Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać

Dzień Dobry TVN
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą - spis przez telefon lub wizyta rachmistrza. O to, jak nie paść ofiarą oszustów czyhających na nasze dane zapytaliśmy Pawła Ellerika, specjalistę ds. nowych technologii.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ma potrwać do 30 września br. Po raz pierwszy w historii podstawową formą jest samospis internetowy za pomocą formularza dostępnego na spis.gov.pl. Z kolei w maju mają rozpocząć pracę rachmistrzowie.

Wszystkie formy wiążą się z pewnymi zagrożeniami. Pojawiły się bowiem pierwsze sygnały oszustów, którzy próbują wyłudzić nasze dane. Już nie metodą "na policjanta", "na wnuczka" - ale "na spis".

Samospis internetowy - jak nie dać się oszukać?

Do serwisu GUS, gdzie wypełniamy spis, można zalogować się na różne sposoby - poprzez profil zaufany, ale też numer PESEL wraz z nazwiskiem panieńskim matki. Drugi z nich budzi wiele kontrowersji, ponieważ jeśli ktoś zna te dane, może łatwo zablokować konto. Jak się przed tym uchronić? Najlepiej "zaklepać" sobie swoje konto – czyli zabezpieczyć je hasłem , zanim zrobi to ktoś inny. Paweł Ellerik podkreślił, by nie używać takiego samego hasła , które stosujemy w innych serwisach i aplikacjach. Jego zdaniem lepiej też decydować się na pierwszą formę. -Bankowa autoryzacja jest chyba najbezpieczniejszym sposobem - zaznaczył.

Specjalista ds. nowych technologii zwrócił też uwagę, żebyśmy do spisu wchodzili bezpośrednio ze strony GUS-u, a nie przez wysyłane linki w e-mailach czy sms-ach. Oszuści mogą bowiem podszywać się pod stronę instytucji.

Metoda "na spis" lub "na rachmistrza"

W przypadku rachmistrzów również należy być czujnym, by nie przekazać danych osobie, która się za niego podaje.

- To spisanie telefoniczne dzisiaj jest największym polem do oszustw. Mamy już sygnały o pierwszych formach wyłudzenia danych poprzez osoby, które podszywają się pod rachmistrza, tzn. dzwonią do osób na prywatne numery telefonów i próbują przeprowadzić taką ankietę. Na tym etapie warto wspomnieć o dwóch sprawach. Po pierwsze rachmistrzowie nie dokonują spisu powszechnego w kwietniu, a po drugie każdy rachmistrz, który będzie się z nami kontaktował, widnieje w centralnym spisie rachmistrzów. Można więc sprawdzić jego identyfikator oraz unikalny numer telefonu, z którego zadzwoni - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Paweł Ellerik.

Przypomnijmy, że rachmistrzowie nie mogą też robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji oraz prosić o opłatę za spis.

Zobacz także:

Rekrutacja na studia w dobie pandemii. Jak będzie wyglądał nabór studentów w 2021 roku?

Unia Europejska nie przedłuży umowy z AstraZeneką? "Jesteśmy pragmatyczni"

Trudne relacje księcia Williama i Harry'ego. "Konflikt był, jest i będzie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!