Powstanie rejestr psów i kotów. "Jeżeli tego nie zrobisz, będzie grzywa"

GettyImages-521090954_Easy-Resize
Newsy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Stworzenie rejestru psów i kotów znalazło się w projekcie ustawy, który został przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa. Dokument wprowadza obowiązek identyfikacji i rejestracji tych zwierząt. Jaki jest jego cel? O szczegółach mówiła w Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow z TVN24.

Rejestr psów i kotów

Ministerstwo Rolnictwa chce, by powstał ogólnopolski rejestr psów i kotów. - Żeby rejestracja była obowiązkowa - podkreśliła Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

- Każde takie zwierzę będzie miało swój chip z danymi i będzie przynależało do danego właściciela - dodał prowadzący Dzień Dobry TVN Maciej Dowbor. Czemu to ma służyć?

- Przede wszystkim temu, żeby psy i koty nie były porzucane. Na razie głosów sprzeciwu nie słychać - mówiła dziennikarka TVN. Jednocześnie przytoczyła dane na ten temat.

- Rocznie wydajemy przeszło 340 mln złotych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. Mamy 84 tys. psów w schroniskach, 34 tys. kotów. Wiemy, z jaką łatwością przed wakacjami i feriami te zwierzęta są po prostu zostawiane. Jeżeli będzie zarejestrowane, to może właściciel się zastanowi dwa razy - stwierdziła prezenterka newsów.

Zarejestrowanie psa i kota będzie obligatoryjne.

- Jeżeli tego nie zrobisz, będzie grzywna - podkreśliła.

Czy psy i koty powinny mieć swój "PESEL"? 

O stworzenie rejestru od dawna apelowali aktywiści.

- Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który tego nie wprowadził - wskazywała Maria Januszczyk, ambasadorka kampanii "PiESEL" i wiceprezeska Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt w rozmowie z Anną Gondecką z Dzień Dobry TVN Online.

- Psy są bardzo często porzucane przy schroniskach. To jest przestępstwo, jednak przez długi czas sądy uznawały, że społeczna szkodliwość czynu jest niska i nie karały sprawców. To się na szczęście zmieniło (...). Jednak w przypadku porzuceń nie ma często możliwości zidentyfikowania sprawców. Te sprawy są trudne do wykrycia, więc są umarzane na poziomie dochodzenia - tłumaczyła. Jej zdaniem takie sytuacje będą się tylko mnożyć, a jedynym wyjściem jest właśnie wprowadzenie czipowania psów i kotów. - To ułatwi identyfikację sprawców przestępstw, zarówno porzucenia, jak i innych form znęcania się nad zwierzętami - podsumowała. Całą rozmowę przeczytasz tutaj.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości