projekt ustawy

  projekt ustawy

  Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozprawić się z chwilówkami, które potrafią zrujnować życie pożyczkobiorców. Co dokładnie miałoby się zmienić? O tym gość Dzień Dobry TVN: dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.

  Czy handel w niedzielę powinien być w Polsce zabroniony? Wokół obywatelskiego projektu ustawy rozgorzała zaciekła dyskusja. Zwolennicy idei podkreślają, że niedziela powinna być dniem odpoczynku i czasem spędzonym z rodziną. Przeciwnicy ustawy uważają, że skutkiem ustawy będą zwolnienia pracowników handlu i usług. Jakie rozwiązanie byłoby dobre zarówno dla konsumentów jak i pracowników? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: prawnik dr Jacek Męcina i Alfred Bujara.

  Nowelizacja ustawy o policji wzbudza wiele emocji. Projekt zakłada, że służby - w ramach zwiększenia bezpieczeństwa - będą mogły sięgać po rozmowy oraz billingi telefoniczne. Co to dokładnie oznacza? Czym będą tzw. bezpieczne łącza? I czy służby również będą kontrolowane? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Klickim z Fundacji Panoptykon oraz z Piotrem Niemczykiem, byłym szefem UOP.

  „Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?

  Jeżeli nie państwo, to kto miałby opłacać katechezę w szkołach? W jaki sposób można by zagospodarować budżet ponad miliarda złotych, z którego finansowane są lekcje religii? Kto miałby płacić za lekcje religii w szkołach? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Małgorzatę Terlikowską, mamę piątki dzieci i Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego Liberte i inicjatora akcji "Świecka szkoła".