dane GUS

    dane GUS

    Mniej rozwodów i separacji odnotowano w 2020 r. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które wpłynęły na tempo pracy sądów. Spadła także liczba zawieranych małżeństw. Takie dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.

    W marcu tego roku na każde 10 tysięcy mieszkańców Polski ubyło 15 osób, rok temu było ich 5. Natomiast liczba urodzeń w pierwszym kwartale 2021 r. była o ponad 5 tysięcy niższa niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Smutna tendencja utrzymuje się od kilku lat.

    W 2020 r. zawarto w Polsce ponad 145 tys. związków małżeńskich. To aż ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej. Obniżyła się także liczba orzeczonych rozwodów i separacji. Przesunął się również wiek, w którym ludzie decydują się na założenie rodziny. Co czwarte dziecko urodziło się w związkach pozamałżeńskich i ten odsetek systematycznie rośnie. Skąd się biorą te zmiany?

    Według danych Głównego Urzędu Statystycznego żywność zdrożała, w porównaniu do roku ubiegłego, o 4,5 proc. Dlaczego tak się dzieje? Czy czeka nas kolejny wzrost cen? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 BIS Katarzynę Karpę-Świderek.