W piątek, 18 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich.
Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rolnictwa.
W Bagdadzie i innych miastach wybuchły protesty.
Kto otrzyma pieniądze?
Poznaj wstępne szacunki Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dokument trafił do sejmu.
Tematem debaty był obywatelski projektu ustawy o refundacji in vitro.
Pomysł 35-godzinnego tygodnia pracy popiera niemal połowa Polaków.
We wtorek 11.10 rząd przedstawił założenia projektu ustawy, który zakłada wprowadzenie limitu ceny energii elektrycznej dla sporej części odbiorców. Od 1 grudnia do końca 2023 roku ma obowiązywać maksymalna cena prądu dla tzw. podmiotów wrażliwych oraz mikro-, małych i średnich firm. Sprawdź szczegóły.
Co i kiedy się zmieni?
Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy o weryfikacji szczepień. Przepisy mają umożliwić pracodawcom żądanie od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej chorobie.
Komu ma przysługiwać świadczenie?
"Jest niepotrzebny i szkodliwy".
"Dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO".
Zakłada on m.in. że za umyślne "pozbawienie życia" płodu miałoby grozić od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.
Jeśli ustawa przygotowana przez rząd wejdzie w życie, możemy się spodziewać dużych zmian w funkcjonowaniu cmentarzy. Projekt zakłada m.in. cyfryzację aktów zgonu, wprowadzenie instytucji koronera oraz stworzenie e-rejestru grobów.
Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.
Pochówki ekologiczne, możliwość rozsypywania prochów oraz ochrona starych cmentarzy. Na tym m.in. koncentrują się autorzy proponowanych zmian w prawie. Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy dobiegają końca - uwagi można zgłaszać do 31 marca.
Do Sejmu właśnie trafił projekt posłów PiS dotyczący mandatów wystawianych przez policję oraz urzędy skarbowe. Zgodnie z założeniami uwzględnionymi na druku, osoba, która zostanie ukarana, zmuszona będzie opłacić grzywnę bez możliwości odmowy. Na co musimy się przygotować? O tym opowiedział nam radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Zawieszenie zakazu handlu w niedziele - taki jest cel projektu przyjętego przez senat. Ma ono obowiązywać w czasie epidemii oraz 90 dni po jej odwołaniu. Dokument trafi teraz do sejmu.
W nadchodzących dniach Rada Dialogu Społecznego ma przyjrzeć się projektowi ustawy, który zakłada zniesienie zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii koronawirusa. Co na to związkowcy?
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozprawić się z chwilówkami, które potrafią zrujnować życie pożyczkobiorców. Co dokładnie miałoby się zmienić? O tym gość Dzień Dobry TVN: dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Czy handel w niedzielę powinien być w Polsce zabroniony? Wokół obywatelskiego projektu ustawy rozgorzała zaciekła dyskusja. Zwolennicy idei podkreślają, że niedziela powinna być dniem odpoczynku i czasem spędzonym z rodziną. Przeciwnicy ustawy uważają, że skutkiem ustawy będą zwolnienia pracowników handlu i usług. Jakie rozwiązanie byłoby dobre zarówno dla konsumentów jak i pracowników? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: prawnik dr Jacek Męcina i Alfred Bujara.
Nowelizacja ustawy o policji wzbudza wiele emocji. Projekt zakłada, że służby - w ramach zwiększenia bezpieczeństwa - będą mogły sięgać po rozmowy oraz billingi telefoniczne. Co to dokładnie oznacza? Czym będą tzw. bezpieczne łącza? I czy służby również będą kontrolowane? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Klickim z Fundacji Panoptykon oraz z Piotrem Niemczykiem, byłym szefem UOP.
„Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?
Jeżeli nie państwo, to kto miałby opłacać katechezę w szkołach? W jaki sposób można by zagospodarować budżet ponad miliarda złotych, z którego finansowane są lekcje religii? Kto miałby płacić za lekcje religii w szkołach? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Małgorzatę Terlikowską, mamę piątki dzieci i Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego Liberte i inicjatora akcji "Świecka szkoła".