W środę zapadł wyrok Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej wyjątków w zakazie handlu w niedzielę. Kasacja została wniesiona przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy.
W kwietniu 2022 roku była już jedna niedziela handlowa i wypadła w tygodniu przed Wielkanocą. Czy najbliższa niedziela 24 kwietnia również jest handlowa i sklepy będą otwarte?
W Wielki Czwartek i Wielki Piątek niektóre sklepy spożywcze wydłużą godziny otwarcia.
Polacy nie są zadowoleni z obowiązującego w niedziele zakazu handlu. Najnowsze badania pokazują, że co drugi z nas opowiada się za jego zniesieniem. Mimo to, jak podaje "Rzeczpospolita", rząd rozważa nawet zaostrzenie obowiązujących obecnie przepisów.
Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę jest już gotowa. Jednak, jak donosi jeden z portali, nie ma w niej przepisów, które pozwoliłyby na prowadzenie sklepów tego dnia w miejscowościach turystycznych. Dlaczego?
Zawieszenie zakazu handlu w niedziele - taki jest cel projektu przyjętego przez senat. Ma ono obowiązywać w czasie epidemii oraz 90 dni po jej odwołaniu. Dokument trafi teraz do sejmu.
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od dziś. W myśl ustawy od marca w 2018 roku sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią. Parlamentarzyści do ustawy wprowadzili aż 32 wyjątki. Powodują one sporo niejasności. Czy da się ominąć przepisy zakazujące handlu w niedzielę? I jakie będą konsekwencje ekonomiczne przez wolne niedziele? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekonomistkę Katarzynę Iwanoską i Alfreda Bujarę, Przewodniczącego Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
Od 1 marca 2018 zacznie obowiązywać ustawa ograniczająca handel w niedziele. Jak to na nas wpłynie? Które punkty będą mogły prowadzić działalność, a które zostaną objęte zakazem? W Dzień Dobry TVN o tym kiedy i gdzie będzie można zrobić zakupy opowiedział nam ekonomista, Paweł Cymcyk.
W związku z zakazem handlu w niedzielę galerie handlowe mogą mieć "przerąbane". Szykuje się więc renesans bazarów, które - zgodnie z nowym prawem - będą działały "na legalu". Czy coś się zmieniło na bazarze? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy system cenowy obowiązujący w tych miejscach nadal jest płynny? Czy chemia z Niemiec jest ciągle na topie? Czy można wszystko pomacać? Filipowi udało się nawet nabyć czapkę na barnie - po bardzo okazyjnej cenie. A pastuszek, którego spotkał na bazarze był jak malowany :)
3/4 Polaków robi zakupy w niedzielę. Co, gdy w życie wejdzie ustawa o ograniczeniu handlu w tym dniu? Kto zyska, a kto straci? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte? Kiedy najszybciej ustawa może wejść w życie? W Dzień Dobry TVN o problemie, który według naszej sądy dzieli Polaków na pół, Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Alfred Bujara - Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.
Czy handel w niedzielę powinien być w Polsce zabroniony? Wokół obywatelskiego projektu ustawy rozgorzała zaciekła dyskusja. Zwolennicy idei podkreślają, że niedziela powinna być dniem odpoczynku i czasem spędzonym z rodziną. Przeciwnicy ustawy uważają, że skutkiem ustawy będą zwolnienia pracowników handlu i usług. Jakie rozwiązanie byłoby dobre zarówno dla konsumentów jak i pracowników? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: prawnik dr Jacek Męcina i Alfred Bujara.
„Solidarność” przygotowała obywatelski projekt ustawy handlowej. Których punktów sprzedaży zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywałby? Co groziłoby temu, kto zakaz złamie? Jakie projekt wzbudza emocje? Kto zyska, a kto straci, gdy projekt wejdzie w życie? Zapytaliśmy o to Pawła Blajera z TVN 24 BiS.