Wyjątek od zakazu handlu w niedzielę - decyzja sądu
24 lutego 2023 r. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze umorzył sprawę klienta kancelarii adwokackiej w Gdańsku, któremu zarzucano złamanie zakazu handlu w niedzielę. Z orzeczenia wynika, że placówki handlowe, na których terenie oferowane jest wypożyczenie sprzętu sportowego, mogą działać w niedziele niehandlowe bez żadnych ograniczeń. To wyjątek, który nie został konkretnie zawarty w ustawach, jednak przez niektórych interpretatorów prawa podpinany jest pod punkt o "placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".
- Nie mówi się wprost o tym, że wyjątki dotyczą także wypożyczalni sprzętu sportowego lub wypożyczalni książek. Jednak według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 r. jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego. Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny, nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej, ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa - zaznaczył właściciel gdańskiej kancelarii, adwokat Dawid Suszyński.
Wypożyczalnie sprzętu sportowego a działalność w niedziele niehandlowe
Na blogu prowadzonym przez adwokata Dawida Suszyńskiego czytamy, że brak zawartych w ustawach dodatkowych kryteriów i warunków zastosowania niektórych wyłączeń spod zakazu handlu daje podstawę do prowadzenia w niedziele sprzedaży w sklepach, które są jednocześnie wypożyczalniami. Co ciekawe, według prawnika nie ma znaczenia, że działalność oparta na wypożyczaniu nie jest główną działalnością placówki.
- Ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie zastrzeżenia, iż prowadzona działalność ma być działalnością przeważającą - oznajmił adwokat Suszyński.
Innego zdania byli doktoranci Wydziału Prawa i Administracji z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pod koniec lipca 2022 roku sporządzili własną interpretację przepisów. Stwierdzili wówczas, że wykorzystywanie przez właścicieli sklepów punktu ustawy o "placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" jest nadużyciem. Argumentację oparli na tym, że we wspomnianym punkcie mowa o placówkach handlowych wspierających działalność zakładów. Nie dotyczy to większości przypadków, w których zakład ma znaczenie wyłącznie poboczne, a działalność handlowa pozostaje jednostką główną i nadrzędną.
- Odnosząc się do stosowanych w ostatnim czasie praktyk otwierania sklepów, w związku z powstałymi na ich terenie klubami czytelnika, stwierdzić w świetle opinii należy, że są to zachowania niezgodne z prawem. Prócz wspólnego prowadzenia działalności na terenie jednego lokalu wielkopowierzchniowego przez tego samego przedsiębiorcę, "placówka handlowa" oraz "zakład" nie wykazują żadnych funkcjonalnych powiązań. Nie sposób zaobserwować tutaj podporządkowania "placówki handlowej" względem "zakładu". Obie te jednostki prowadzą niejako "obok" siebie niezależną działalność. Możliwość zakupu artykułów spożywczych nie służy poprawie funkcjonalności czytelni, nie zwiększa użyteczności czy atrakcyjności tej drugiej - przekonywali w swojej opinii prawnicy Mateusz Szurman i Łukasz Duśko.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Klientka sklepu ukarana. "Towar macany należy do macanta"
- Znany market wycofał ze sprzedaży 4 produkty. "Zawierają znaczne ilości metanolu"
- Zabrała córkę do sklepu. Mało brakowało, a wróciłaby do domu z innym dzieckiem. "To mogło się zdarzyć każdemu"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: businessinsider.com.pl, money.pl
Źródło zdjęcia głównego: Drazen Zigic/Getty Images