dane osobowe

  Para zdała się na ślepy los. Uwieczniające ten moment nagranie podbija sieć.

  Przyjęła mandat na nieprawdziwe dane.

  Powszechnie stosowane próby wyłudzeń sprawiły, że ludzie bardzo ostrożnie podchodzą do otrzymywanej korespondencji. List z Urzędu Skarbowego w Opolu wydaje się podejrzany, szczególnie osobom, które pochodzą z innych miast. Nie jest to jednak oszustwo, ani próba wyłudzenia danych. Dlaczego Urząd Skarbowy w Opolu wysyła mandaty wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania?

  Hasło "Klara Sobieraj" wpisane w internetową wyszukiwarkę Google daje ponad 140 tys. odpowiedzi. Tajemnicza kobieta stała się bohaterką wielu artykułów i śledztw dziennikarskich. Wielu osobom, które z nią rozmawiało, nie przyszło nawet do głowy, że nie jest ona człowiekiem. Dr Maciej Kawecki wyjaśnia, czy boty mogą być zagrożeniem.

  "To jest cyberterroryzm".

  Jak teraz nazywa się słynny raper?

  Badanie przeprowadzone przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pokazuje, że w czasie pandemii co 4. Polak rozmawiał przez telefon z osobą, która prosiła o podanie m.in. nr PESEL lub danych do logowania w e-bankowości. Jak nie dać się oszukać i kto najczęściej pada ofiarą przestępców?

  Paszporty covidowe weszły w życie, zaszczepieni przeciw COVID-19 nie wliczają się do limitów osób, a organizatorzy niektórych imprez masowych zapowiadają możliwość wstępu tylko dla osób po szczepieniu. Pojawia się jednak problem – nie ma podstawy prawnej, która pozwala domagać się od kogoś informacji potwierdzającej szczepienie.

  Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą - spis przez telefon lub wizyta rachmistrza. O to, jak nie paść ofiarą oszustów czyhających na nasze dane zapytaliśmy Pawła Ellerika, specjalistę ds. nowych technologii.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - dostałeś takiego SMS-a? Uważaj, bo jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Jak wyjaśnił dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii, atak oszustów może mieć powiązania z ostatnim wyciekiem danych z Facebooka. Co robić po otrzymaniu takiej wiadomości?

  Facebook to obecnie najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzystają z niej setki milionów ludzi na całym świecie. Dane 553 milionów użytkowników wyciekły właśnie do sieci. Szacuje się, że 2,6 miliona należy do Polaków. Doktor Maciej Kawecki przygotował karty, na których w prosty sposób wytłumaczy, jakie dane mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli rzeczywiście wpadły w niepowołane ręce.

  Osobiste dane 533 milionów użytkowników Facebooka pojawiły się na hakerskim forum w Internecie. Wyciekły pełne nazwiska, numery telefonów, adresy zamieszkania i konta mailowe. Wskazuje się, że hakerzy mogą je wykorzystać, aby dokonywać oszustw, podszywając się pod innych.

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny. Udział w nim jest obowiązkowy. Nie ma wątpliwości, że oszuści spróbują wykorzystać spis, aby podszywać się pod rachmistrzów. Jak uchronić się przed wyłudzeniem naszych danych?

  Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, a wartość danych stale rośnie. To dotyczy też zwiększonej aktywności hakerów. Zabezpieczenie poufnych plików nie jest trudne, a może zaoszczędzić wielu nerwów.

  Dwa lata temu Pani Grażyna i jej mąż dostali powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie rzekomo wziętej pożyczki. Jak się okazało, ktoś spisał dane z dowodu osobistego mężczyzny i na tej podstawie wyłudził pieniądze, kupił samochód i wynajął mieszkanie. Czy kobieta wie kto i w jakich okolicznościach spisał dane z dowodu osobistego jej męża? Czy małżeństwu udało się wyplątać z tej sytuacji? Jak to możliwe, że osoba, która posługuje się cudzymi danymi osobowymi, dostała kredyt w banku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Nie od dzisiaj wiadomo, że media społecznościowe zbierają dane swoich użytkowników. Okazuje się, że jest to proceder na naprawdę dużą skalę. W jaki sposób to robią i do czego wykorzystują zebrane o nas informacje? Jak bezpiecznie korzystać z internetu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dziennikarz Radek Teklak i dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji dr Maciej Kawecki.

  Dane klientów czterech dużych banków wyciekły do darknetu i zostały wystawione na sprzedaż. Czy możemy się chronić przed tego typu kradzieżami? Co nam grozi, kiedy nasze dane zostaną skradzione? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego.

  Z roku na rok liczba przestępstw z użyciem danych osobowych rośnie. Jakie dane wystarczą, by oszust mógł zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko? Jakie instytucje powinniśmy powiadomić, kiedy zgubimy dowód osobisty? W jaki sposób przestępcy próbują wyłudzić nasze dane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego.

  Akty chrztu, legitymacje studenckie, prawa jazdy, paszporty, zwolnienia lekarskie a nawet zaświadczenia o honorowym krwiodawstwie - Polacy fałszują wszystko. Czy zawsze chodzi o uzyskanie korzyści majątkowej? Może czasami przemawia przez nas zwykła bezmyślność, np. jak wtedy, gdy przy odbiorze listu poleconego do męża podpisujemy się jego, a nie swoim imieniem i nazwiskiem? Jakie sankcje grożą za fałszowanie i używanie fałszywych dokumentów? Jak ustrzec się przed sfałszowaniem naszego dowodu osobistego? W Dzień Dobry TVN dr Łukasz Chojniak i mł. asp. Michał Gaweł powiedzieli, jak skutecznie chronić nasze dane osobowe.

  Korzystając z Wi-Fi w miejscu publicznym najczęściej wybieramy opcję bez dodatkowych zabezpieczeń. Czy wiedzieliście, że w ten sposób udostępniacie swoje dane osobowe i możecie paść ofiarą hakera? Jak nie dać się złapać? Zapytaliśmy o to Macieja Ziarka, eksperta ds. bezpieczeństwa IT.

  Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem nie da się pojeździć na nartach, czy łyżwach. Jak się jednak okazuje, zatrzymywanie lub kserowanie przez wypożyczających sprzęt sportowy dokumentów z danymi osobowymi jest bezprawne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Ewę Kurowską-Tober, aby zapytać, kto może wymagać od nas okazania dowodu osobistego, co nam grozi, gdy ujawnimy swoje dane i co mówić wypożyczającemu, gdy ten chce zatrzymać nasz dowód.