internet

  internet

  FOMO to skrót od angielskiego terminu Fear of Missing Out, który oznacza lęk przed tym, że coś przegapimy, kiedy akurat będziemy poza zasięgiem Internetu. Obawa ta sprawia, że staramy się być ciągle na bieżąco, stale online. Czy FOMO może mieć negatywne konsekwencje? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Rywczyńską, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego

  Agata Rubik, Olivier Janiak i Krzysztof Hołowczyc zdradzają, jakimi rodzicami są. Opowiadają o tym, czy jako osoby znane również w mediach elektronicznych, pozwalają swoim dzieciom korzystać z internetu.

  Anna Nowak-Ibisz od lat inspiruje kobiety. Przełamuje tematy tabu i opowiada o gadżetach, które sprytnie mogą ułatwić życie. Tym razem do internautów zwróciła się z ostrzeżeniem. Była potencjalną ofiarą cyberprzestępstwa i pokazała, jakiej treści wiadomości otrzymała od oszustów.

  W 2021 roku w Polsce dostęp do smartfonów miało 97,6% obywateli, 88,9% do laptopów lub komputerów. Jak wskazują badania, liczba ta stale rośnie, przyczyniając się do wzrostu e-uzależnień. Szacuje się, że około połowa Polaków, którzy korzystają z Internetu, może być uzależniona. Co za tym idzie? Jakie niesie to ze sobą zagrożenia?

  Użytkownicy sieci zaczęli zgłaszać problemy z działaniem serwerów firmy OVH. Jest to jedno z największych przedsiębiorstw hostingowych w Europie. Nie działa wiele stron internetowych, także w Polsce. Prezes firmy podał już przyczynę awarii.

  W dzisiejszych czasach większość kobiet doświadcza zbędnych uwag na temat swojego wyglądu. W sieci jesteśmy oceniani z każdej strony i hejtowani za najmniejszy kawałek niedoskonałości. Jak w takim świecie nie zwariować i pozostać sobą? O tym rozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz oraz aktorkami: Martą Wierzbicką i Zofią Zborowską-Wroną.

  Najpopularniejszy swego czasu portal społecznościowy NaszaKlasa.pl (nk.pl) przestaje właśnie istnieć. 27 lipca 2021 zostanie usunięty i trwale zniknie z sieci. Dlaczego podjęto taką decyzję? Sprawdź, czy nadal posiadasz tam pliki warte zachowania i do kiedy możesz je zapisać.

  Zamieszczając w Internecie zdjęcia, na których widać twarz, niekoniecznie bierzemy pod uwagę, że w ten sposób upubliczniamy ważne informacje na swój temat. Dr Michał Kosiński, psycholog i wykładowca na Uniwersytecie Stanforda, w rozmowie z Marcinem Sawickim wyjaśnia, w jakim stopniu zwykły profilowy portret w mediach społecznościowych może posłużyć do odgadnięcia, kim jesteśmy.

  Trwają wakacje i coraz więcej osób wyrusza na letnie wyjazdy. W trakcie przygotowań należy zwrócić uwagę nie tylko na warunki i przepisy związane z COVID-19, ale również na autentyczność ofert. Trzeba być czujnym i wszystko dobrze sprawdzać, by nie paść ofiarą oszustów i nie stracić pieniędzy. Na co uważać, by uchronić się przed wakacyjnym oszustwami online?

  Manipulacja, socjotechnika, wykorzystywanie danych - z tym coraz częściej mamy do czynienia w Internecie. Zdarza się, że sami na to pozwalamy, bezrefleksyjnie udostępniając dane na swój temat w mediach społecznościowych. Czym to może grozić? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci? O tym w ramach cyklu "Książka na dzień dobry" opowiada Magdalena Witkiewicz, autorka thrillera pt. "Wizjer".

  Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

  Media społecznościowe i Internet do niedawna były jedynie źródłem rozrywki dla najmłodszych, pandemia jednak zmieniła ten stan rzeczy. Do sieci przeniosła się edukacja i życie towarzyskie. Efekt? Przed ekranem komputera, telefonu, czy tabletu dzieci spędzają coraz więcej czasu. Co zrobić, żeby ochronić je przed zagrożeniami, które tam na nich czyhają?

  Mając w domu Internet bezprzewodowy, prawdopodobnie posiada się też router. Jest to urządzenie, które rozdziela łącze internetowe na kilka urządzeń, tworząc tzw. sieć bezprzewodową. Warto wiedzieć, że jest to urządzenie, które sami możemy skonfigurować pod swoje potrzeby, a nie tylko korzystać z domyślnych ustawień dostawcy Internetu. Aby to jednak zrobić, należy poznać jego adres IP. Jak zatem sprawdzić adres IP routera na komputerze?

  "Asy Internetu" to program edukacyjny realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą i Google, który pomaga dzieciom w świadomym i bezpiecznym odkrywaniu świata Internetu. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Więcej o tym projekcie powiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN Natalia Sisik, Rafał Cieszyński oraz Iza Meyza.

  Aplikacje, z których korzystamy każdego dnia, są wspaniałym kompendium wiedzy o naszym życiu. Jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce, to możemy mieć poważne problemy, czego najlepszym przykładem jest historia ministra zdrowia, którego prywatny adres został wytropiony w Internecie. Maciej Kawecki radzi, jakich zachowań powinniśmy unikać.

  Dzieci nie znają świata bez Internetu czy mediów społecznościowych. W czasie pandemii ogromna część ich życia przeniosła się właśnie do sieci. Ale korzystanie z sieci niesie za sobą pewne zagrożenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Zytą Czechowską i dr. Mikołajem Marcelą, autorami przewodnika "Jak nie zgubić dziecka w sieci?".