Pytanie o kod pocztowy
W supermarketach często słyszymy od kasjera pytanie o kod pocztowy. Zazwyczaj bez zastanowienia go podajemy, ale jak podkreślają specjaliści, warto być czujnym. Ujawnienie tak niepozornych danych może nam zaszkodzić, szczególnie przy płatności kartą.
Drożyzna
- Użytkownik przechwytuje imię i nazwisko klienta z karty kredytowej i prosi go o kod pocztowy podczas transakcji. GeoCapture porównuje zebrane informacje z odpowiednią bazą danych i na tej podstawie ustala adres danej osoby - napisał dziennikarz "Forbesa", Adam Tanner cytowany przez o2.pl.
Po co sieciom handlowym kody pocztowe?
Sklepy zbierają kody pocztowe, bo pomaga im to optymalizować reklamy. Wiedzą dzięki temu, skąd pochodzą ich klienci i w jakich miejscach warto otworzyć kolejne placówki czy zaplanować dostawy. Na te obszary wysyłane są też gazetki promocyjne czy katalogi, a to wpływa na zwiększającą się sprzedaż.
Kod pocztowy nie jest prawnie chroniony, dlatego bez żadnych konsekwencji kasjerzy mogą o niego pytać. Natomiast my nie musimy na takie zapytania odpowiadać i wyjaśniać swojej decyzji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy - szczególnie przy płatności kartą, warto pominąć podanie takich danych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wynagrodzenia rosną najszybciej od 23 lat. To jednak nie wystarcza: "Tracimy na oszczędnościach"
- Czy niedziela 12 lutego jest handlowa? Kiedy i gdzie zrobimy zakupy?
- Robimy porządki w lodówce i obalamy mity dotyczące przechowywania
Autor: Daria Pacańska
Źródło: o2.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Gett Images