Czy pracodawca może obniżyć etat?
Rządowa tarcza antykryzysowa obowiązuje od 1. kwietnia. Jej zadaniem jest wsparcie polskiej gospodarki poprzez pomoc dla przedsiębiorców, których firmy mogą popaść w kłopoty z powodu pandemii koronawirusa.
Wszelkie ruchy, które się działy w tych firmach w marcu, jeszcze przed wejściem tej tarczy antykryzysowej, powinny być oparte na kodeksie pracy, czyli powinny być wolą obu stron wyrażoną w postaci aneksu
– podkreśla Eliza Kuna, adwokat.
Oznacza to, że legalną nazywamy sytuację, w której pracodawca już w marcu omówił stan firmy ze swoimi pracownikami i wspólnie uzgodniono podpisanie porozumienia.
Podobnie jest w przypadku zmniejszenia wymiaru pracy - pod warunkiem, że nie przekracza 2/10 etatu.
Jeżeli nasz wymiar pracy zmniejsza się do 8/10, to jest w ramach tarczy antykryzysowej. Natomiast pracodawca nie może tak dobrowolnie i arbitralnie tego zrobić. Ustawa zakłada to, że powinno być to na mocy porozumienia z pracownikami
– wyjaśnia nasz gość.
Ustawa nie wskazuje maksymalnego czasu obowiązywania aneksu, dlatego uzgodnienie tej kwestii leży w gestii pracodawcy i pracownika. Tym samym, porozumienie powinno zawierać informację o okresie jego obowiązywania.
Pamiętajmy, że dzięki obniżeniu etatu, nasz pracodawca dostanie dofinansowanie ze Skarbu Państwa. To dofinansowanie jest założone na 3 miesiące, dlatego wydaje mi się, że to by było rozsądne założenie w tym porozumieniu. Musimy pilnować, żeby nie było to bezterminowe, bo wtedy obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku i nie bardzo będzie jak wrócić do poprzednich warunków zatrudnienia
– zaznacza adwokat.
Obniżenie pensji a rodzaj umowy
Tarcza antykryzysowa w bardzo niewielkim stopniu bierze pod uwagę osoby zatrudnione na tzw. „śmieciówkach”. Kiedy osoba pracująca na umowie o dzieło, dane dzieło wykonała lub jej kontrakt jest przedłużany co miesiąc, w opinii Elizy Kuny nie może liczyć na to, że zostanie objęta nowymi przepisami. W podobnej sytuacji są osoby zatrudnione na umowie zlecenie. W praktyce chronieni są wyłącznie pracownicy etatowi.
Wypowiedzenie zmieniające i przestój ekonomiczny
Obniżenie czasu pracy większe niż 2/10 etatu powinno być wprowadzone poprzez tzw. wypowiedzenie zmieniające. Zabieg ten gwarantuje pracownikom określony czas na przygotowanie swoich funduszy na czas zmniejszonego wymiaru pracy.
Pracownik, który pracuje u danego pracodawcy powyżej 3 lat ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli ja jako pracodawca chcę zredukować etat do 6/10, muszę złożyć mu dziś wypowiedzenie zmieniające i to wypowiedzenie wejdzie w życie dopiero 1 sierpnia. Więc jest czas na to, żeby pracownik poczynił oszczędności
– tłumaczy prawniczka w dzień Dobry TVN.
Ustawa obejmuje również tzw. przestój ekonomiczny, który z perspektywy pracownika stanowi bardziej radykalny środek zaradczy. Gdy pracodawca ogłosi przestój, może zmniejszyć pensje zatrudnionych przez siebie osób nawet o połowę. Warto jednak zauważyć, że zgodnie z ustawą nie może ona spaść poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 2600 zł.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Koronawirus sparaliżował cały świat. Jak wygląda praca sądów podczas epidemii?
Epidemia koronawirusa. Czy rodzic musi płacić za przedszkole?
Autor: Agata Polak