dane GUS

  Zobacz, co podrożało najbardziej.

  W jakiej branży płace wzrosły najbardziej?

  Nasze pensje rosną wolniej od inflacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zarobiliśmy w czerwcu o 13 proc. więcej niż rok temu. Jak ma się to do wzrostu cen?

  Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. - przekazał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To najwięcej od 25 lat. Ceny których usług i produktów najbardziej poszły w górę? Jak długo jeszcze będą rosnąć?

  Tak wynika z najnowszych danych GUS-u.

  Główny Urząd Statystyczny podnosi wyliczenia dotyczące inflacji. Jak informuje, w kwietniu wyniosła ona 12,4 procent, czyli 0,1 punktu procentowego więcej, niż wynikało ze wstępnych szacunków.

  To największy wzrost od maja 1998 roku.

  Bez względu na 500+ Polki nie chcą rodzić dzieci. Dlaczego tak się dzieje?

  Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent rok do roku. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od lipca 2000 roku i jednocześnie więcej, niż wynikało z szacunków. Jak wskazują ekonomiści, inflacja złamała kolejną psychologiczną barierę. Niestety, ich zdaniem to jeszcze nie koniec i szczyt wzrostu dopiero przed nami. Sprawdź, co podrożało najbardziej.

  Co podrożało najbardziej?

  Główny Urząd Statystyczny opublikował szacowaną oczekiwaną długość życia Polaków. Z danych wynika, że żyjemy coraz krócej. Te ponure statystyki pociągają za sobą poważne konsekwencje i odbiją się przede wszystkim na wysokości emerytur.

  Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja za ubiegły miesiąc - luty 2022 wyniosła 8,5%. Oznacza to spadek względem stycznia, w którym - według oficjalnych danych - inflacja była na poziomie 9,2%. Czego spodziewają się eksperci? Jakie są prognozy na kolejne miesiące?

  Główny Urząd Statystyczny podał, ile wyniosła roczna inflacja w styczniu 2022 roku. Porównano również ceny w stosunku do grudnia. Jest to największy miesięczny skok cen od 24 lat. Ile wyniosła inflacja?

  Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat liczby zgonów w 2021 roku. W ciągu minionych miesięcy zmarło ponad pół miliona Polaków. Za główną przyczynę tendencji wzrostowej uznaje się pandemię, ale to nie wszystko.

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, że są już wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkać 2021. Jak podaje, był to niezwykle ciężki rok dla realizacji tego przedsięwzięcia, jednak z powodzeniem wdrożono rozwiązania organizacyjne i techniczne, które umożliwiły przeprowadzenie bezpiecznego spisu. Jakie są wstępne informacje?

  Co zdrożało najbardziej?

  Tak drogo w tym wieku w Polsce nie było.

  Dużo powyżej średniej wyniosła w Polsce inflacja w październiku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku aż 6,8 procent. Najbardziej, bo aż o jedna trzecią, zdrożało paliwo. Za co jeszcze płacimy więcej?

  W zawrotnym tempie rosną ceny towarów i usług. W sierpniu wzrosły o 5,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Te informacje od Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że tempo wzrostu jest najwyższe od dwóch dekad.

  Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Co nam grozi, jeśli się nie spiszemy lub odmówimy odpowiedzi rachmistrzowi? Ile osób zostało już ukaranych? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

  Mniej rozwodów i separacji odnotowano w 2020 r. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które wpłynęły na tempo pracy sądów. Spadła także liczba zawieranych małżeństw. Takie dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.

  W marcu tego roku na każde 10 tysięcy mieszkańców Polski ubyło 15 osób, rok temu było ich 5. Natomiast liczba urodzeń w pierwszym kwartale 2021 r. była o ponad 5 tysięcy niższa niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Smutna tendencja utrzymuje się od kilku lat.

  Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą - spis przez telefon lub wizyta rachmistrza. O to, jak nie paść ofiarą oszustów czyhających na nasze dane zapytaliśmy Pawła Ellerika, specjalistę ds. nowych technologii.

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia br. Zostanie on zrealizowany przy użyciu interaktywnego formularza dostępnego na stronie GUS. Jak go wypełnić? O tym mówiła adwokat Eliza Kuna.

  Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Przeprowadzany jest regularnie, co 10 lat. Dotyczy każdej osoby mieszkającej na terenie Polski. Jego wyniki są bardzo istotne w zarządzaniu państwem i wprowadzaniu zmian.

  Drugi w tym roku biuletyn statystyczny opublikowany przez GUS nie napawa optymizmem. Jeśli chodzi o stan i ruch naturalny ludzkości w Polsce, a więc urodzenia i zgony, tak źle nie było od blisko 80 lat.

  W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,5 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu ze styczniem przybyło ponad 9 tysięcy osób bez pracy.

  Zarabiamy miesięcznie średnio 6 tys. zł. Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny, zmroziły krew w żyłach Polaków. Skąd się wzięła taka kwota? Jak to jest możliwe? Ile tak naprawdę wynosi pensja w naszym kraju? Sprawdził to Filip Chajzer.

  W 2020 r. zawarto w Polsce ponad 145 tys. związków małżeńskich. To aż ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej. Obniżyła się także liczba orzeczonych rozwodów i separacji. Przesunął się również wiek, w którym ludzie decydują się na założenie rodziny. Co czwarte dziecko urodziło się w związkach pozamałżeńskich i ten odsetek systematycznie rośnie. Skąd się biorą te zmiany?

  Schabowe, mielone i wędliny już tak nam nie smakują? Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport Rolnictwo 2019 wskazuje na spadek poziomu spożycia mięsa na osobę. Jak duży?