Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące inflacji. Szacuje się, że w kwietniu - licząc rok do roku - wyniosła ona 2,4 proc. Jak to wpłynęło na ceny poszczególnych produktów?
Inflacja w Polsce - kwiecień 2024. Jak wpłynęła na ceny?
Mediana prognoz analityków zakładała, że w kwietniu ceny wzrosną o 2,4 procent. Podobne szacunki przedstawił Narodowy Bank Polski Cel (2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy). Wstępne dane GUS-u pokazują, że te spekulacje były prawidłowe. Inflacja w kwietniu wyniosła 2,4 proc. Na przestrzeni roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9 proc. Z kolei nośniki energii potaniały o 2,3 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,2 proc..
Wato dodać, że w zestawieniu z poprzednim miesiącem ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 2,1 proc.. Natomiast o 0,2 proc. spadły ceny nośników energii.
Ostateczne dane dotyczące inflacji Główny Urząd Statystycznych przedstawi 15 maja.
Inflacja w Polsce. Na jakim poziomie będzie w kolejnych miesiącach?
Specjaliści z ING Banku Śląskiego są zdania, że "dołek inflacji za nami". Ich zdaniem "przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1 proc. m/m". - Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się w okolice 4 proc. i w naszej ocenie zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach - tłumaczą eksperci banku.
Podobnego zdania są analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4 proc., głównie z uwagi na ceny żywności – odzwierciedla to powrót do wyższej stawki VAT. Silniej rosły też ceny paliw z powodu droższej ropy naftowej na rynkach globalnych. Na tym tle inflacja bazowa dalej spadała – wskaźnik obniżył się do 4,2 proc. - wyjaśnili przedstawiciele think tanku związanego z kancelarią premiera. Ekonomiści z PIE przewidują, że "druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację – głównie za sprawą cen energii oraz usług".
- Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4 proc. rdr (rok do roku - przyp. red.) z 2,0 proc. rdr w marcu. Nieco niższy niż zakładaliśmy wynik to zasługa cen żywności, które w ujęciu miesięcznym wzrosły o "jedynie" 2,1 proc. mdm (miesiąc do miesiąca - przyp. red.) w warunkach powrotu 5-procentowej stawki VAT. Dane wskazują, że rozłożenie podwyżki cen w czasie jest jeszcze silniejsze niż początkowo zakładaliśmy - napisali analitycy PKO BP.
Dane dotyczące inflacji skomentowali również ekonomiści z mBanku. - Inflacja bazowa w ujęciu odsezonowanym to nadal +0,3 proc. (annualizowane 'poza celem'). Kończą się spadki cen towarów. Za moment ujawni się w całości 'osad', który wraz z ożywieniem popchnie rozpęd tej miary inflacji na powrót w okolice 0,4 proc. mdm - czytamy w poście zamieszczonym na platformie X.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT. Co można odliczyć od zeznania podatkowego?
- Zapadła ważna dla frankowiczów decyzja. "Przede wszystkim zmieni się wolumen"
- Ile przeciętnie zarobili Polacy w marcu? Ta kwota może wielu zaskoczyć
Autor: mb/ams/KO
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Juana Mari Moya/Getty Images