Chmura do przechowywania danych ma wiele zalet i przewagę nad fizycznymi nośnikami. Użytkownicy nie muszą martwić się o to, że nośnik ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu lub zostanie zgubiony czy skradziony. Dodatkowo dostęp do danych jest możliwy z każdego miejsca, pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Jak bezpiecznie przechowywać dane w chmurze?
Przechowywanie plików w chmurze – jaką usługę wybrać?
Przechowywanie danych w chmurze oferuje wielu dostawców i może to być płatna lub bezpłatna usługa. Przed wyborem tej właściwej dla nas, powinniśmy zastanowić się, w jakim celu chcemy przechowywać dane. Jeśli zależy nam na ochronie prywatnych plików, takich jak zdjęcia, można skorzystać z darmowych narzędzi, np. Google Drive, Microsoft OneDrive czy Dropbox. Korzystanie z tego typu rozwiązań nie jest skomplikowane, z pewnością poradzi sobie z nimi każdy użytkownik. Większość usługodawców udostępnia też darmowe instrukcje, które wyjaśniają krok po kroku, jak przechowywać zdjęcia w chmurze. Korzystając z darmowych wersji usług, zawsze mamy ograniczoną ilość miejsca, jednak możemy dokupić dodatkowy pakiet.
Alerty i cyberbezpieczeństwo
W przypadku, gdy prowadzimy firmę i zależy nam na bezpiecznym przechowywaniu danych związanych z naszą działalnością, lepszą opcją będzie wybranie płatnej oferty. Dzięki temu możemy mieć pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do danych (które często są poufne). W przypadku problemów z dostępem do chmury możemy liczyć też na profesjonalną pomoc ze strony dostawcy. Myśląc nad wyborem usługodawcy, zastanówmy się też, czy będziemy chcieli jedynie przechowywać dane w chmurze, czy może też udostępniać je w bezpieczny sposób innym użytkownikom. Niektórzy dostawcy oferują tylko pierwszą z tych opcji.
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Mimo że przechowywanie danych w chmurze uważa się za bezpieczne, nigdy nie można być do końca pewnym, że np. serwer nie ulegnie awarii, co może skończyć się utratą danych. Dlatego też, wybierając usługodawcę, upewnijmy się, że w chmurze zapisują się kopie zapasowe naszych plików i sprawdźmy, jak często są wykonywane. Jeśli zależy nam na najwyższym bezpieczeństwie przechowywanych plików, powinniśmy też zadbać o to, by dane były szyfrowane na danym komputerze lub innym elektronicznym urządzeniu przed wysłaniem ich na serwer. W przypadku ataku serwera przez hakerów zaszyfrowane dane nie będą mogły być odczytane. Jedyną osobą, która będzie miała do nich dostęp, jest właściciel danych, posiadający specjalne klucze deszyfrujące. Taka ochrona danych jest niezwykle ważna w przypadkach, gdy przechowujemy poufne lub wrażliwe pliki. Żeby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania plików w chmurze, zwróćmy też uwagę na zabezpieczenia konta. Najlepszą opcją jest wybranie usługodawcy, który wykorzystuje system podwójnego logowania. Żeby uzyskać dostęp do swojego konta, należy w takim przypadku np. podać jednorazowe hasło, otrzymane w formie SMS-a lub maila.
Przechowywanie haseł w chmurze
W chmurze można przechowywać nie tylko ważne pliki, ale też różnego rodzaju hasła dostępu. Posługujemy się coraz większą ilością kont, loginów, m.in. do banków, serwisów społecznościowych czy portali informacyjnych. Wiele serwisów wymusza od użytkowników tworzenia skomplikowanych haseł, składających się z różnego rodzaju znaków. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo w sieci, jednak z drugiej strony powoduje problemy z ich zapamiętywaniem. Bezpieczne przechowywanie haseł jest równie ważne co przechowywanie plików. Zapamiętać je może nam pomóc tzw. menedżer haseł. Tego typu narzędzie jest często darmowe i proste w obsłudze. Zazwyczaj wystarczy zainstalować dodatek w przeglądarce. Przechowywanie haseł w chmurze ma wiele zalet – minimalizuje ryzyko ich kradzieży, a ponadto zapewnia dostęp do nich z każdego miejsca. Wspomniany menedżer haseł pozwala też na automatyczne logowanie do wybranych serwisów czy wypełnianie formularzy. Przy wyborze odpowiedniej aplikacji zwróćmy uwagę, czy pochodzi ona od znanej, sprawdzonej firmy.
Zobacz także:
- Ma 91 lat, jest pełna werwy i radzi młodym, jak szczęśliwie żyć. "Z Piłsudskim się bawiłam"
- Maja Popielarska radzi, jak przezimować pelargonie. "Są trzy sposoby przechowywania"
- Margaret wyszła kiedyś na czerwony dywan w kołdrze. Które swoje stylizacje wspomina najlepiej?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images