Czy zakaz handlu w niedziele będzie zniesiony? Senat przyjął projekt

sklep
Tom Werner/Getty Images
Zawieszenie zakazu handlu w niedziele - taki jest cel projektu przyjętego przez senat. Ma ono obowiązywać w czasie epidemii oraz 90 dni po jej odwołaniu. Dokument trafi teraz do sejmu.

Zakaz handlu w niedziele

Większość Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Według ogólnopolskiego badania, wykonanego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH, ponad 53,5 proc. z nas jest za powrotem niedziel handlowych, 33,7 proc. jest odmiennego zdania, natomiast 12,8 proc. ankietowanych ma neutralny stosunek do tego lub nie potrafi się określić.

Ochrona zdrowia klientów, wsparcie przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego, uwzględnienie praw pracowników oraz pomoc dla budżetu państwa - to podstawowe cele propozycji zawieszenia zakazu handlu w niedziele. Projekt w tej sprawie przyjął senat i skierował go do Sejmu.

Zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Najważniejszym powodem, jaki przyświecał projektodawcom ustawy o zawieszeniu zakazu handlu w niedziele, było ograniczenie zagrożenia wzmożonej transmisji koronawirusa. Takie zagrożenie - zdaniem autorów projektu - występuje w tworzących się kolejkach przed i w sklepach, zwłaszcza w dni poprzedzające niedziele, a więc w piątki i soboty.

Ostatnie obostrzenia co do dozwolonej liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w placówce handlowej, dodatkowo przeniosło dotychczasowe kolejki także na parkingi oraz przed sklepy. Sytuację tę wzmaga również praktyczne wyłączenie tygodniowo dodatkowych 12 godzin handlu dla wszystkich obywateli zagwarantowanych wyłącznie dla seniorów.

Dlatego, aby rozrzedzić liczbę kupujących w tym samym czasie, zaproponowano wydłużenie pracy handlu do siedmiu dni w tygodniu

– uzasadnia inicjatywę senator Adam Szejnfeld

Poza względem zdrowotnym projekt uwzględnia też konieczność wsparcia przedsiębiorców w dobie kryzysu gospodarczego i recesji.

Senat chce zawiesić zakaz handlu w niedziele

Uwzględniono także prawa pracowników . W dzisiejszym systemie, właściciele sklepów ratują się bowiem wydłużaniem godzin pracy placówek handlowych w pozostałych dniach tygodnia. Wiele sklepów pracuje już do godziny 23:00 - 24:00, ale są już i takie, które przeszły na pracę całodobową, czyli 24h/6 dni. To na pewno nie służy pracownikom.

Projekt przewiduje wprowadzenie prawnej gwarancji co najmniej dwóch wolnych niedziel dla pracowników w czasie czterech następujących po sobie tygodni.

To zwiększy kodeksowe uprawnienia pracowników handlu

- podkreśla autor projektu.

Stanowisko Mateusza Morawieckiego w sprawie zniesienia zakazu handlu

Premier pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy brane jest pod uwagę zniesienie na jakiś czas zakazu handlu w niedziele, odparł:

Nie, na razie nie jest brane pod uwagę takie rozwiązanie

Co sądzimy o zakazie handlu w niedzielę? Zobacz, jak wypowiadali się Warszawiacy:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Wsparcie dla gastronomii i branży fitness. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Obniżki w czasie epidemii. Kiedy pracodawca może obciąć pensję?

Tarcza antykryzysowa uderzyła w kobiety w ciąży i matki na urlopie macierzyńskim. Adwokat: "To skrajnie niesprawiedliwe"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości