pieniądze

  pieniądze

  Stopy procentowe i inflacja rosną w zastraszającym tempie. Spora część z nas musiała mocno ograniczyć wydatki, aby podołać wszystkim zobowiązaniom. Czy w tych trudnych czasach da się jeszcze oszczędzać? W ocenie Anny Grochowskiej, autorki bloga "Po Taniości Blog" jest to możliwe. O swoim sposobach blogerka opowiadała w Dzień Dobry TVN.

  Od 2016 roku rodzice mogą korzystać ze świadczenia "Rodzinna 500 plus". Dzięki niemu wydatki na dziecko z rodzinnego budżetu miały się zmniejszyć. Niestety bardzo wysoka inflacja sprawiła, że wartość pieniądza się zmieniła i rodziny mogą kupić za 500 złotych coraz mniej. Czy przewidywana jest waloryzacja 500 plus?

  Mogłoby się wydawać, że wysoka inflacja, a co za tym idzie wzrost cen, powinny skłonić Polaków do zaciśnięcia pasa i oszczędzania. Tymczasem - jak pokazują badania - blisko 40 proc. z nas nie zmieniło swoich nawyków. Jak podchodzimy do odkładania pieniędzy i komu udało się ograniczyć wydatki? Kto i na czym oszczędza najbardziej?

  Oświadczenie majątkowe jednego z najbogatszych ludzi na świecie może wprawić w niemałe załopotanie. Zdaniem oficjalnych dokumentów, zarabiający miesięcznie ok. 45 tys. złotych Władimir Putin jest właścicielem dwóch mieszkań, trzech samochodów i niewielkiej przyczepy turystycznych. Tymczasem rosyjski prezydent publicznie pojawia się z zegarkami, których wartość przekracza jego roczny dochód.

  Podstawą udanego związku jest komunikacja. Partnerzy powinni omawiać ze sobą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale i całkiem przyziemne, jak wspólny budżet czy stosowana antykoncepcja. Po co rozmawiać o tej ostatniej? Czy wydatki na nią powinny pokrywać obie strony? A może zabezpieczenie to sprawa tylko i wyłącznie kobiety i mężczyźnie nic do tego? Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Raczyńską-Gutkowską, psycholożką.

  Rosyjska agresja na Ukrainę pociąga za sobą konsekwencje, które odczuwają także Polacy. Więcej płacimy np. za paliwo. Niektórzy z nas obawiają się, że zacznie brakować gotówki, dlatego wyciągają pieniądze z banków. Czy faktycznie mamy się czego obawiać? Jak się zachowywać w tej niełatwej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał ekonomista, Marek Zuber.