to omen, gdy takiego zwierzaka spotykaliśmy o poranku - stanowił wtedy wysłannika zła. Aby odkręcić zły urok, należy splunąć, niektórzy wierzą, że przez konkretne ramię, inni, że po prostu za siebie lub napluć na kciuk i potrzeć nim wnętrze dłoni. Można również poczekać, aż kot zawróci i sam odwróci zły czar.
W Turcji utarło się, że czarny kot jest złym omenem - może zwiastować niezgodę, a nawet zakończenie przyjaźni. Wiąże się z tym powiedzenie, iż pomiędzy (np. osoby) nie wszedł czarny kot. W Szkocji wierzono, iż obcy czarny kot, siedzący na ganku przyniesie niepowodzenie.
W Irlandii przesąd o czarnym kocie przebiegającym drogę nieco się rozrósł - kot miał przebywać drogę w blasku księżyca, co oznaczało śmierć podczas epidemii. We Włoszech zaś wierzono, że czarny zwierzak, który leży na łożu chorego oznacza, że osoba wkrótce umrze.
Skąd wzięły się przesądy o czarnych kotach?
Prawdopodobnie jest to związane z kulturowym postrzeganiem koloru czarnego. W kulturze Europejskiej symbolizuje on śmierć, żałobę, ale również tajemniczość i mrok. Z kolei biel utożsamiana była, i często nadal jest, z boskością, świętością i czystością. Naturalnie więc czarne zwierzę zaczęło być postrzegane negatywnie. Ponadto czarny kot stał się symbolem wiedźm, czarownic i innych kobiet parających się czymkolwiek związanym z magią lub "tajemną" wiedzą. W Anglii zdarzało się nawet, że polowania urządzano nie tylko na kobiety potencjalnie parające się gusłami, ale również na ich pupile.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mruczenie kota – co oznacza i skąd się bierze?
- Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
- Czy kot radzi sobie z samotnością? Behawiorystka wyjaśnia, jak sprawdzić, czy nasz pupil ma lęk separacyjny