pieniądze

  pieniądze

  Numizmatyką zajmują się zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Jest to rodzaj hobby, który łączy pokolenia. Jakimi kryteriami kierują się miłośnicy numizmatyki? Monety poszukiwane przez te osoby to egzemplarze o różnej wartości.

  Wybierając się w podróż do kraju kangurów, często w pewnym momencie pojawia się pytanie: "Jaką walutą należy tam płacić"? Jak się okazuje, w Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski (1 $ AUD). Ta sama waluta obowiązuje w całym Związku Australijskim, a więc również na wyspach: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, jak również w Kiribati, Nauru oraz Tuvalu.

  W ramach tzw. Polskiego Ładu od przyszłego roku rodzice będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki. Zgodnie z rozporządzeniem, w ciągu roku na ich konto może wpłynąć nawet 12 tysięcy złotych. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? Jak i gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym.

  Wynagrodzenie netto i brutto to dwie formy podawania wysokości wynagrodzenia. Jak obliczyć wynagrodzenie netto i relację między wynagrodzeniem netto a brutto tak, aby pod koniec miesiąca nie być zdziwionym niższą wysokością wynagrodzenia na koncie (netto) niż wynagrodzenie na umowie (brutto)? Jak wygląda przykładowe obliczanie wynagrodzenia netto, np. godzinowego?

  Wiele osób po cichu marzy o domu z basenem, luksusowych wakacjach czy drogich samochodach. Życie byłoby o wiele prostsze, gdyby nie trzeba było martwić się o bieżące wydatki czy spłatę kredytu. Bogactwo to marzenie prawie każdego, ale pytanie do czego jesteśmy zdolni, aby je spełnić. Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badania, które jednoznacznie dowodzą, jak wiele Polacy są w stanie poświęcić dla pieniędzy.

  Domowy budżet to rachunek wszystkich przychodów i wydatków gospodarstwa domowego. Zarządzać finansami możemy w oparciu o własne tabele z wydatkami, jak i przy pomocy specjalnych programów do finansów domowych. O czym należy pamiętać, dbając o domowe finanse?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejny program, który ma zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało pierwsze konkretne informacje dotyczące programu i tego, kto będzie mógł z niego skorzystać.

  Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.

  1200 euro za nic? Otóż tak! Na taki pomysł wpadł niemiecki rząd. Tamtejsze władze zdecydowały się na nietypowy eksperyment. Przez trzy lata ponad setka osób ma otrzymywać pensję minimalną. Czemu ma to służyć? Co w ten sposób chcą osiągnąć nasi zachodni sąsiedzi? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Kamilą Gierko, Polką, która mieszka w Niemczech i Mateuszem Walczakiem, dziennikarzem TVN24 BiS.

  Zainteresowanie bonem turystycznym wzrasta, jednak wciąż nie cieszy się on wielką popularnością. Po świadczenie wprowadzone przed rokiem sięgnęła niespełna połowa upoważnionych rodzin. Jak się okazuje, do tej pory Polacy wydali w sumie ok. 400 mln złotych z przewidzianych ustawą niemal 3,5 mld złotych. Jak pobrać bon turystyczny oraz do kiedy i gdzie go zrealizować? Na to pytanie odpowiedział nam Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.