Wyrok w sprawie obchodzenia handlu w niedzielę. Co się zmieni?

Zakaz handlu w niedzielę
Zakaz sprzedawania energetyków dzieciom i młodzieży
Źródło: Dzień Dobry TVN
W środę zapadł wyrok Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej wyjątków w zakazie handlu w niedzielę. Kasacja została wniesiona przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Ustawa, która stopniowo zakazywała handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Znajdują się w niej 32 wyłączenia. Na podstawie odstępstwa zawartego w art. 6 ust. 1 pkt 10 zakaz nie dotyczy m.in. w placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

- Sąd Najwyższy rozstrzygnął drugą kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy – na niekorzyść obwinionego (sygn. akt III KK 647/23) – w sprawie wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 16 września 2022 r. (sygn. akt II Ka 267/22 ) - napisano w komunikacie PIP.

Oznacza to, że możliwość korzystania z wyjątków dotyczy miejsca, w którym placówka handlowa znajduje się "w zakładzie prowadzącym działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a tego warunku nie spełnia zorganizowanie wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalni książek itp. na terenie sklepu".

Za niedostosowanie się do tych wytycznych grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Natomiast jeśli sytuacja będzie się powtarzać, właściciel może narazić się na karę pozbawienia wolności.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął 13 września tego roku kasację, która została wniesiona przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy. Decyzja była niekorzystna dla obwinionego. - Sprawa ta dotyczyła korzystania przez placówkę handlową z wyjątku, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, poprzez wstawienie do sklepów – zajmujących się głównie sprzedażą alkoholu – regałów, na których wyeksponowano sprzęt sportowy oferowany do wypożyczenia klientom sklepów - informowała Inspekcja.

Minister rodziny i polityki społecznej o rozstrzygnięciach Sądu Najwyższego

Marlena Maląg, Minister rodziny i polityki społecznej udzieliła odpowiedzi na interpelację poselską, w której poinformowała o "wyraźnym wzroście" skali naruszeń zakazu powierzania pracownikom lub zatrudnionym pracy w handlu lub przy wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele, święta, w sobotę poprzedzającą Święta Wielkanocne bądź w Wigilię Bożego Narodzenia. Podkreśliła także, że jest coraz więcej naruszeń w dużych placówkach handlowych.

Zaznaczyła jednocześnie, że "sposób sformułowania przepisów przywołanej ustawy, budzących wiele wątpliwości interpretacyjnych" pozwala przedsiębiorcom odmawiać przyjmowania grzywien. Wówczas sprawy są kierowane do sądów. Minister uważa, że "rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy kasacji wniesionych przez prokuratora generalnego pozwoli na ustalenie właściwej interpretacji art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu".

Więcej na ten temat przeczytasz w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości