ceny

  ceny

  Jest drożej niż w centrum Paryża.

  Wielkimi krokami zbliża się szczyt sezonu na maliny. Otaczająca nas drożyzna skłania zatem do pytania, ile w 2022 zapłacimy za kilogram tych owoców? Niestety, eksperci nie mają dla nas dobrych wieści.

  W sezonie letnim ceny w polskich kurortach są bardzo wygórowane. Ile kosztuje kawałek ciasta w jednej z cukierni w Międzyzdrojach?

  Jeszcze kilka lat temu bilety na samolot można było kupić za niewielkie pieniądze. Obecnie nie jest to już takie proste, bo ceny biletów bardzo mocno podskoczyły. Dlaczego przeloty są takie drogie? Co można zrobić, aby zapłacić mniej za bilety? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mariuszem Piotrowskim, ekspertem turystyki podniebnej.

  Turystka obala mit paragonów grozy

  Ceny węgla osiągają rekordowe wartości a po sam surowiec trzeba ustawiać się w przerażająco długich kolejkach. Niestety nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić.

  Mogłoby się wydawać, że wakacje w kraju to najlepsza opcja przy tak wysokiej inflacji i galopujących cenach. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że za wypoczynek nad polskim morzem trzeba zapłacić więcej niż za wakacje nad Adriatykiem. Dlaczego?

  Inflacja oraz rosnące ceny energii i gazu uderzają we wszystkich, także w branżę farmaceutyczną. Producenci leków już zapowiadają, że nie da się uniknąć podwyżek i za będziemy płacić jeszcze więcej. W ocenie ekspertów remedium na tę niełatwą sytuację może być wzrost cen leków refundowanych.

  Tak wynika z najnowszych danych GUS-u.

  Wyprzedaże czy promocje bardzo mocno przyciągają klientów. Zdarza się jednak, że kupując produkt po obniżonej cenie, wcale nie oszczędzamy. Czy to się zmieni? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mec. Eliza Kuna.

  Klienci spółki E.ON Polska (dawniej innogy Polska) będą płacić więcej. Już od czerwca zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki za energię elektryczną. Na tym jednak nie koniec. Stawki ponownie podskoczą w sierpniu. To właśnie wtedy przestanie obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna, dzięki której obowiązywała niższa akcyza i VAT na energię.

  Ile przyjdzie nam płacić za energię w przyszłym roku?

  Główny Urząd Statystyczny podnosi wyliczenia dotyczące inflacji. Jak informuje, w kwietniu wyniosła ona 12,4 procent, czyli 0,1 punktu procentowego więcej, niż wynikało ze wstępnych szacunków.

  Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda odniósł się do sprawy przedłużenia obniżonych stawek VAT.

  To największy wzrost od maja 1998 roku.

  W kilku gminach w Polsce nie ma gazu. Czy to oznacza, że zacznie go brakować? Czy będzie jeszcze droższy?

  Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent rok do roku. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od lipca 2000 roku i jednocześnie więcej, niż wynikało z szacunków. Jak wskazują ekonomiści, inflacja złamała kolejną psychologiczną barierę. Niestety, ich zdaniem to jeszcze nie koniec i szczyt wzrostu dopiero przed nami. Sprawdź, co podrożało najbardziej.

  "Najwyższa stawka u mnie w salonie to 5 tysięcy złotych".

  Jakie są prognozy specjalistów?

  Inflacja rośnie, rosną również ceny używanych samochodów. W związku ze zmniejszeniem produkcji nowych aut, spada ich ilość na rynku wtórnym. Prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach tempo podwyżek nie będzie zwalniać. 

  Fuelio to aplikacja paliwowa stworzona w Polsce. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność w Europie i na świecie, zostawiając konkurencję w tyle. Jak działa Fuelio?

  Co podrożało najbardziej?

  Każdy kierowca może sprawdzić, czym tankuje

  Rosyjski atak na Ukrainę i wciąż trwająca wojna powoduje szereg różnych konsekwencji na świecie, zwłaszcza w Europie. Nie tylko Polacy się przestraszyli i tłumnie ruszyli po zapasy gotówki, paliwa i nowe paszporty. W Niemczech zaczyna brakować niektórych towarów w sklepach.

  Trwająca w Ukrainie wojna destabilizuje między innymi rynek paliw. Zdaniem ekspertów, niedobór oleju napędowego może spowodować konieczność limitowania tego paliwa. Braki dotkną nie tylko Europę, ale cały świat.

  Czy w Polsce zabraknie żywności?

  Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

  Gwałtownie rosnące ceny ropy naftowej na światowych rynkach powodują wzrost naszych wydatków na stacjach. Zdaniem ekspertów niedługo za litr paliwa możemy zapłacić w Polsce 8 zł. Ceny się wahają i zmieniają nawet w ciągu jednego dnia. Dlaczego?

  Główny Urząd Statystyczny podał, ile wyniosła roczna inflacja w styczniu 2022 roku. Porównano również ceny w stosunku do grudnia. Jest to największy miesięczny skok cen od 24 lat. Ile wyniosła inflacja?

  Obowiązujący od 1 lutego 2022 roku zerowy VAT obejmie także farmaceutyki. Obniżone zostaną ceny niektórych towarów znajdujących się w obrocie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Dzięki zmianom mniej zapłacimy m.in. za suplementy diety, które - jak pokazują badania - Polacy łykają na potęgę. Po które sięgamy najchętniej?